Konserwacja bram z żelaza jest jedną z trudniejszych prac wokół domu. Niezależnie od tego czy to duże metalowe bramy czy małe bramki w ogrodzie, może Ci to zająć cały dzień. Naprawianie bram jest mocno związane z ich konserwacją. Rdza pojawia się znikąd i farba zaczyna schodzić. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie wyczyścić bramę zanim zajmiesz się dalszą częścią konserwacji. Dzięki temu przez kilka miesięcy nie będziesz musiał martwić się o rdzę. Dzięki preparatowi wielofunkcyjnemu WD-40 Twoje bramy będą chronione przez okres 6 miesięcy.   

Poniżej znajdziesz listę niezbędnych narzędzi oraz kilka przydatnych wskazówek.  

Niezbędne narzędzia  

  • Bezprzewodowa wiertarka z nakładką kapeluszową  
  • Szczotka w kształcie kapelusza  
  • Szczotka druciana 
  • Szczotki o różnych rozmiarach  
  • Papier ścierny  

Wskazówka # 1

Użyj wiertarki i szczotek 

Używanie bezprzewodowej wiertarki ma swoje plusy, ponieważ możesz ją przenosić z miejsca na miejsce bez konieczności przepinania kabla. Jednak koniecznie trzeba dopasowywać rozmiary szczotek w zależności od tego jak dużą powierzchnię będziemy czyścić.  

Zacznij od szczotki w kształcie kapelusza i usuń rdzę z widocznych miejsc. Następnie zmieniaj szczotki, tak żeby wyczyścić nawet te trudno dostępne miejsca. Spryskaj powierzchnię przy pomocy WD-40 i przetrzyj ściereczką, aby pozbyć się brudu i kurzu. Na koniec jeszcze raz zastosuj WD-40 i pozostaw do wyschnięcia. Ostatnim etapem jest jeszcze nałożenie świeżej warstwy farby, która zadziała jako kolejna warstwa ochronna. 

Uwaga:  Może słyszałeś o tym, że soda oczyszczona i ocet to skuteczne środki jeśli chodzi o usuwanie rdzy. Jednak w tym przypadku, zajęłoby to bardzo dużo czasu. 

Wskazówka # 2

Użyj papieru ściernego

Naprawianie bram staje się dużo szybsze. Jednak nadal wymaga to dużo czasu ponieważ wykonujesz to własnoręcznie, a przecież nie jest to Twoja specjalność.  Użyj papieru ściernego, aby wyrównać powierzchnie bramek. Będzie do tego potrzebna siła Twoich mięśni. Po mniej więcej godzinie zobaczysz nierówności na metalowych powierzchniach. Wypełnij je specjalnym środkiem, tak abyś mógł zająć się dalszym czyszczeniem. Zastosuj WD-40 tak jak było to opisane powyżej.  

Malowanie

Często łuszcząca się farba to objaw pojawiającej się rdzy. Żeby temu zapobiec należy używać farb, które z założenia są farbami antykorozyjnymi. Po wyczyszczeniu bram i bramek nałóż warstwę odpowiedniej farby.  

· Stosowanie farby do metalu

Najpierw nałóż primer, który zapobiegnie korozji. Pamiętaj, aby nie ominąć żadnych dziurek, wgłębień itp. Najwygodniej będzie Ci użyć szczoteczki do zębów do pokrycia preparatem trudno dostępnych miejsc. Na koniec pokryj bramki lakierem. 

Piaskowanie

Myślisz, że nie dasz rady zrobić tego sam? Jeśli tak, możesz zatrudnić profesjonalistów. Jednak nie jest to aż tak trudne zajęcie, a specjaliście będziesz musiał zapłacić dużo pieniędzy. Profesjonalne firmy używają profesjonalnych środków, ale Ty masz przecież WD-40. Dzięki temu preparatowi rdza nie wróci przez długi czas. 

Jak konserwować metalowe bramy?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym rdza nie będzie Cię męczyć przez długi czas, a Ty nie będziesz musiał naprawiać bram: 

Wskazówka # 1

Środki ostrożności

Czynniki takie jak wilgotność czy deszcz mogą być niebezpieczne na metalowych bramek w ogrodzie. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby je ochronić: 

  • Nałóż warstwę wosku  
  • Zasłaniaj bramki podczas deszczu  
  • Nałóż warstwę środka ochronnego  
  • Po usunięciu rdzy zastosuj WD-40  

Wskazówka # 2

Pomaluj bramkę 

Tak jak było to opisane powyżej, warstwa środka ochronnego musi być nałożona. Działa ona jako bariera pomiędzy powietrzem a żelazem. Zmniejsza to poziom utleniania a furtki wyglądają po prostu lepiej.  

Wskazówka # 3

Wyczyść bramkę

Jeśli brama jest duża, wyczyść ją za pomocą płynu do mycia naczyń. Użyj szczotki i szmatki, aby wyczyścić i osuszyć wszystkie zakamarki. Na koniec spryskaj ją przy pomocy WD-40. 

Wskazówka # 4

Regularnie sprawdzaj bramki 

Złuszczająca się farba, rdza, skrzypienie, poluzowane śruby, wystające kable (w przypadku otwierania elektrycznego), to te rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę.  Jeśli zobaczysz wystające kable, użyj WD-40, aby pokryć je warstwą ochronną. Dzięki temu będą one zabezpieczone przed wilgocią. 

Wskazówka # 5

Napraw wygięte elementy  

Może być to poza zasięgiem Twoich możliwości, ale jeśli posiadasz lutownice dasz radę to zrobić. Jedyne co musisz zrobić to rozgrzać wygięty element i przywrócić do go normalnej pozycji. 

Wskazówka # 6

Napraw zardzewiałe miejsca 

Zależy Ci, aby naprawianie bram było szybkie? Użyj szczotki drucianej, żeby usunąć rdzę. Wyczyść powierzchnię przy pomocy WD-40, co zablokuje dalsze rozprzestrzenianie się rdzy. Na koniec pomaluj bramkę.

Znasz już kilka sposobów. Naprawianie bram, jeśli masz w skrzynce z narzędziami WD-40 nie jest takie trudne. 

Więcej podobnych wskazówek znajdziesz na blogu.