Skrzypiące drzwi potrafią spędzić sen z powiek każdego domownika. Problem ten występuje zwłaszcza w starszych domach i starych mieszkaniach. Za każdym razem, gdy drzwi są zamykane lub otwierane, wydają skrzypiące i zgrzytające dźwięki. I tu potrzebne jest szybkie rozwiązanie. Z odpowiednim środkiem smarnym, z każdymi drzwiami można sobie łatwo poradzić. Skrzypiące drzwi wcale nie muszą być problemem.

Skrzypiące drzwi – Dlaczego skrzypią?

Na początku skrzypienie może być po prostu zabawne. Ale w którymś momencie skrzypiące drzwi stają sie problemem. W większości przypadków źródłem dźwięku są zawiasy. Jeśli będziemy powoli otwierać i zamykać drzwi, uważnie się przy tym przysłuchując, zdołamy zlokalizować skrzypienie. Ze względu na częste używanie drzwi, z biegiem lat warstwa smarna zostaje usunięta z zawiasów. Metal zaczyna trzeć o metal, i skrzypiące drzwi słychać w całym domu.

Co pomaga w walce ze skrzypieniem?

Jeśli skrzypią drzwi, to należy oczywiście szybko temu zaradzić. Przyczyna jest znana, i trzeba nałożyć nową warstwę środka smarnego. Doraźnie można zastosować proste, tanie rozwiązania. Może to być olej spożywczy, taki jak olej rzepakowy lub oliwa z oliwek. Można go wprowadzić do rowka zawiasu za pomocą ostrza lub czubka noża. Alternatywnie rzecz jasna można użyć wielofunkcyjnego preparatu WD-40. Produkt przedostanie się do miejsc, które wymagają smarowania i dzięki swoim właściwościom skutecznie zlikwiduje wszelkie odgłosy skrzypienia. Ponadto istnieją specjalne smary, które również nadają się do smarowania zawiasów i zapewniają długotrwałe działanie. Łatwo się rozprowadzają i dobrze przylegają do powierzchni. Skutecznie przeciwdziałają skrzypieniu zawiasów, gwarantując długotrwałą niezawodność.

Jeśli nasmarowanie zawiasów nie wystarcza,zabezpiecz je za pomocą WD-40

Czasami zastosowanie nowego smaru nie wystarcza. Przyczyną może być nagromadzenie się brudu lub rdzy wewnątrz zawiasu. Można spróbować podnieść nieznacznie drzwi do góry za pomocą śrubokręta i odpowiedniego podparcia, aby lepiej rozprowadzić środek smarny. Czasami konieczne może być wyjęcie drzwi z zawiasów. Tylko w ten sposób zawias można dokładnie wyczyścić, zastosować środek odrdzewiający i – w razie konieczności – przetrzeć papierem ściernym. W ten sposób można skutecznie uciszyć każde skrzypiące drzwi.

Skrzypiące drzwi – środki zapobiegawcze

Aby drzwi nie zaczęły skrzypieć, należy podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Wystarczy zaledwie kilka minut pracy. Jeśli drzwi narażone są na oddziaływanie warunków atmosferycznych, to czynności te należy wykonywać trochę częściej. A zatem, kurz z zawiasów należy usunąć za pomocą odkurzacza. Jeżeli drzwi nie otwierają/zamykają się już tak łatwo, jak wcześniej, można dodać trochę smaru zanim jeszcze zawiasy zaczną skrzypieć. Wystarczy olej penetrujący lub WD-40. Smarowanie również skutecznie chroni zawiasy przed rdzą. Kupując nowe drzwi, powinieneś profilaktycznie zwrócić szczególną uwagę na dobrej jakości okucia do drzwi.

Podobne artykuły znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.