Październik i listopad to bardzo pracowite miesiące w ogrodzie. To czas, kiedy trzeba go odpowiednio przygotować na nadejście zimy. Niskie temperatury nie sprzyjają roślinom, ale też meble ogrodowe nie najlepiej znoszą siarczyste mrozy. Od czego warto zacząć? W jaki sposób zaplanować prace w ogrodzie, aby o niczym nie zapomnieć i zdążyć przed zimą?

Nie czekaj do ostatniej chwili, zima lubi zaskakiwać, dlatego zacznij już teraz  jesienne prace w ogrodzie. Musisz pamiętać o roślinach, oczkach wodnych i stawie, ale również o meblach ogrodowych i narzędziach.

Zadbaj o rabaty

Aby w przyszłym sezonie były równie piękne, jak w ubiegłym, należy przekopać glebę, jednak nie powinno się jej grabić. To spowoduje, że będzie lepiej gromadziła wilgoć. Rozsypujemy nawóz fosforowy, natomiast w przypadku gleby zwięzłej – dodatkowo nawóz potasowy. Zbadaj odczyn gleby, najlepszy dla wzrostu roślin jest odczyn lekko kwaśny lub obojętny, czyli ok. pH 6,0–7,0. Jeżeli jest zbyt niski, należy przeprowadzić zabieg wapniowania, rozsiewając nawóz wapniowy równomiernie na rabatach, trawnikach i powierzchni zagonu. Pamiętaj, aby nawożenie wykonać dopiero o. 2-3 tygodnie po wapniowaniu, w przeciwnym razie uniemożliwimy roślinom dostęp do niektórych minerałów.

Kiedy osłaniać rośliny?

Każdy właściciel ogrodu ma świadomość, że musi to zrobić przed zimą, jednak nie można okrywać roślin zbyt wcześnie, ponieważ przy wyższej temperaturze przyczynia się to do gnicia roślin. Najlepiej więc poczekać, aż temperatura spadnie do -5 st. Celsjusza. Wrażliwe byliny okrywamy gałązkami iglastymi, a przy ozdobnych trawach wiążemy ich suche liście i kwiatostany, po czym okrywamy je słomą. Rośliny zimozielone osłaniamy siatką cieniującą, a drzewa i krzewy formowane –włókniną.

A co z trawnikiem?

Oczywiście trzeba go skosić do odpowiedniej wysokości. Warto to zrobić do momentu, kiedy trawa jeszcze rośnie. Możesz to zrobić na przełomie października i listopada. Najpierw grabimy liście, w związku z czym pozbywamy się nieprzepuszczalnej dla powietrza warstwy.

Zbiorniki z wodą

Jeżeli masz w ogrodzie oczko wodne lub staw, oczyść je z liści, uzupełnij wodę w pojemnikach, w których zimują rośliny, wyłącz i wyjmij pompy i filtry, a ryby i rośliny ze zbiorników ruchomych przenieś do akwarium. W zamarzających zbiornikach możesz wykorzystać styropianowe przeręble, tzw. pływaki. Chronią one przed całkowitym zamarznięciem stawu.

Narzędzia i system nawadniający

Często koncentrujemy się na roślinach, osłaniamy je i przygotowujemy na niekorzystne dla nich warunki pogodowe. Zapominamy jednam o tym, co jest równie ważne – o systemie nawadniania. Przed zimą należy zamknąć dopływ wody do kranów i spuścić wodę z rur, które doprowadzają ją do roślin. W przeciwnym razie instalacja wodna na skutek mrozu może zostać zniszczona, a zbiorniki i pojemniki popękać przy silnym mrozie.

Wszystkie narzędzia, które używałeś wiosną i latem potrzebują dokładnego oczyszczenia i naoliwienia. Wykorzystaj w tym celu  preparat WD-40, który doskonale sprawdza się przy metalowych narzędziach, ułatwia usuwanie z nich zanieczyszczeń i dodatkowo je konserwuje, zabezpieczając przed korozją. Następni schowaj je do suchego pomieszczenia. Jeżeli zauważyłeś jakieś uszkodzenia, napraw je od razu. Kosiarkę oczyść z trawy, powinieneś również naostrzyć i zakonserwować ostrza. Podobnie postępuj z meblami ogrodowymi, w ich przypadku też bardzo dobrze sprawdzi się WD-40, który zabezpieczy ich powierzchnię przed wpływem czynników zewnętrznych.

Zima już na horyzoncie! To ostatni dzwonek na prace w ogrodzie !