Najłatwiej kupić nową, ale też najłatwiej w ten sposób niepotrzebnie uszczuplić swój domowy budżet. Rdza na wannie nie oznacza jednak, iż trzeba ją wymienić, chyba że szukasz tylko pretekstu do kolejnego remontu w łazience. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jak uniknąć zbędnego wydatku, to mamy kilka skutecznych sposobów. Potrzebny Ci będzie na pewno preparat do usuwania rdzy. Nie wszystkie to środki skuteczne, niektóre mogą sobie nie poradzić z rozległymi rdzawymi plamami. Nie ma jednak problemu nie do rozwiązania. Rzucamy Ci zatem koło ratunkowe!

Rdza na wannie nie jest już zjawiskiem, które zaskakuje, jest częstym nieproszonym „gościem” w naszych łazienkach, a niekiedy nawet zadomawia się w nich na dłużej, nierzadko również na stałe. Ogniska rdzy zaobserwować możemy w miejscach narażonych na wilgoć, dlatego też dostrzegamy ją na narzędziach ogrodowych, metalowych elementach elewacji, meblach ogrodowych i oczywiście w samochodzie. A skąd rdza w łazience? To pomieszczenie, w którym również poziom wilgotności powietrza jest znacznie wyższy niż w innych pomieszczeniach (wyjątkiem może być kuchnia). Preparat do usuwania rdzy przyda się osobom, posiadającym przede wszystkim wanny z metalu, ale nie tylko. Korozja pojawia się przy odpływach i bardzo szybko rozprzestrzenia się na powierzchnię wanny. Im szybciej zahamujesz ten proces, tym łatwiej i skuteczniej się pozbędziesz śladu w całości.

Sklepowy preparat do usuwania rdzy

Jak ze wszystkim, co kupujesz, również ze środkami przeznaczonymi do usuwania rdzy z wanny należy postępować ostrożnie. Niektóre poradzą sobie tylko z mniejszymi ogniskami rdzy, inne w żaden sposób nie uporają się z Twoim problemem, a jeszcze inne zniszczą powierzchnię wanny. Wiele z nich niekorzystnie wpływa na szkliwo wanny. Powodują, że nie tylko nieestetycznie się prezentuje, ale też jej powierzchnia jest nieprzyjemna w dotyku. Kąpiel w niej nie ma za wiele wspólnego z relaksem.

Nie wszystko jednak, co kupujesz w sklepie, jest złe, wręcz przeciwnie! Jest wiele preparatów, które mogą pomóc Ci usunąć rdzawy nalot z wanny. Warto jednak jeszcze zweryfikować, czy ich stosowanie jest bezpieczne. Preparat do usuwania rdzy musi być przeznaczony do delikatnych powierzchni i jednocześnie wykazywać się silnym działaniem. To jest dopiero wyzwanie! Podołał mu WD40, czyli uniwersalny preparat, który moglibyśmy znaleźć praktycznie w każdym domu. Zazwyczaj jeździ z nami w samochodzie lub też ma swoje miejsce w garażu bądź piwnicy. Bardzo dobrze radzi sobie z mniejszymi i większymi ogniskami rdzy, a przy tym nie pozostawia rys na powierzchni wanny. Dodatkowo bardzo dobrze zabezpiecza ją przed ponownym wylewem „morza czerwonego”. Co więcej,  preparat do usuwania rdzy WD40 doskonale radzi sobie z innymi zabrudzeniami, a więc przy okazji dobrze wyczyścisz swoją wannę.

Ocet i sok z cytryny

Jeżeli na Twojej wannie dopiero pojawiła się rdza i jest ona jeszcze niewielka, możesz spróbować domowych sposób. Jak zawsze w pierwszej kolejności sięgamy po ocet. Miejsce pojawienia się korozji obficie polej octem i tak pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie wyczyść miejsce ściereczką lub miękką szczoteczką. Podobny domowy preparat do usuwania rdzy to sok z cytryny. Potrzebować będziesz dwóch lub większej ilości cytryn w zależności od tego, jak duże jest ognisko korozji. Wyciśnij z nich sok i nasącz nim gąbkę. Następnie przetrzyj powierzchnię. Możesz też napełnić sokiem z cytryny małą buteleczkę z dozownikiem i rozpylić na większym obszarze. Zarówno ocet, jak też sok z cytryny możesz dodatkowo uzupełnić o sól, lecz… postępuj z taką miksturą delikatnie, ponieważ sól przy mocniejszym szorowaniu rysuje delikatne powierzchnie.

W łazience nie ma miejsca na rdzę! Nie jest w niej mile widziana.

Sprawdź nasze pozostałe porady, klikając tutaj.