Zimą przed Twoim samochodem stawiana jest bardzo wymagająca próba – musi przetrwać wilgoć, niskie temperatury i mrozy. Niektórzy nie mają możliwości przechowywania go w garażu i musi zimować pod chmurką. Biała pora roku wymaga od kierowcy solidnego przygotowania pojazdu zarówno pod kątem bezpieczeństwa jazdy, jak też jego ochrony przed skutkami wpływu niekorzystnych warunków pogodowych. Nie bądź kierowcą, którego zima w tym roku ponownie zaskoczy. Przygotuj swój samochód do zimy.

Niechciany gość na karoserii

To oczywiście rdza, pojawiająca się na karoserii szczególnie zimą. Jest to spowodowane solą rozsypywaną na drodze i oczywiście wilgocią, która zimą jest szczególnie duża. Ochronną powłokę nałożoną przez producenta potrafi uszkodzić nawet niewielki kamień, dlatego korozja atakuje też nowe pojazdy, które dopiero wyjechały z salonu.

Aby tego uniknąć, należy bardzo dobrze zabezpieczyć karoserię samochodu, szczególną uwagę zwróć na profile zamknięte np. w drzwiach. Przez otwory technologiczne lub te przeznaczone do odpływu wody z wewnątrz zaaplikuj preparat konserwujący tj. WD-40. Nie tylko przeciwdziała korozji, ale jest też łatwy w użyciu i dzięki specjalnemu zaworowi dociera nawet w trudno dostępne miejsca. Nie czekaj, aż korozja zaatakuje karoserię Twojego auta. Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Złośliwy akumulator

W jego przypadku powiedzenie „złośliwość rzeczy martwych” sprawdza się jak w żadnym innym. Akumulator zimą często przysparza nam problemów, szczególnie kiedy śpieszy nam się rano do pracy lub jesteśmy spóźnieni na ważne spotkanie. To właśnie wtedy samochód nie chce „zapalić”. Winny jest rozładowany akumulator, który na skutek niesprzyjających warunków pogodowych rozładowuje się szybciej. Niektórzy specjaliści polecają jego wyjmowanie go za każdym razem i przechowywanie w ciepłym miejscu. Dotyczy to przede wszystkim samochodów, których zimą używamy rzadziej. Inni z kolei uważają, że należy go pozostawić w samochodzie, jednak raz na 2-4 tygodnie doładowywać go prostownikiem.

Wymiana płynu i opon

O tym, że opony koniecznie musisz wymienić na zimę, wiesz, to kwestia bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu, a także znaczący wpływ na ekonomikę jazdy. Zimowe opony mają inną konstrukcję niż letnią, są przystosowane do śliskiej nawierzchni i „wgryzają się” w pokrytą lodem powierzchnię drogi.

Wymieniając opony, nie zapominaj o płynie do spryskiwaczy i płynie chłodniczym. Płyn do spryskiwaczy nie może zamarzać w niskiej temperaturze, ponieważ tym samym będzie bezużyteczny, a nawet może uszkodzić zbiornik. Płyn chłodniczy musi cechować się niską temperaturą krzepnięcia, aby podobnie jak ten do spryskiwaczy nie zamarzł podczas mrozów. Tym samym unikniesz również zamarzania przewodów.

Nie unikaj myjni!

Zimą auto myjemy rzadziej, a to duży błąd, ponieważ w ten sposób pozwalamy soli wyrządzać krzywdy karoserii samochodu. Pamiętaj  o tym, aby podczas wizyty w myjni umyć nie tylko karoserię, ale też podwozie. Jeżeli elementy zawieszenia zostaną zaatakowane przez korozję, szybciej ulegną awarii, a Ty będziesz zmuszony ponieść niespodziewane koszty. Do trudno dostępnych miejsc użyj WD-40. Usunie on zabrudzenia z soli i błota oraz zabezpieczy powierzchnię przed kolejnymi zabrudzeniami, wilgocią oraz korozją. Zimą myjnie odwiedzaj regularnie, może nawet częściej niż latem…

Niezależnie od tego, czy zimą jeździsz samochodem czy pozostawiasz go na parkingu lub w garażu, rezygnując z podróży swoimi 4 kółkami, musisz pamiętać  o jego ochronie przed mrozem i wilgocią. Jeżeli nie dajesz mu odpocząć od jazdy, to nie zapominaj o wymianie opon i płynów, jazda będzie znacznie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź też inne tematy np. 101 sposobów na wypieranie wody.