Na pewno zdarzyło Ci się usłyszeć skrzypiące drzwi, kiedy ktoś np. skradał się do kuchni. Dźwięk jaki wydają skrzypiące drzwi może być naprawdę frustrujący i nieraz może nas naprawdę przestraszyć. Dobrą wiadomością jest to, że nie jest tak trudno to naprawić.

Dzieje się tak jeśli zawiasy w drzwiach lub jeden z zawiasów nie jest dobrze nasmarowany lub smarowany był naprawdę dawno temu. Innym dużym problemem jest brud zbierający się na zawiasach. On również blokuje prawidłowe ruchy drzwi.

Dzisiaj przedstawimy Ci pięć prostych kroków, dzięki którym z łatwością pozbędziesz się problemów, jakim są skrzypiące drzwi. A co najważniejsze, poradzisz sobie z tym samemu bez dzwonienia po specjalistę.

Poniżej lista pięciu kroków:

Zlokalizuj, gdzie tkwi problem

Zawsze warto najpierw zlokalizować problem, zanim rozpocznie się naprawę. Jeśli nie wiesz, w czym tkwi problem, jak w ogóle zabrać się za naprawę?

Musisz wiedzieć, który z zawiasów powoduje skrzypienie. Sprawdzenie tego jest proste. Przyłóż ucho do zawiasu skrzypiących drzwi i poproś kogoś żeby delikatnie nimi poruszał.

W ten sposób z łatwością sprawdzisz, który zawias stanowi problem. Może się też okazać, że problemem są wszystkie zawiasy, nie tylko jeden.

Usuń kurz ze skrzypiących drzwi

Weź czystą ściereczkę i przetrzyj nią widoczne części zawiasów, żeby usunąć kurz z ich powierzchni. To bardzo ważne, ponieważ nie chcemy, żeby do środka zawiasów dostał się brud z zewnątrz, bo tylko pogorszyłoby to sprawę.

Usuń brud ze skrzypiących drzwi

W zawiasach tworzy się warstwa brudu złożona ze starego smaru i kurzu, który się przykleił. Przed aplikacją nowego smaru, trzeba koniecznie pozbyć się wszelkich zabrudzeń. W innym przypadku nie będziesz w stanie poradzić sobie z problemem jakim są skrzypiące drzwi.

Najprostszym sposobem, żeby sobie z tym poradzić jest spryskanie zawiasów preparatem WD-40. Ponieważ ma on cudowne właściwości penetrujące, więc pomoże Ci usunąć brud ze wszystkich zakamarków. A zawiasy będą gotowe do dalszej konserwacji.

Nasmaruj drzwi ponownie

Kiedy już upewnisz się, że zawiasy są całkowicie czyste, musisz je nasmarować ponownie. Możesz użyć do tego dostępnych na rynku olejów do zawiasów albo wykorzystać wspomniany już wcześniej produkt czyli preparat wielofunkcyjny WD-40. Pozwoli on na płynną pracę drzwi przez długi, długi czas.

Test

Na koniec, trzeba sprawdzić, czy drzwi rzeczywiście przestały skrzypieć. Wystarczy, że ponownie przyłożysz ucho do zawiasów i poruszysz drzwiami. Jeśli nie słyszysz już pisków, oznacza to, że twoja praca dobiegła końca.

Zaznaczamy, że wszystkie opisane sposoby użycia preparatu wielofunkcyjnego WD-40, zostały przedstawione firmie WD-40 przez użytkowników końcowych. Nie były one testowane przez WD-40 i nie stanowią oficjalnych rekomendacji stosowania produktów WD-40. Zawsze kieruj się instrukcjami i ostrzeżeniami, które znajdują się na opakowaniu produktu.

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej sprawdź naszego bloga. Po prostu kliknij tutaj. Znajdziesz tu wiele porad, wskazówek i instrukcji związanych między innymi z użytkowaniem produktów WD-40.