Czasami robimy coś, czego później żałujemy. Innym razem jesteśmy zmuszeni wykonać coś, co wydaje się niewykonalne. A jednak wszystko można naprawić, wystarczy mieć dobry patent? Naklejki na szybach samochodowych nie są zjawiskiem nowym i nieznanym kierowcom. Jest obowiązek umieszczania w dolnym roku przedniej szyby naklejki z numerem rejestracyjnym pojazdu. Podróżujesz za granicę? Chcąc korzystać z autostrad, musisz zapłacić, czego potwierdzeniem będzie nalepka na szybie w postaci winiety. Oczywiście nie zapominajmy o chęci ozdobienia naszego auta naklejkami…nie zawsze jednak z dobrym efektem. A więc do dzieła: usuwamy naklejki!

Chcesz usunąć naklejki z szyb swojego auta, jednak nie wiesz,  w jaki sposób zacząć, aby nie pozostał trwały ślad. Mamy na to sposób, a może nawet kilka…

Usuwamy naklejki krok po kroku

Aby usunąć naklejkę szybko i bez ryzyka pozostawienia śladu na szybie, potrzebować będziesz wysokiej temperatury. To dlatego znacznie lepiej jest to wykonywać latem, kiedy szyba i nalepka są rozgrzane od słońca. Zdarza się jednak, że musimy to zrobić jesienią czy nawet zimą, kiedy przerejestrowujemy kupiony samochód. W takich okolicznościach przyda Ci się suszarka do włosów. Skieruj strumień ciepła bezpośrednio na szybę i nalepkę. Możesz też rozgrzać szybę, włączając ogrzewanie w pojeździe. Uwaga jednak na patent z suszarką w szczególnie mroźny dzień. Jeżeli szyba zostanie nagrzana nierównomiernie, a więc strumień ciepłego powietrza będzie skierowany tylko w jeden punkt, istnieje ryzyko pęknięcia szyby.

Szyba jest już odpowiednio rozgrzana? Zatem przechodzimy do kolejnego etapu. Musisz teraz odkleić nalepkę. Wykorzystaj w tym celu żyletkę lub skrobak do szyb. Zachowaj jednak ostrożność, aby szyby nie porysować. Czasami wystarczy ją tylko delikatnie podważyć z jednej strony, a następnie powoli zrywać.

Klej na szybie pozostał? Nie szkodzi!

Coś poszło nie tak? Niekoniecznie? Po prostu nalepka miała bardzo mocny klej, długo znajdowała się już na powierzchni szyby lub została dobrze przyklejona. Pozostałości po kleju czy resztki folii nie powinny Cię jednak martwić. Usuniesz je z wykorzystaniem jednego z kilku preparatów. Możesz użyć w tym celu benzyny ekstrakcyjnej, która jest jednak stosunkowo silnym środkiem i może dokonać trwałych uszkodzeń deski rozdzielczej lub innych powierzchni, jeżeli przypadkowo będzie miała z nimi bezpośredni kontakt. Zmywacz do paznokci pomoże tylko przy niewielkich pozostałościach, ale usuwanie zajmie Ci dużo czasu.

Trzecia opcja to WD-40, czyli uniwersalny środek znany ze swoich właściwości wypierających wodę i zapobiegającym korozji. Świetnie radzi sobie też z wszelkiego rodzaju trudnymi zanieczyszczeniami oraz z nalepkami na szybie. Zwilż środkiem WD-40 ściereczkę i potrzyj miejsce, z którego usunąłeś nalepkę. W ten sposób szybko i bez ryzyka uszkodzenia jakiejkolwiek powierzchni usuniesz wszystkie pozostałości po nalepce. Możesz też WD-40 użyć na wcześniejszym etapie, kiedy pozbywałeś się naklejki przy pomocy żyletki. Będzie łatwiej i być może od razu usuniesz ją w całości.

W podobny sposób pozbędziesz się nalepek z karoserii samochodu. W tym przypadku musisz zachować jeszcze większą ostrożność, aby nie uszkodzić lakieru. Nie zaleca się używania żyletek, natomiast mniej inwazyjnych narzędzi lub poświęcić więcej czasu na podgrzewanie nalepki. Odrywaj nalepkę równomiernie, dzięki czemu istnieje większa szansa, że odejdzie od powierzchni w całości. Pamiętaj, aby mieć przy sobie WD-40.

Na naszym blogu znajdziesz jeszcze więcej przydatnych porad i wskazówek. Wystarczy, że klikniesz tutaj.