Jak mówi powiedzenie „dla chcącego nic trudnego”. Często słyszymy w mowach motywacyjnych, o tym jak silna może być determinacja człowieka. Jest jednak coś równie uporczywego- zadrapania na podłodze! Tak- zadrapania na podłodze. Jeśli nie zadbamy o ich jak najszybsze usunięcie, pozostaną na niej na całe lata. Zarysowania są zmorą czystych powierzchni i nie zamierzają ułatwiać nam pracy. Na szczęście nadzieja umiera ostatnia. Możesz pozbyć się zadrapań i zarysowań wieloma sposobami.  Będziesz mile zaskoczony jak, że produkty które znajdziesz w domu mogą bardzo dobrze działać jako środek do usuwania zadrapań.

Skąd one się biorą?

Te brzydkie ciemne zadrapania powstają po przejechaniu po podłodze czymś, co ma gumowy spód. To pokrywa dużą ilość przedmiotów, ale nie wszystkie. To jeszcze buty z gumową podeszwą, szpilki, drabiny, zabawki, meble. Można więc powiedzieć, że nie da się ich uniknąć.

Co mam zrobić?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od rodzaju podłogi jaką posiadasz. Poniżej znajdziesz sposoby na wyczyszczenie podłóg winylowych, płytek czy lastryko. Zacznijmy więc batalią o Twoją podłogę.

 

Usuwanie zarysowań z podłóg winylowych

Usuwanie zadrapań z tego typu podłóg może okazać się naprawdę proste. Zwłaszcza jeśli znasz różnice między winylem i linoleum. Linoleum jest w pełni naturalne a winyl to powierzchnia syntetyczna. Wzór czy barwa występuje tylko na wierzchniej warstwie. Dlatego też, trzeba naprawdę bardzo uważać podczas usuwania zadrapań, ponieważ może się to zakończyć zniszczeniem powłoki. W tym przypadku jako środek do usuwania zadrapań sprawdzi się biała gumka nazywana „magiczną”. Inna możliwość to domowej roboty pasta z wody i sody oczyszczonej. Użycie czegoś silniejszego może skutkować odbarwieniem.

 

Usuwanie zadrapań z płytek

Możesz pokonać zarysowania na płytkach na wiele sposobów. W tym przypadku jest kilka produktów, które sprawdzą się jako środek do usuwania zadrapań. Jeśli masz płytki ceramiczne, ta praca będzie jeszcze łatwiejsza. Poniżej znajdziesz 5 metod, które możesz wykorzystać.

·        Metoda 1

W przypadku małych zadrapań, użyj białej gumki, tak jak było to wspomniane wyżej. Jest to bardzo skuteczny środek do usuwania zadrapań. Wycieraj aż zadrapania znikną. Używanie gumki w jak najjaśniejszym kolorze będzie najbardziej odpowiednie; ciemniejsze mogą zostawiać plamy.

·        Metoda 2

Masz większe zarysowania? Nie ma problemu. Potrzebujesz tylko piłki tenisowej. Tak, piłka do tenisa to idealny środek do usuwania zadrapań. Weź nóż i wytnij na niej krzyżyk. Włóż w powstałą dziurę kij od miotły i zacznij usuwać zadrapania.

·        Metoda 3

Możesz ułatwić sobie zadanie i użyć np. WD-40. Spryskaj szmatkę niewielką ilością tego preparatu i przetrzyj zarysowania. Dzięki temu je usuniesz. Po pozbyciu się problemu, wytrzyj powierzchnię suchą szmatką.

·        Metoda 4

Jeśli zadrapania są naprawdę ciężkie do usunięcia, musisz użyć gąbki do mycia naczyń, ale takiej która nie spowoduje jeszcze większych zarysowań. Pamiętaj o byciu delikatnym, aby nie zniszczyć płytek.

·        Metoda 5

Spray do smażenia zapobiegający przywieraniu to również idealny środek do usuwania zadrapań. Weź miękką szmatkę i spryskaj ją niewielką ilością tego preparatu. Przetrzyj nią powierzchnie, na której są zarysowania. Po skończeniu musisz jeszcze wytrzeć czyszczone miejsce suchą, czystą ścierką.

Usuwanie zarysowań z lastryko

Lastryko to bardzo drogi rodzaj podłogi, z którą trzeba się bardzo ostrożnie obchodzić. Dobrze zadbane lastryko może Ci służyć przez lata. Zarysowania na tym rodzaju podłogi to chleb powszedni. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Poniżej znajdziesz wskazówki dzięki, którym nie usuwanie zadrapań nie będzie takie trudne. Zarysowania różnią się intensywnością i głębokością.

·        Zarysowania na powierzchni

Lastryko ma cienką warstwę wosku, która odpowiada za nadanie blasku. Usuwanie zadrapań może skończyć się usunięciem tej powłoki. Weź ciepłą wodę i dodaj trochę płynu do mycia naczyń. Zamocz w tej mieszance gąbkę i zetrzyj zarysowania. Po zakończeniu użyj miękkiej czystej ściereczki aby wypolerować podłogę.

·        Grubsze zarysowania

Jeśli zadrapania nadal nie zeszły, trzeba zadziałać agresywniej. Zmieszaj sodę oczyszczoną z ciepłą wodą. Kiedy soda się rozpuści, użyj gąbki aby nałożyć mieszankę na podłogę. Kiedy powierzchnia przeschnie, wypoleruj podłogę w ten sposób, jak było to opisane wyżej. Zrób to tylko jeśli zarysowania nadal są na powierzchni.  Soda oczyszczona i woda to najbardziej wszechstronny środek do usuwania zadrapań z wielu typów podłóg.

·        Głębsze zadrapania

Zarysowania nadal nie zeszły? Nie przejmuj się, z tym też sobie poradzisz. Nawet jeśli zadrapania są głębokie. Będzie Ci potrzebny proszek do polerowania, który zazwyczaj robiony jest specjalnie do marmuru i wymieszaj go z wodą. Zrób to zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Weź szmatkę, zanurz ją w tej mieszance i wetrzyj w zadrapania. Na koniec wypoleruj powierzchnię używając czystej ściereczki.

·        Zadrapania, które przebiły się przez wierzchnią warstwę

Zarysowania nadal nie zeszły? To uparciuchy.  Nie trać determinacji, poradzimy sobie nawet z tym.

Jeśli do tej pory zadrapania nie zeszły, oznacza to, że przebiły się przed wierzchnią warstwę. Dzieje się tak zazwyczaj w tych miejscach, które są najczęściej używane. Zewnętrzna warstwa wosku jest tam po prostu zbyt cienka. Na początek konieczne będzie usunięcie całkowicie wosku. Użyj do tego specjalnego preparatu. Wytrzyj podłogę używając wody z mydłem lub z sodą oczyszczoną. Zmyj samą wodą i wypoleruj do sucha. Teraz trzeba już tylko nałożyć warstwę wosku, wysuszyć i wypolerować.