27Rdza niczym choroba zakaźna w niezwykle krótkim czasie rozprzestrzenia się po całej powierzchni karoserii. Z niewielkiego, często niewidocznego na co dzień ogniska korozji, nagle powstaje bardzo duży problem w postaci mocno zardzewiałej karoserii motocykla. Jednoślad, podobnie jak samochód, jest narażony na wystąpienie tego niepożądanego zjawiska. Wynika to z warunków, w jakich na co dzień jeździ czy nawet jest garażowany. Najgorsza jednak opcja to noce pod chmurką. Usuwanie rdzy z karoserii motocykla należy rozpocząć możliwie w jak najwcześniejszym stadium rozwoju problemu. Jakimi środkami osiągniemy najszybszy efekt?

Skąd ten nalot?

Nad tym też warto się zastanowić. Dlaczego właściwie na karoserii motocykla pojawia się rdza i czy można uniknąć przyczyn tego problemu? Do głównych jego źródeł należą wszelkie zarysowania i ubytki w lakierze. Brak ochrony metalu powoduje, że na skutek oddziaływania na niego wilgoci utlenia się. Zatem jeżeli jesteś miłośnikiem rajdowej i ekstremalnej jazdy po bezdrożach i trudnym, nierównym terenie, powinieneś z większą uwagą przyglądać się karoserii swojego motocykla. Ale nie tylko Ty! Kierowcy, którzy jeżdżą po asfaltowych drogach także muszą mieć się na baczności. Nawet drobne kamienie i sól drogowa zimą może uszkodzić lakier. Usuwanie rdzy z karoserii jest wówczas konieczne, a przy niewielkich ogniskach możesz to zrobić samodzielnie.

Usuwanie rdzy z karoserii najprostszymi sposobami

Istnieje ich zapewne wiele, nie wszystkie są jednak skuteczne, inne z kolei drogie. Warto zastanowić się zatem, czy inwestycja w kosztowną naprawę się opłaca i nie przyniesie takich samych efektów jak domowe, sprawdzone sposoby. Usuwanie rdzy z karoserii to nie zawsze zadanie dla fachowca, chociaż możesz zdecydować się na odnowę lakieru w profesjonalnym zakładzie. Jeżeli jednak starasz się unikać dużych i niekoniecznie potrzebnych wydatków, spróbuj zastosować środek WD-40. To jeden ze skuteczniejszych odrdzewiaczy, które sprawdzają się w usuwaniu tego nieestetycznego nalotu ze wszystkich metalowych elementów i powierzchni, zatem karoseria motocykla to też dobre miejsce na to, aby sprawdzić jego działanie. WD-40 wypiera wilgoć, która jest odpowiedzialna za korozję. Rozbija połączenia między metalami a rdzą. Jak wygląda usuwanie rdzy z karoserii motocykla z użyciem WD-40?

Będziesz potrzebować oczywiście środka, ale też papieru ściernego i ściereczki. Nałóż środek na zardzewiałą powierzchnię i pozostaw na ok. 10 minut. Teraz delikatnie usuwaj rdzę, pocierając powierzchnię papierem ściernym. Czynność tę powtórz w przypadku nieco większych korozyjnych problemów.

Używaj na wszelki wypadek

Rdza jest trudnym przeciwnikiem, ale nie do pokonania. Można jej nawet zapobiegać, a jak wiadomo, to lepsza opcja niż „leczenie”. Jeżeli na karoserii Twojego pojazdu rdza się jeszcze nie pojawiła, to jest to moment, aby zabezpieczyć jej powierzchnię przed ewentualnymi problemami w bliższej oraz dalszej przyszłości. Usuwanie rdzy z karoserii może okazać się trudniejsze niż ochrona lakieru. WD-40 działa nie tylko jako odrdzewiacz, ale też środek chroniący przed pojawieniem się rdzy. Stosuj go regularnie, aplikując na całą powierzchnię metalową pojazdu, zwracając szczególną uwagę na miejsca najbardziej narażone na zarysowania. Nie zapominaj jednak o trudno dostępnych zakamarkach, gdzie gromadzi się woda, a uszkodzenia także się zdarzają. Tam możesz nawet nie dostrzec, że pojawiło się już dawno ognisko korozji.

Zadbaj o swój motocykl, nie tylko o silnik, ale także o  karoserię. Jazda niech będzie nie tylko bezpieczna, ale też komfortowa. Nie pozwól pokonać się korozji!