Gumowe uszczelki znajdują się w wielu newralgicznych miejscach, będąc tym samym narażone na destrukcyjny wpływ czynników zewnętrznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelki w oknach w domu oraz w samochodzie. Zbliża się zima, a niska temperatura nie sprzyja uszczelkom. Mocne szarpnięcie drzwiami czy oknem wystarczy, aby je trwale uszkodzić. W ten sposób do domu i wnętrza auta przedostaje się chłód. Jest to też jedna z przyczyn rozwoju pleśni we wnętrzach. Co zrobić, aby tego uniknąć? Przede wszystkim regularnie zabezpieczaj uszczelki. Wybierz odpowiedni smar silikonowy do konserwacji uszczelek i odetchnij z ulgą. 

Zapobiegaj, będzie łatwiej

Zdecydowanie w każdym przypadku sprawdza się teoria, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Stosuj się do niej też przy uszczelkach w oknach Twojego domu i drzwiach samochodowych. Najtrudniejsza dla nich jest oczywiście zima, chociaż już w okresie jesiennym, kiedy są wyraźne różnice temperatur w dzień i w nocy, zaczyna się dla nich trudny czas. Uszczelki gumowe pod wpływem temperatury oraz wysokiej wilgotności, a więc również wody, tracą swoją sprężystość. W konsekwencji doprowadza to do ich pękania, a do wnętrza pojazdu i mieszkania przedostaje się powietrze, również to zimne. Utrata szczelności powoduje, że wzrastają koszty za ogrzewanie, a w domu rozwija się pleśń, podobnie jak w samochodzie.

Nagromadzona na uszczelkach wilgoć w temperaturze poniżej 0 st. Celsjusza zamarza, co przekłada się na wzrost ryzyka ich uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby jeszcze przez zimą przygotować je odpowiednio na nadejście mrozów. Regularnie je czyścimy, usuwamy z nich zabrudzenia i smarujemy preparatem o właściwościach wypierających wilgoć, którymi charakteryzuje się smar silikonowy.

Po pierwsze czyszczenie

Zanim jednak użyjesz silikonowego smaru, uszczelki gumowe trzeba starannie wyczyścić. Nagromadzone zabrudzenia bardzo często zatykają kanaliki odpowiadające za oprowadzanie wody. To jest jedna z przyczyn zamarzania wody. Nie lekceważ zatem podstawowej czynności, jaką zawsze wykonujemy przy konserwacji elementów gumowych – czyszczenie. Możesz użyć do tego płynu do mycia okien. Najlepiej jednak będzie, jeżeli płyn naniesiesz na ściereczkę, a nie bezpośrednio na uszczelkę. Dzięki temu nie przesadzisz z jego ilością, co potem skutkuje trudnościami z dokładnym osuszeniem powierzchni. W przypadku trudno dostępnych miejsc dobrze sprawdzają się patyczki kosmetyczne. Jeżeli gdzieś nie możesz dotrzeć z nasączoną płynem do mycia okien szmatką, nie rezygnuj, a stosuj proste i sprawdzone metody. Kiedy już uszczelki zostaną wyczyszczone, koniecznie je wytrzyj do sucha.

Po drugie ochrona przed wilgocią

Teraz pozostaje już tylko nanieść na gumowe uszczelki specjalny preparat konserwujący – smar silikonowy. Jest to środek odporny na działanie skrajnie niskich i wysokich temperatur, od -35°C do +200°C. Posiada system Smart Straw, pozwalający na elastyczne ustawianie szerokiego lub wąskiego strumienia. Dzięki zaworowi 360° możliwa jest jego aplikacja w ustawieniu pionowym lub po odwróceniu dnem do góry. W ten sposób dotrzesz w trudno dostępne miejsca. Smar silikonowy chroni gumowe uszczelki przed wilgocią, skutecznie wypiera wodę, a dodatkowo nie przyciąga zanieczyszczeń. Możesz go stosować zarówno do uszczelek w oknach, jak też drzwiach samochodowych, a także w prowadnicach drzwi garażowych.

A Ty jesteś już przygotowany na nadejście mroźnej zimy? W jakim stanie są okna w Twoim mieszkaniu i drzwi w samochodzie? Czy sprawdziłeś stan uszczelek i zabezpieczyłeś je przed wilgocią i zamarzaniem? Masz jeszcze szansę nadrobić zaległości.

Zdjęcie użyte na potrzeby artykuły pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/szron-na-okno-zima-zimno-l%C3%B3d-637531/

Sprawdź nasz kolejny artykuł i dowiedz się jak chronić uszczelki w samochodzie. Wystarczy, że klikniesz tutaj. Czy tam też sprawdzi się smar silikonowy do konserwacji uszczelek?