Żyjąc w małej miejscowości, z daleka od wielkich miast nie jest łatwo. Trudno dostać pracę, większość miejscowych firm szuka pracowników fizycznych. Kto chce pracować w biurze, musi przeprowadzić się do miasta. Ja postanowiłem sobie zapewnić stabilizację i jak pracowałem na etacie w firmie budowlanej, to część pieniędzy inwestowałem we własny sprzęt. To mi się opłaciło, bo kiedy straciłem pracę, to mogłem brać zlecenia od ludzi i remontować im domy i mieszkania jako wolny strzelec. Jednym z problemów było jednak czyszczenie drabiny- ale do tego dojdziemy później.

Z daleka od miasta

Każdy zakup, którego dokonywałem był przemyślany. Wolę mieć mniej rzeczy, ale dobrej jakości, żeby później do nich nie dokładać jakichś dużych pieniędzy. Jak mawiają, chytry płaci dwa razy. Mam swoją małą betoniarkę, drabinę, wszystkie potrzebne mi elektronarzędzia i w najbliższym czasie planuję poszerzyć ten zestaw o wycinarkę, bo coraz więcej klientów życzy sobie różne fikuśne wzory, więc bez wycinarki ani rusz.

Szyba praca jest wrogiem porządku

Wiadomo, jak to jest, jak się prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i żyje ze zleceń. Trzeba sobie wszystko opłacić samemu plus zarobić na życie i rodzinę. Ciężko do czegoś dojść, ale nie narzekam. Trzeba pracować szybko i dokładnie, a to często idzie w parze z brakiem poszanowania narzędzi. Jedno się rzuci byle gdzie, łapie się za drugie, które jak przestaje być potrzebne, to też ląduje na trawie, w piachu czy w błocie. A przecież czyszczenie narzędzi czy czyszczenie drabiny nie może być takie trudne.

Dobra drabina to podstawa

Największy problem mam z drabiną. Mam drabinę aluminiową, przegubową, z której mogę konstruować różne kształty, dzięki czemu raz jest wolnostojącą, raz przystawną itd. Mogę z niej nawet zrobić podest do malowania wyższych partii ściany. To powoduje, że ręce się tak nie męczą. Kto choć raz malował np. wysoką ścianę czy sufit, to dobrze wie, co mam na myśli. W sumie mogę tę drabinę ustawić aż w siedmiu pozycjach, a jak ją całkowicie złożę, to w bagażniku samochodu zajmuje mało miejsca. Praktyczna rzecz, często używana, a przez to szybko się niszczy, jak się o nią nie zadba.

Cotygodniowy przegląd narzędzi

Moja drabina jest narażona praktycznie na wszystkie możliwe zabrudzenia, jakie występują na budowie czy podczas remontu. Kurz, pył, cement, błoto – dosłownie wszystko. Przegląd narzędzi robię zawsze po skończonym zleceniu. A jak trwa dłużej niż tydzień, to właśnie po tygodniu. Czyszczę je, oglądam czy nic się nie ukruszyło, czy obudowa nie pękła, czy korozja nie wystąpiła itd. W bagażniku mam rozłożoną folię, żeby nie pobrudzić jego wnętrza. Muszę ją każdego dnia wyjmować i wytrzepywać, bo kiedy wracam po pracy do domu, to zaschnięte warstwy błota kruszą się i odpadają z drabiny. To jeszcze da się przeżyć. Mój problem polegał na tym, że nie wiedziałem czym wyczyścić drabinę, żeby przy wyjmowaniu jej z bagażnika przy nowym kliencie wstydu nie było, że jakaś niedbalec przyjechał. Ehh to czyszczenie drabiny…

“Emerytowany budowlaniec”

Moja żona mówi, żebym mył drabinę wodą i się nie przejmował, ale każdy, kto się na robocie zna, to wie, że wodą można sobie co najwyżej ręce umyć. Potrzebowałem czegoś dobrego, co nie zrujnuje mi budżetu. Pod koniec kwietnia odświeżałem elewację domu u mężczyzny, który też pracował tak jak ja, ale miał wypadek samochodowy i uszczerbek na zdrowiu został mu na tyle duży, że musiał się przebranżowić. Powiedział mi, że on z takimi zabrudzeniami radził sobie czyszcząc je WD-40. Początkowo puściłem to w niepamięć. Następnego dnia pod koniec pracy przyszedł z WD-40 i powiedział, że mi udowodni, że to sprawdzona metoda. Spryskał szczebelek drabiny, wziął ścierkę i zaczął polerować. Efekt było widać od razu. Spryskał jeszcze trochą i znowu polerował, aż wytarł wszystko do sucha.

WD-40 wyczyściło drabinę

Trudno było mu nie uwierzyć, jak widziałem na własne oczy, że jego sposób działa. WD-40 usuwa błoto, przyschnięty cement, biały pył wylatujący z odwiertów i wszelkie inne niepożądane a osadzające się pyły. Trzeba tylko mieć przy sobie miskę z wodą, bo szmatka, którą się poleruje, bardzo szybko zbiera zabrudzenia z drabiny, więc dobrze ją często płukać w wodzie.

Czyszczenie drabiny aluminiowej preparatem WD-40

Dodatkowa zaleta WD-40

Kiedy drabina była już czysta, powiedział mi, że WD-40 oprócz tego, że czyści i smaruje, to wytwarza również powłokę, która powoduje, że mniej się na drabinie będzie osadzać różnych nieczystości. Podziękowałem mu, jak należało, ale postanowiłem to sprawdzić. Kiedy wyczyszczę drabinę WD-40 tak, że jest całkowicie sucha, to robi się w pewnym sensie szorstka. Tak można to określić po dotyku jej ręką. Kiedy wchodzę na nią zabłoconymi butami albo mam na nich zaprawę cementową, której trochę się rozlało przy mieszaniu i akurat wdepnąłem, to zauważam, że brud przysycha, ale nie przykleja się do szczebelków. Wygląda to mniej więcej tak, jakby nie chciał do nich przylgnąć. Wtedy przed końcem pracy wystarczy tylko przetrzeć szczebelki suchą ścierką, żeby pozrzucać z nich nieczystości i drabinę śmiało można składać i pakować do bagażnika samochodu.

Czyszczenie drabiny aluminiowej preparatem WD-40

Lider na rynku

Preparat WD-40 w dużym stopniu ułatwił mi pracę. Czyszczenie drabiny aluminiowej okazało się na prawdę proste. Zacząłem się bardziej zaznajamiać z tą marką. Dowiedziałem się, że na przestrzeni lat bardzo się rozrosła. Do sprzedaży zostały wprowadzone równego rodzaju smary, preparaty specjalistyczne, ale też produkty dla rowerzystów i motocyklistów. Obecnie niektórych z nich regularnie używam w swojej pracy.

Janusz

W naszym kąciku użytkowników znajdziesz, więcej tekstów napisanych właśnie przez użytkowników WD-40.