Komoda w sypialni jest jeszcze w bardzo dobrym stanie, nie widać na niej efektów wieloletniego użytkowania, ale… szuflady w niej się zacinają, często nie chcą się otworzyć, w związku z czym mebel jest bezużyteczny. Możesz oczywiście pozbyć się komody, zamieniając na nową. Ta jednak idealnie pasuje do aranżacji wnętrza i musisz przyznać, że się do niej przywiązałeś. Nie jesteś też przygotowany na dodatkowe wydatki. O każdy mebel trzeba dbać, aby nie tylko zachował na długo swój estetyczny wygląd, ale też nie stracił swojej funkcjonalności. Prowadnice szuflad wymagają regularnego smarowania. Dobrze to zrobić, zanim przestanie ona płynnie się wysuwać.

Ciągniesz z całych sił, aż w końcu uderzasz pięścią. To jednak nie działa, Ty jednak możesz wyładować swoją frustrację. Nie tak postępuje się z zacinającą szufladą, której na pewno nie przywołasz siłą do porządku. Ona potrzebuje delikatnego traktowania. Nie bez powodu nie chce się płynnie otwierać, musi być jakaś przyczyna. Czy to zawsze starość?

Dlaczego szuflada się zacina?

Bardzo dużo zależy od tego, z czego szuflada jest wykonana. Najczęściej do produkcji mebli wykorzystuje się specjalną płytę MDF lub naturalne drewno. W obu przypadkach może wystąpić problem z zacinającą się szufladą. Jeżeli chodzi o drewno, to ze względu na swoją naturalność pracuje i zmienia się wraz z upływem czasu. Nie tylko możemy dostrzec jego inny kolor, ale często również kształt. Drewno się wypacza i pęcznieje, co sprawia, że szuflada nie jest to już tak perfekcyjnie dopasowana do otworu. Prowadnice szuflad są również częstym problemem w tańszych meblach wykonanych z płyty. Wynika to z ich konstrukcji. Podczas wysuwania i wsuwania stykają się ze sobą dwa elementy. W normalnych warunkach ruch jest płynny. Wraz z upływem czasu pojawia się problem z tarciem i szuflada nie jest już tak bardzo skłonna do współpracy. Nowe prowadnice szuflad również mogą się zacinać. Oznacza to wtedy, że nie zostały odpowiednio przygotowane do użycia, natomiast producent lub sprzedawca zapewnia, iż  szuflada się przecież „wyrobi”.

Zamiast czekać, aż zacznie pracować dobrze lub wynieść ją na strych i zapomnieć o jej istnieniu, przyjrzyj się jej bliżej. Nie musisz szafki rozkładać na części pierwsze, prowadnice szuflad są widoczne po otwarciu. W większości przypadków problem usuwa się bardzo łatwo. Metodę wybieramy jednak zawsze z uwzględnieniem rodzaju szuflady i materiału z jakiego została wykonana.

Smarujemy prowadnice szuflad drewnianych i z płyty meblowej

Szczególną ostrożność trzeba zachować przy drewnianych konstrukcjach. Prowadnice szuflad wykonane są w takim przypadku bardzo często z drewnianych listew, a zatem nie każdy preparat można do nich użyć. Najlepiej zastosować wosk lub ewentualnie mydło, to powinno poprawić płynną pracę szuflady. A co jeżeli drewno napęczniało? Wtedy sprawa jest nieco trudniejsza. Trzeba boki szuflady wyrównać i zmniejszyć ich wysokość. Przyda Ci się papier ścierny lub/i strug ręczny. Drewno cienkie potraktuj papierem ściernym o ziarnistości 120–180, twarde papierem o ziarnistości 220.

W Twojej komodzie zastosowano metalowe prowadnice szuflad, np. kulkowe i rolkowe. Nie są one tak wrażliwe na substancje, które stosuje się do codziennej pielęgnacji mebli. Płyta MDF czy wiórowa nie ma tak dużej skłonności do odkształcania się, przez co najczęściej przyczyną zacinającej się szuflady jest po prostu brak wystarczającego tarcia pomiędzy elementami prowadnic. Ciągnięcie szuflady na siłę może doprowadzić do jej uszkodzenia. Skutek? Mebel do naprawy lub do wymiany. Aby tego uniknąć, regularnie smaruj prowadnice. Nie robiłeś tego wcześniej i szuflada już nie otwiera się płynnie? Nadal możesz przywrócić jej dawny stan. Nasmaruj prowadnice szuflad WD-40. Dobrze sprawdzi się zarówno uniwersalny preparat WD-40, jak również wysoko wydajny smar PTFE od WD-40. Zapewnia on wysoki poziom smarowania i redukuje tarcie. Jest łatwy w aplikacji, bardzo precyzyjny, przez do dociera w trudno dostępne miejsca. Być może nie będzie konieczne wyjmowanie całej szuflady.

Prowadnice szuflad bywają bardzo kapryśne. Wiesz już jednak, jak sobie z nimi poradzić.

WD-40 rozwiąże wiele Twoich problemów. Pomoże Ci na przykład nasmarować drzwi do garażu. Sprawdź ten artykuł tutaj.