Czyszczenie motocyklu stanowi dla wielu ich właścicieli prawdziwy rytuał. Dla niektórych jednak to przykry obowiązek, którego unikają, chociaż mają świadomość, że tylko w ten sposób pojazd może posłużyć im dłużej. Czyszczą, polerują i nabłyszczają przez długie godziny, aby motocykl nabrał blasku i świeżego wyglądu. Lakier każdego dnia narażony jest na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Podróżujesz swoim jednośladem w różnych warunkach, nie zawsze są to czyste, asfaltowe drogi. Szczególnym problemem jest kontrola nad korozją. W wyniku kontaktu metalowych elementów z wodą pojawia się często w najmniej oczekiwanym momencie.

Dlaczego lakier wymaga Twojej wyjątkowej uwagi?

Jazda czystym motocyklem jest znacznie przyjemniejsza, niż kiedy za każdym razem musimy patrzeć na zabrudzenia, które szpecą pojazd. Każdy właściciel motocykla ma świadomość, że zadbany lakier świadczy o jakości całego pojazdu. Nawet wieloletni, ale zadbany, może prezentować się lepiej niż stosunkowo nowy, ale z widocznymi oznakami użytkowania. Usuwając regularnie zabrudzenia, ograniczasz ryzyko zniszczeń poszczególnych podzespołów. Jeżeli zaniedbasz czystość swojego pojazdu, musisz liczyć się z pogorszeniem jego stanu technicznego. Podczas prac pielęgnacyjnych łatwiej także dostrzec niektóre usterki i awarie i tym samym odpowiednio wcześniej zareagować i podjąć odpowiednie działania w kierunku ich naprawy. Również kontrola nad korozją jest wówczas  łatwiejsza. Kiedy czyścisz motocykl, jesteś w stanie zauważyć ogniska korozji i zapobiec ich rozprzestrzenianiu. To również szansa na sprawdzenie stanu łańcucha i klocków hamulcowych. Czyścisz motocykl i jednocześnie przeprowadzasz przegląd. Prawda, że warto?

Czyszczenie lakieru – podstawowe zasady

Lakier Twojego motocykla musi znieść naprawdę dużo. Nie tylko pokrywa się warstwą kurzu, ale również pozostają na nim trwalsze zabrudzenia np. po jeździe błotnistymi drogami. Szczególnie niebezpieczne są dla niego twarde elementy, jak np. piasek, które pozostawiają na lakierze widoczne zarysowania. Na co dzień mogą być niewidoczne, dopiero po umyciu motocykla ujrzą światło dzienne.

Motocykl myjemy z wykorzystaniem wody i najlepiej specjalnego środka do czyszczenia tego typu pojazdu, który jest bezpieczny dla lakieru i innych jego komponentów. Najpierw spłucz piasek i świeże błoto wodą, aby podczas czyszczenia drobinki nie rysowały powierzchni lakieru. Następnie możesz rozpocząć solidne mycie. Przyda Ci się delikatna ściereczka np. z mikrofibry i środek czyszczący, jakim jest uniwersalny płyn do mycia motocykli WD40. Może być stosowany do wszystkich powierzchni, w tym aluminiowych, chromowanych i z włókna węglowego. Wystarczy go rozpylić i później spłukać. Gotowe!

Kontrola nad rdzą. Jak ją pokonać?

Czyszcząc swój motocykl, dostrzegłeś na nim ogniska rdzy. Nie lekceważ nawet najmniejszych ognisk. Rdza bardzo szybko się rozprzestrzenia i już wkrótce może opanować cały motocykl. Przejmij kontrolę nad rdzą. Jeżeli już się pojawiła, zastosuj WD40, aby ją usunąć. Produkt ten bardzo dobrze również zabezpiecza powierzchnie metalowe przed jej ponownym pojawieniem. Warto więc stosować go w przypadku, kiedy jeszcze rdza nie zaatakowała Twojego motocykla. Rdzawy kolor nie najlepiej prezentuje się na dotychczas pięknym, błyszczącym lakierze. Ponadto negatywnie wpływa na pracę pojazdu. Nie chcesz chyba wymieniać swojego jednośladu szybciej, niż miałeś to w planach?

W jakim stanie jest lakier Twojego motocykla? Pojawiła się na nim już rdza czy może dbasz o niego na tyle dobrze, że wystarczy tylko regularne czyszczenie? Przezorny, zawsze ubezpieczony. Nie zaszkodzi się zabezpieczyć na przyszłość.

Więcej tego typu artykułów znajdziesz na naszym blogu

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/motocykl-stary-vintage-rower-1149389/