Twój motocykl w trakcie mrozów i śniegów zimuje? A może jednak trudno jest Ci się z nim rozstać i nawet zimą nie zostawiasz go w garażu na dłuższy czas. W obu przypadkach musisz o niego dobrze zadbać, jeżeli chcesz, aby nie odmówił Ci posłuszeństwa. Zimowa jazda motocyklem może być bezpieczna i komfortowa, ale przed Tobą kilka zadań i obowiązków. Twój motocykl Cię potrzebuje. Zwróć szczególną uwagę na hamulce, akumulator, opony oraz rozrząd. Nie zapomnij też o tym, co widoczne gołym okiem. Brud nie jest sprzymierzeńcem lakieru i nie najlepiej wpływa na stan gumowych i metalowych elementów.

Umyj i zabezpiecz

Zimą nie rezygnuj z regularnego mycia motocyklu. Nie rób tego tak często, jak latem i najlepiej poczekaj, aż duże mrozy chociaż na chwilę odpuszczą. Myjąc go, pamiętaj, aby zawsze dobrze go wysuszyć, chroniąc tym samym przed zamarzaniem wody na skutek minusowych temperatur. Przyda Ci się uniwersalny środek do czyszczenia motocykli, który poradzi sobie z trudniejszymi zabrudzeniami, jak zaschnięte błoto czy też pozostałości po owadach. Specjalnie dla miłośników szybkich jednośladów powstała seria specjalistycznych preparatów do pielęgnacji, mycia i konserwacji motocykli WD-40® Specialist® Motorbike, a wśród nich uniwersalny środek czyszczący. Nie tylko usuwa zabrudzenia, ale dodatkowo również nabłyszcza. Możesz go bezpiecznie używać do lakierowanych powierzchni, wykonanych z aluminium, gumy, tworzywa sztucznego i włókna węglowego. Świetnie sprawdza się do mycia tarcz hamulcowych.

Zadbaj o opony

Zimą jeździsz, ale zdecydowanie mniej, ekstremalne mrozy powstrzymują Cię przed wyjazdem motocyklem z garażu, wybierasz wtedy raczej samochód lub autobus. Kontroluj ciśnienie w oponach, dłuższy postój sprawia, że powietrze z opon uchodzi szybciej. Zainwestuj w ręczną pompkę, nawet wystarczy ręczna pompka rowerowa, która jest przystosowana do pompowania z zaworem samochodowym. Przyda Ci się też stojak na motocykl pod widelec i wahacz, na którym możesz postawić swój jednoślad. Jeżeli go nie masz, stawiaj pojazd zawsze na stopce centralnej, ale pamiętaj, że stanie długo w jednej pozycji przyczynia się do odkształcania opon. Co jakiś czas przestaw go lub po prostu wyjedź nim na drogę.

 

Co z akumulatorem i rozrządem?

Na Twój motocykl nie ma miejsca w garaży i stawiasz go pod chmurką? Zimą poranne niespodzianki to standard, pojazd nie odpala, ponieważ… akumulator się rozładował. Spóźnisz się do pracy, nie zawieziesz dziecka do szkoły, nie dotrzesz na ważne spotkanie – na to nie możesz sobie pozwolić. Ładuj akumulator regularnie, nawet jeżeli nie jest jeszcze całkowicie rozładowany.

Kolejny problem to niektóre otwarte, a inne zamknięte zawory rozrządu. Dzieje się tak, kiedy silnik jest przez dłuższy czas nie odpalany. Długotrwałe odkształcenie sprężyn przyczynia się do różnic w luzie zaworowym. Aby tego uniknąć, wrzuć najwyższy bieg i zakręć tylnym kołem. Powtarzaj tę czynność regularnie. Jazda motocyklem niedługo przyniesie Ci dużo radości.

Sprawne hamulce dla Twojego bezpieczeństwa

W linii produktów WD-40® Specialist® Motorbike znajdziesz również środek czyszczący do hamulców. Skutecznie usuwa brud i wszelkie zanieczyszczenia, nawet tak trudne do usunięcia, jak olej czy płyn hamulcowy. Sprzyja utrzymaniu optymalnego stanu hamulców, wydłużając ich żywotność, ale przede wszystkim dbając o ich sprawność. Zimą przydadzą Ci się szczególnie, kiedy będziesz zmuszony pokonywać śliskie drogi, zaśnieżone ścieżki i mokre ulice w mieście.

Jeździsz zimą motocyklem? Zadbaj o niego odpowiednio, aby jazda w trudnych warunkach wciąż sprawiała Ci tak samo dużą przyjemność, była bezpieczna i tym samym komfortowa.

Na naszym blogu znajdziesz dużo więcej ciekawych artykułów. Być może zainteresuje Cię ten o myciu samochodu w czasie zimy.