To właśnie w domu każdy z nas czuje się najbardziej komfortowo. To w domu, po wieczornym przyjęciu, można się odświeżyć, poczuć bezpiecznie i spędzić czas z całą rodziną. A zatem dom powinien być wyposażony we wszystko, czego może potrzebować zarówno cała rodzina, jak i pojedyncza osoba. Wiele osób myśli tu o żywności i artykułach higienicznych – ale narzędzia i inne przybory są co najmniej równie ważne. Co okazuje się zwykle dopiero wtedy, gdy dane narzędzie jest akurat potrzebne. Wtedy następują zakrojone na szeroką skalę poszukiwania, kończące się zwykle prośbą skierowaną do sąsiada lub przyjaciela, bo potrzebnego narzędzia po prostu w domu nie ma. Aby tego uniknąć, sporządziliśmy listę dziesięciu najważniejszych narzędzi, których nie powinno zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym.

Młotek 

Czy trzeba zawiesić obraz, czy wbić wystający gwóźdź – młotek jest absolutnie niezbędnym narzędziem w każdej skrzynce narzędziowej! Do sporadycznego stosowania, lekki młotek ze standardową główką zupełnie wystarczy, plus zawsze warto mieć klamerkę do wieszania prania. Dzięki niej wbijane gwoździe można przytrzymywać z bezpiecznej odległości, chroniąc kciuk przed złamaniem.

Śrubki

Brakującą śrubkę można szybko wkręcić śrubokrętem. Szafy i zawiasy można szybko ustabilizować. Na rynku dostępne są świetne zestawy śrubek ze śrubokrętami o różnej wielkości, które pozwalają zaoszczędzić czas i nie zajmują dużo miejsca.

Wkrętarka akumulatorowa 

Najbardziej wszechstronna wśród wszystkich narzędzi, wkrętarka akumulatorowa powinna znajdować się w każdym gospodarstwie domowym. To przydatne urządzenie służy do wkręcania i wiercenia, pobiera niewiele prądu lub działa na akumulator.

WD-40 

WD-40 można wykorzystać w domu do wielu rzeczy. Można nim zabezpieczyć narzędzia przed korozją, poluzować śruby, usunąć ślady kredki ze ścian… Lista jest długa.

Kombinerki 

Za pomocą kombinerek można z łatwością wyciągać gwoździe, a także ściskać lub wyciągać inne rzeczy. Dostępnych jest wiele wersji kombinerek – od obcążków, przez klucze rurowe, aż po szczypce elektroniczne. Co najmniej jedna z wersji powinna znaleźć się w każdym domu.

Poziomica

Aby uniknąć krzywego zawieszania obrazów czy szafek, zdecydowanie przyda się poziomnica.

Piła

Kolejne niezbędne narzędzie dla właścicieli domów i ogrodów, którego nie powinno zabraknąć. Od pił do drewna po piły-zasuwnice – piła jest bardzo przydatnym narzędziem i potrafi zaoszczędzić „złotym rączkom” wielu trudów.

Nóż do cięcia

Przede wszystkim, wysokiej jakości noże do cięcia muszą znajdować się w każdym domu. Dzięki nim można szybko i bez trudu dociąć wykładzinę dywanową, rozciąć opakowanie czy paczkę.

Śrubokręt

Tego narzędzia nie używa się zwykle na co dzień, ale również powinno być w domu. Jeśli pilnie potrzebny jest śrubokręt, a żadnego nie ma akurat pod ręką, to w takim momencie na pewno niełatwo będzie go znaleźć.

Jednobiegunowy próbnik napięcia

Narzędzie przeznaczone jest do sprawdzania napięcia w gniazdkach elektrycznych. Do innych prac wykonywanych bezpośrednio na instalacji elektrycznej należy wezwać specjalistę. Niemniej jednak warto mieć w domu taki fazowy próbnik napięcia.

Te dziesięć narzędzi to tylko nasze propozycje. Listę można zawsze uzupełnić i dostosować do indywidualnych potrzeb oraz domowego budżetu. Oprócz tych wszystkich narzędzi przydadzą się również zestawy śrub i gwoździ. Narzędzia nie zawsze są tanie. Ale za wyższą cenę otrzymujemy trwałe, niezawodne i naprawdę przydatne narzędzia. Nie ma nic bardziej irytującego, niż brak narzędzia właśnie w tym momencie, w którym jest ono potrzebne. Upewnij się, że w swojej skrzynce narzędziowej masz te najbardziej potrzebne. Pamiętaj też oczywiście o prawidłowej konserwacji, abyś mógł cieszyć się swoimi narzędziami przez długi czas. Odpowiednim środkiem do czyszczenia jest preparat wielofunkcyjny WD-40. Aby zabezpieczyć narzędzia przed rdzą, wystarczy go użyć raz lub dwa razy w roku.