Jest już w sędziwym wieku, świadek historii, mebel, który dostarczył radości kilku pokoleniom. W fotelach bujanych zasiadali nasi dziadkowie czytający gazety i babcie robiące na drutach szaliki i czapki na wnucząt. Dzisiaj to bezcenne skarby, które można znaleźć w piwnicach, garażach i na strychach. Wydaje Ci się, że fotel bujany po Twojej babci już Ci się nie przyda? Nie pozbywasz się go jednak, ponieważ masz do niego sentyment? A może jednak nie warto spisywać go jeszcze na straty… Sprawdź nasze porady ZTS i uratuj ten fotel! Pomoże Ci w tym również preparat WD-40.

I co z tego, że ma ponad 100 lat, przywrócimy mu jeszcze młodość. Jak zmienić stary bujany fotel w nowy niewielkim kosztem?

Praca, która się opłaca

Na starym fotelu z pewnością  dostrzeżesz liczne ubytki, zardzewiałe śruby i zniszczone mocno obicie. Nie powinna ucieszyć Cię również gruba warstwa farby. Możesz ją usunąć z wykorzystaniem szlifierki, tak będzie najłatwiej. A co jeszcze jej nie masz? W sklepie budowlanym znajdziesz specjalny preparat do usuwania starych warstw farby. Wystarczy, iż  naniesiesz go na powierzchnie fotela, po czym przy pomocy szpachli do drewna pozbędziesz się starej farby.

Powierzchnia drewna musi być gładka, dlatego przygotuj się na solidne szlifowanie. Jeżeli masz dobry sprzęt, to na pewno praca będzie kosztowała Cię mniej wysiłku. Na tak przygotowaną powierzchnię możesz nanieść farbę w dowolnym kolorze. Odpowiednio sprawdzają się te do drewna. Świetnie sprawdzi się kolor biały, który nawiązuje do jednego z większych aktualnych trendów – stylu skandynawskiego. Jeżeli jesteś tradycjonalistą i zwolennikiem klasycznych wnętrz, to postaw na brąz. Drewno warto zabezpieczyć dodatkowo lakierem.

Wygodne siedzenie

Siedzisko starego fotela bujanego nie zawsze jest w tak złym stanie, że trzeba je całkowicie wymienić. Musisz jednak sprawdzić, czy nie ma w jego konstrukcji żadnych ubytków i jest stabilne. Wymień zardzewiałe śruby i uzupełnij te brakujące. Bardzo często wystarczy wymiana tylnego obicia. Jeżeli siedzenie jest wykonane z wysokiej jakości naturalnej skóry, to może się okazać, że jest ona jeszcze w naprawdę dobrym stanie i wystarczy ją odnowić. Użyj do tego specjalnych środków do pielęgnacji oraz  konserwacji skóry. Zmiękczysz ją, stosując uniwersalny preparat WD-40.

Jeżeli jednak siedzenie wymaga całkowitej wymiany, to zdecyduj, z czego powinno być wykonane. Skóra naturalna jest droższa, ale na pewno fotel będzie prezentował się bardzo elegancko i posłuży jeszcze wielu pokoleniom. Pikowane obicie materiałowe to tańsza alternatywa, która jednak pozwala Ci na większy wybór kolorów i wzorów, na pewno stworzysz fotel idealnie pasujący do wnętrza salonu czy sypialni. Innym rozwiązaniem jest stelaż z drewna lub wikliny przykryty zdejmowaną poduszką.

Kiedy stary fotel bujany piszczy…

Nawet jeżeli udało Ci się naprawić wiekowy fotel bujany, to bujanie się na nim w towarzystwie jest niemożliwe. Wynika to z poluzowania się elementów oraz niedostatecznego tarcia między stykającymi się ze sobą ruchomymi elementami. Uciążliwego dźwięku można się jednak pozbyć. Dokręć wszystkie poluzowane śrubki oraz nasmaruj, wykorzystując preparat WD-40, miejsca ruchowe fotela. Wzrost tarcia spowodowany jest m.in. kurzem i wilgocią, dlatego trzeba regularnie czyścić fotel, a także go smarować, w związku z czym  zawsze będziesz mógł w nim spokojnie odpocząć.

Stary bujany fotel otrzymał drugą szansę. Są meble, których nie warto od razu spisywać na straty. Wystarczy poświęcić im trochę czasu i uwagi, aby tchnąć w nie nowe życie.

Jeśli zastanawiasz się jakie jeszcze porady ZTS dla Ciebie przygotowaliśmy- czytaj naszego bloga.