Mosiądz należy do bardzo często wykorzystywanych metali. Znajduje się praktycznie w każdym domu. Firmy meblarskie, aby dodać swoim produktom szykowności, uzupełniają je o zawiasy, zamki i uchwyty wykonane z mosiądzu. Meble faktycznie ładniej się prezentują, ale czy od strony technicznej to dobry pomysł? W celu udzielenia poprawnej odpowiedzi najpierw trzeba dowiedzieć się, czym jest i czym czyścić mosiądz.

Mosiądz – niebezpieczne piękno

Mosiądz to główne stop miedzi i cynku, ale w wielu przypadkach posiada też znikome ilości glinu, manganu, ołowiu, cyny, chromu, a nawet krzemu. Tak obszerna mieszanka połączona w całość jest bardzo wrażliwa na działanie tlenu. Tlen jest praktycznie wszechobecny, a zatem jedyne miejsce, w którym moglibyśmy przechowywać rzeczy wykonane z mosiądzu, to próżniowe pudełko. Takie postępowanie uchroniłoby mosiądz przez matowieniem, ale w praktyce jest oczywiście absurdalne. Ponadto na mosiądz równie niekorzystnie wpływają kwasy. Ich działanie sprawia, że zielenieje. Wytwarza się na nim śniedź, której nie toleruje ludzki organizm i – co gorsza – w wielu przypadkach jest wobec niej bezbronny. Dlatego warto się cieszyć pięknem rzeczy wykonanych z mosiądzu, ale nie należy ich pomijać podczas sprzątania mieszkania. Podobnie jak wszystkie inne zasługują na gruntowne czyszczenie, tylko czym czyścić mosiądz?

Czerwone wino – jedno czyści, drugie brudzi

Istnieje bardzo wiele sposobów czyszczenia mosiądzu. Pierwszym i bardzo skutecznym jest przelanie do garnka czerwonego wina i podgrzanie go na palniku. Ważne, aby wino nie zaczęło wrzeć. Jeśli doprowadzimy wino do temperatury stu stopni, to jego działanie może być słabsze. Zatem kiedy wino będzie już gorące, wyłączamy palnik i zanurzamy w nim ściereczkę. Kiedy ta namoknie, wyciągamy ją z naczynia i przechodzimy do czyszczenia zamka czy uchwytu. Pamiętajmy, aby przed czyszczeniem rozłożyć na ziemi jakąś ścierkę, krople wina mogą skapywać na dywan, a jak wiadomo tego typu plamy są bardzo trudne do usunięcia.

WD-40 – powyżej oczekiwań

Drugim równie skutecznym i polecanym sposobem czyszczenia mosiądzu jest posłużenie się WD-40. Preparatem wielofunkcyjnym w przeciwieństwie do czerwonego wina, nie zniszczymy sobie dywanu znajdującego się na podłodze przed komodą z uchwytami wykonanymi z mosiądzu. WD-40 wyczyści poczerniałe elementy, a ponadto wytworzy na nich warstwę ochronną, która będzie zabezpieczała metal przed działaniem tlenu i osadzaniem się kurzu. W przypadku czyszczenia zamka w drzwiach dobrze jest wtrysnąć trochę WD-40 do środka, aby go nasmarować. Dzięki temu klucz w zamku zacznie płynniej pracować.

Czym czyścić mosiądz- porady mniej i bardziej wymagające Czym czyścić mosiądz- porady mniej i bardziej wymagające

Benzyna lakiernicza – zachowaj ostrożność

Kolejny sposób, dzięki któremu wyczyścimy mosiądz wymaga użycia benzyny lakierniczej. W tym przypadku zaleca się obłożenie gazetami drewnianych elementów mebla, do których mosiądz jest przytwierdzony. Benzyna lakiernicza nie powinna mieć kontaktu z drewnem i plastikiem, ponieważ może go trwale uszkodzić. Następnie benzynę nanosimy na grubą ściereczkę i zaczynamy czyścić krótkimi, szybkimi ruchami dłoni. Po kilku minutach pracy mosiądz będzie lśnił.

Tak różni, a tak podobni

Co łączy kwasek cytrynowy i ketchup? Oczywiście właściwości, które są w stanie wyczyścić śniedź powstałą na mosiądzu. Jeśli chcemy posłużyć się kwaskiem, to należy wymieszać go z wodą. To proste połączenie stanie się bardzo silną substancją, która z pewnością usunie śniedź. W sytuacji, gdy chcemy być nieco bardziej delikatni, trzeba sięgnąć do lodówki po ketchup. Dokładnie nakładamy warstwę ketchupu na mosiądz i delikatnie rozprowadzamy, aby np. pokrył cały uchwyt kołatki. Teraz pozostaje tylko odczekać około 12 – 15 godzin. Po upływie tego czasu mokrą szmatką czyścimy zalegający na mosiądzu ketchup i drugą szmatką wycieramy go do sucha.

Ocet i soda oczyszczona – warto spróbować

Zmieszawszy sodę oczyszczoną z octem, otrzymamy maź, którą tak samo, jak ketchup rozprowadzamy po rzeczy wykonanej z mosiądzu. W tej sytuacji maź możemy spłukać wodą już po kilkunastu minutach. Jeśli efekt będzie znikomy, to czynność tę należy powtórzyć. Soda oczyszczona i ocet nie mają tak silnych właściwości czyszczących, jak WD-40 czy kwasek cytrynowy. Trudne zabrudzenia czy śniedź mogą nie ustąpić działaniu mazi za pierwszym razem.

Jeśli nie posiadamy sody oczyszczonej, to śmiało możemy ją zastąpić kredą lub gliną. Niezależnie od składników maź przygotowujemy w taki sam sposób jak tą, do której użyliśmy sody oczyszczonej. Uzyskany efekt powinien być bardzo zbliżony. Przed przystąpieniem do czyszczenia tą metodą warto się zastanowić, czy to aby nie jest zbyt czasochłonny sposób.

Czy warto mieć rzeczy z mosiądzu?

Wiesz już czym czyścić mosiądz. Teraz można zacząć się zastanawiać, czy warto w ogóle mieć tego typu przedmioty w domu. Odpowiadając na pytanie postawione na początku tego artykułu – tak! Klamki, zawiasy, uchwyty i zamki z mosiądzu to dobre rozwiązanie pod względem technicznym. Mosiądz jest pięknym, trwałym materiałem i co najważniejsze można go wyczyścić przy pomocy wielu domowych sposobów. Wystarczy tylko nie pomijać go podczas sprzątania mieszkania. Wtedy będziemy mieli gwarancję, że zachowa swój stylowy kolor przez długie lata.

Wiesz już, jak czym czyścić mosiadz. Być może zainteresuje Cię inny artykuł o podobnej tematyce. Sprawdź na naszym blogu jak usunąć rdzę z metalu.