Płytki łazienkowe to najczęściej stosowane rozwiązanie w naszych łazienkach. Są najbardziej praktyczne, a  tym samym eliminuje konieczność częstego odświeżania ścian. U wielu osób jednak na samą myśl o ich czyszczeniu serce wzrasta ciśnienie. Nie wszystkie zabrudzenia usuwane są z łatwością, często pozostają nieestetyczne smugi, a w fugach gromadzą się pozostałości po mydle. Czy mycie płytek łazienkowych musi być aż tak nieprzyjemnym obowiązkiem?

Większość osób decyduje się na środki czyszczące, wierząc tym samym, że zostały one opracowane z myślą o skutecznym działaniu w usuwaniu nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Jak bardzo są zawiedzeni, kiedy drogi środek nie pomaga im osiągnąć pożądanej czystości w łazience.

Do czyszczenia płytek łazienkowych możemy zastosować profesjonalne środki, jak też wykorzystać to, co większość z nas ma w swoim domu.

Walka z brudem specjalistycznymi środkami

Tak jest najprościej, jednak niekoniecznie skutecznie. Jeżeli specjalistyczna chemia nie usuwa zabrudzeń, to nic innego już nie może pomóc – tak twierdzą niektórzy. W drogeriach i sklepach chemicznych są na wyciągnięcie ręki, dostępne w różnych cenach, w formie płynów, żeli oraz mleczek. Warto jednak przed ich zastosowaniem zapoznać się z ich składem, może się okazać, że zamiast usunąć zabrudzenia z kafelek ceramicznych, zniszczą je i pozbawią estetycznego wyglądu. Dużym błędem jest nakładanie na powierzchnie dużej ilości preparatu w stosunku do ilości wody, ważne są właściwe proporcje.

Jeżeli zdecydujesz się na środek chemiczny, najpierw oczyść kafelki z kurzu, przetrzyj je lekko wilgotną szmatką, co pozwoli Ci otworzyć ceramiczne pory. Następnie możesz zastosować odpowiedni detergent, tym razem sięgnij po gąbkę, jednak uważaj na jej szorstkość, aby nie uszkodzić powierzchni ceramicznej. Pozostaje spłukać letnią wodą.

Płytki łazienkowe- czyszczenie domowymi sposobami

Po dokładnym umyciu kafelek nadal dostrzegasz zabrudzenia? Ze szczególnie trudnymi poradzi sobie mieszanka sody, octu i wody, wszystkie te trzy składniki masz na wyciągnięcie ręki w swojej kuchni. Najpierw jednak przetestuj przygotowany przez siebie środek, sprawdź czy nie uszkodzi powierzchni ceramicznej, jego zastosowanie nie powinno wywołać żadnych niepożądanych efektów, jednak za każdym razem, kiedy stosujesz nowy „preparat”, należy wykonać dla bezpieczeństwa taką próbę. Wetrzyj środek w kafelki i fugi, a następnie dokładnie spłucz wodą, co pozwoli Ci uniknąć niechcianych zacieków.

Podobnie możesz postąpić w przypadku kamienia, ocet i soda oczyszczona radzą sobie z nim doskonale. Są jeszcze inne sposoby! W brudne fugi wetrzyj roztwór z amoniaku bądź proszek do pieczenia. Podobne efekty osiągniemy, stosując uniwersalny preparat WD-40, praktycznie każdy mężczyzna, coraz częściej również kobiety, ma go w domu. Poradzi sobie zarówno z zabrudzeniami na kaflach, jak również z kamieniem w fugach. Powierzchnie są czyste, więc teraz zadbamy o to, aby lśniły. Gazetę nasącz amoniakiem i wetrzyj ją w kafle. To koniec Twoich porządków w łazience, która wygląda teraz znacznie lepiej, prawda?

Czy wiesz, że również kosmetyki, tj. szminka, tusz do rzęs i lakier do paznokci, możesz usunąć środkiem WD-40? To zabrudzenia często pojawiające się na kaflach ceramicznych w łazience, na ścianach i podłogach. W pośpiechu wykonywany makijaż pozostawia po sobie takie nieestetyczne pamiątki, ale nie na zawsze! Korzystaj z chemicznych środków rozsądnie, zgodnie z ich przeznaczeniem, a domowym sposobom daj szanse, aby mogły się wykazać. Być może już nie będziesz potrzebować specjalistycznej pomocy…

Sprawdź nasze pozostałe artykuły na blogu.