Na zaschnięte resztki jedzenia w lodówce i nieprzyjemne zapachy nie zawsze pomaga woda z płynem. Sprzęt AGD, z którego korzystamy najczęściej, wymaga znacznie skuteczniejszego wsparcia, aby przywrócić go do stanu używalności. Przestrzeń lodówki to idealne miejsce do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, szczególnie kiedy zdarza się nam zapomnieć o produktach zalegających w niej przez dłuższy czas. Dlatego najwyższa pora na czyszczenie lodówki.

Ocet dobry na wszystko

Na próżno szukać kuchni, w której nie ma octu. Nie jest to jedynie produkt spożywczy dodawany do niektórych potraw, ale też doskonały środek czyszczący i odkażający. Nasze prababcie wykorzystywały go do sprzątania nie tylko kuchni, ale też całego mieszkania. To dobry i sprawdzony sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i przykrych zapachów w lodówce. Ocet mieszamy z wodą w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną mieszanką przecieramy wnętrze lodówki, a następnie myjemy powierzchnię szmatką nasączoną ciepłą wodą. Wycieramy do sucha i gotowe. Pachnie i błyszczy! Uwaga – ocet to propozycja dla osób, które cenią sobie ekologiczne metody sprzątania!

Naturalny pochłaniacz zapachów

Soda – kolejny produkt, który znajdziemy w szafce w każdej kuchni. Doskonały do ciast oraz innych wypieków, które rosną jak na drożdżach, jak również do odświeżenia wnętrza lodówki. Na spodeczek wysyp niewielką ilość sody i pozostaw go w lodówce. Neutralizuje intensywne zapachy, np. po cebuli i sosie czosnkowym.

Z wykorzystaniem sody możesz ponadto wyczyścić wnętrze lodówki. Mieszamy ją z wodą tak, aby otrzymać pastę o stosunkowo gęstej konsystencji. Przecieramy powierzchnie, spłukujemy wodą i wycieramy do sucha. Dla jeszcze lepszego efektu polecamy dodać do mieszanki odrobinę soku z cytryny lub octu.

Czyszczenie lodówki – solimy!

Sól jest niezastąpionym produktem spożywczym, ale też skutecznym pogromcą trudnych zabrudzeń i szkodliwych bakterii. W litrze ciepłej wody rozpuść 2 łyżki soli i dokładnie wymieszaj do jej rozpuszczenia. Tak przygotowanym naturalnym środkiem przetrzyj wnętrze lodówki, docierając do wszystkich jej zakamarków. Spłucz i wytrzyj do sucha.

Na większe zabrudzenia

Jeżeli Twoja lodówka nie jest w najlepszym stanie, możesz skorzystać z pomocy preparatu, który masz w swoim domowym warsztacie lub garażu. WD-40 pomoże Ci pozbyć się zaschniętych resztek jedzenia. Opróżnij lodówkę i niewielką ilością środka spryskaj jej wnętrze, koncentrując się na zabrudzonych miejscach. Wytrzyj wilgotną ściereczką, a następnie suchą. Pamiętaj, aby dokładnie usunąć pozostałości po preparacie. Tak przygotowaną lodówkę możesz ponownie wypełnić smakołykami.

Cytrynowa świeżość

Cytryna ma wyjątkowe właściwości rozjaśniające. Białe powierzchnie wnętrza lodówki nierzadko zmieniają swój kolor na żółtawy. Aby znów zachwycały śnieżną bielą, wymieszaj sok z cytryny lub kwasek cytrynowy z wodą i sodą oczyszczoną. Umyj przygotowanym środkiem wnętrze lodówki…dostrzegasz różnice? Dodatkowo w lodówce pozostanie świeży cytrynowy zapach.

Czyszczenie lodówki – na co dzień

Regularne sprzątanie lodówki pozwoli Ci uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń, a także  nieprzyjemnych zapachów. Raz w tygodniu rób przegląd lodówki, sprawdź jej zawartość i pozbądź się nieświeżych produktów. Jeżeli wnętrze lodówki wymaga umycia, opróżnij ją i usuń zabrudzenia z wykorzystaniem wody i płynu do mycia naczyń lub jednej z wcześniej opisanych naturalnych „środków”. Warto również układać w lodówce produktu zgodnie z datą ważności, dzięki czemu unikniesz marnowania się jedzenia.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź co jeszcze przygotowaliśmy na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.