I w tym roku dałeś się zaskoczyć zimie? To już tradycja, że w listopadzie lub grudniu mróz i śnieg odwiedzają nas często bez żadnego ostrzeżenia. Nie przygotowałeś się odpowiednio na jej nadejście, przez co musisz zmagać się z problemami ze swoim autem? Tym razem nie możesz sobie poradzić z zamarzającymi reflektorami i parującymi szybami? Znasz to sprzed roku, dwóch i pięciu lat, ale nie wiesz, jak temu zapobiegać? Czasami wystarczą najprostsze sposoby, pomocy nie musisz szukać daleko. A nawet czyszczenie lusterek w samochodzie w czasie zimy nie jest wcale zmorą.

Twoje lusterka zamarzają i zacinają się

Przez pokryte szronem i lodem lusterka nie zobaczysz za dużo. Pomóc może skrobanie, ale na pewno nie jest to tak wygodne, jak usuwanie lodu z szyb. Lusterka mają niewielkie rozmiary, a ich ulokowanie nie pomaga w dostępie do nich. Jesteś szczęściarzem, jeżeli masz lusterka podgrzewane, problem ten jest Ci więc nieznany. W przeciwnym razie możesz na noc zakładać na nie woreczki przeznaczone do mrożenia żywności. Lusterka na pewno wtedy nie zamarzną.

Zimowe warunki nie najlepiej wpływają też na sprawną pracę lusterek. Mogą się one zacinać, co jest efektem oddziaływania na mechanizm wilgoci. Aby przywrócić im sprawność, posmaruj mechanizm WD-40.

Zaparowane lusterka i szyby

Zimą szyby i lusterka są bardziej narażone na zabrudzenia, ale też z łatwością parują. Czyszczenie lusterek i szyb jest więc koniecznością, aby zapewnić sobie i innym bezpieczną jazdę. Czyszczenie lusterek będzie skuteczne, jeżeli ponownie zastosujesz uniwersalny środek WD-40. Spryskaj nim szmatkę, a następnie wyczyść szyby i lusterka. Ponadto, silikon w aerozolu skutecznie zapobiega parowaniu szyb, a więc zyskujesz podwójnie. W celu ochrony przed parowaniem możesz również umieścić we wnętrzu pojazdu pochłaniacz wilgoci.

Uszczelki w drzwiach zamarzają

To problem, któremu lepiej zapobiegać niż go zwalczać. Wilgoć i wahania temperatur nie sprzyjają gumowym komponentom. Uszczelki przymarzają, tracą swoją elastyczność, kruszą się i nadają tylko do wymiany. Skutecznie zabezpiecza je przed tym silikon w aerozolu WD-40. Jest odporny na działanie temperatur od -35°C do +200°C, zapewnia smarowanie, chroni przed wilgocią i jest łatwy w aplikacji, dzięki systemowi Smart Straw i zaworowi 360°.

Reflektory pokryte szronem

Podobnie jak szyby i lusterka, reflektory także mają skłonność do zamarzania. Nie zapewniają więc wystarczająco intensywnego światła, co przekłada się na ograniczenie bezpieczeństwa jazdy. Może to grozić nawet mandatem! Nigdy ich nie skrobiemy, ponieważ w ten sposób bardzo szybko je uszkodzimy. Możemy jednak nasmarować je woskiem samochodowym, który sprawi, że nie będą zamarzały przez kilka tygodni. Potem powtarzamy czynność.

Zamek, którego nie da się otworzyć

Zimą to chyba najczęstszy problem kierowców. Zamarznięty zamek to sen, który przyśnił się i sprawdził każdemu właścicielowi auta. Śpieszy Ci się, a może już jesteś spóźniony, a drzwi ani drgną! Spryskaj kluczyk i zamek odmrażaczem do szyb lub alkoholem. Innym sposobem jest podgrzanie klucza zapalniczką. To metody, które mogą pomóc, ale przy bardzo zamarzniętym zamku nie są niestety skuteczne. Pamiętaj więc, aby wieczorem spryskać zamek WD-40. Rano nie będziesz zaskoczony tym, że samochód nie chce wpuścić Cię do środka.

Mróz, śnieg, duże wahania temperatur, sól na drodze… Twój samochód musi pokonać naprawdę trudne warunki. Nie ze wszystkimi przeciwnościami poradzi sobie jednak bez Twojej pomocy. Kilka naszych sprawdzonych trików pomoże Ci przetrwać zimę.

Więcej porad i wskazówek znajdziesz w innych artykułach zamieszczanych na blogu.