Maszyny do szycia wcale nie wyszły z użycia. Wciąż znajdują się w wielu domach, gdzie kobiety wykonują samodzielnie przeróbki krawieckie, naprawy, a nawet szyją odzież od podstaw. Niezależnie od tego, jak często jej używasz, musisz wiedzieć, że konserwacja i czyszczenie maszyny do szycia powinno odbywać się regularnie.  W przeciwnym razie nie będzie skłonna z Tobą współpracować, aż w końcu całkowicie odmówi posłuszeństwa. Nawet drobna usterka może skutkować poważną awarią, którą specjalista będzie skłonny naprawić lub zaproponuje zakup nowego sprzętu. Co zrobić, aby maszyna do szycia posłużyła Ci dłużej?

Czyścimy i smarujemy

Kontrola techniczna maszyny do szycia jest konieczna przede wszystkim wtedy, kiedy dostrzegasz, że nie działa ona dobrze z cienkimi nitkami, pomija szwy czy też odkształca tkaninę. Tak naprawdę powinno się przeprowadzać ją profilaktycznie co kilka miesięcy w zależności od intensywności eksploatacji i wieku sprzętu. Należy zdemontować i wyczyścić poszczególne elementy, na których nagromadził się pył i kurz.

Aby samodzielnie wyczyścić i nasmarować maszynę do szycia, potrzebować będziesz czystej ściereczki, która nie pozostawia włókien, pędzla lub szczoteczki do zębów, specjalnego oleju do maszyn oraz wielofunkcyjnego środka WD-40. Przydać Ci się może też jednorazowa, niewielka strzykawka, która pomoże Ci dotrzeć ze środkiem smarującym i czyszczącym w trudno dostępne miejsca.

Czyszczenie i konserwacja maszyny do szycia krok po kroku

Na początku odłączamy urządzenie od gniazdka oraz wyciągamy igłę z uchwytu, to kwestia bezpieczeństwa. Na tym etapie potrzebować będziemy też śrubokręta, ponieważ musimy wyjąć zatyczkę i odkręcić śrubę mocującą z zębatki mechanizmu zębatkowego. Uwalniamy płytę i ją wyciągamy. Teraz możemy przejść do oczyszczania wszystkich elementów z kurzu. Musimy usunąć z nich stary olej w celu nałożenia następnie warstwy nowego. Dobrze sprawdzi się do tego smarownica, dzięki której równomiernie rozprowadzimy substancję. Smar nakładamy też na wałek, ponieważ dzięki temu będzie się dobrze obracał. To też dobry moment, aby sprawdzić, czy mechanizmy zabezpieczające haczyki pracują prawidłowo. Zwróć uwagę na przestrzeń pod płytą, gdzie gromadzi się kurz i brud. Aby go usunąć, używamy szczoteczki do zębów, z którą dotrzemy w trudniej dostępne miejsca.

W usuwaniu starego oleju oraz wszelkich zabrudzeń z elementów maszyny do szycia pomoże Ci preparat WD-40, który doskonale radzi sobie z trudnym brudem i tłustymi plamami. Skutecznie usuwa pył, który nagromadził się w trudno dostępnych miejscach, w tym też w połączeniach mechanizmów.

Mniej czy więcej oleju?

Czy grubsza warstwa oleju oznacza większą skuteczność? W przypadku maszyn do szycia niekoniecznie. W trakcie użytkowania na poszczególnych elementach maszyny gromadzi się kurz, który przykleja się do tłustej powierzchni. Tworzy z nią niezwykle niebezpieczną dla sprawności maszyny mieszankę. Najbardziej szkodzi ruchomym elementom, uniemożliwiając ich sprawną pracę. Im więcej oleju, tym więcej resztek włókien i kurzu, które osadzają się na częściach maszyny. Powstała masa gromadzi się w jednym miejscu i w ten sposób powoduje, że maszyna nie pracuje prawidłowo. Używając jej w takim stanie, możemy doprowadzić do trwałego jej uszkodzenia i zużycia.

Przy częstej eksploatacji maszynę do szycia należy czyścić nawet co kilka dni. Wpływ na to ma też rodzaj używanego materiału, np. przy jucie konieczne jest czyszczenie nawet codziennie. Jeżeli szyjesz tylko amatorsko i korzystasz z maszyny do szycia sporadycznie, zaglądaj do niej raz na dwa miesiące. To w zupełności wystarczy, aby w odpowiednim momencie ją wyczyścić i nałożyć nowy olej.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj. 

Zdjęcie użyte na podstawy tego artykułu pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/maszyna-do-szycia-pfaff-1662442/