Metal odgrywa obecnie bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Zamiłowanie do industrialnego designu sprawiło, że współcześni projektanci chętnie wykorzystują w niekonwencjonalny sposób ten materiał, a klienci z otwartością przyjmują te propozycje. Z metalu wykonuje się wyposażenie wnętrz i dekoracje, w tym również lampy. Istnieją modele, które dedykowane są tylko do użytku w domu, jak też takie, które zostały stworzone z uwzględnieniem trudniejszych warunków w ogrodzie. W obu tych przypadkach konieczne jest regularne czyszczenie lamp metalowych, szczególnie że narażone są nie tylko na zabrudzenia, ale też korozję.

Czyszczenie metalowych lamp domu

W zamkniętych pomieszczeniach panują bardziej sprzyjające warunki dla metali, ponieważ powietrze jest mniej wilgotne, promienie słoneczne nie są tak bardzo intensywne, a także metal nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą. Wydawałoby się, że jest idealnie. Jak jednak każda powierzchnia w mieszkaniu, również metalowa, jest narażona na osadzanie się kurzu. Należy więc go usuwać np. szmatką z mikrofibry regularnie, nawet kilka razy w tygodniu. Jeżeli na metalowe lampy zdecydowałeś się w łazience lub kuchni, gdzie wilgotność powietrza jest większa, możesz spodziewać się przyklejania drobinek kurzu do ich powierzchni. Nie wygląda to estetycznie i utrudnia czyszczenie. Dlatego w tym przypadku regularność jest szczególnie ważna.

Kiedy już usuniesz pierwszą warstwę kurzu, możesz metalową oprawę umyć wodą z dodatkiem detergentu. Nie używaj go jednak zbyt dużo, ponieważ w ten sposób pozbawisz ją blasku i przyczynisz się do wybarwienia koloru. Użyj np. płynu do mycia szyb. Jeżeli dostrzegasz większe zabrudzenia, to dobrze przy metalowych lampach sprawdzi się pasta pomidorowa. Doskonale radzi sobie z trudnym brudem na metalu. Jeżeli chcesz wypolerować i jednocześnie wyczyścić metalową lampę w swoim mieszkaniu, użyj preparatu WD-40. Wystarczy, że naniesiesz go na powierzchnię lampy i pozostawisz na ok. 30 minut, po czym wypolerujesz okrężnymi ruchami z wykorzystaniem miękkiej ściereczki. To też dobry sposób na przywrócenie pięknego wyglądu starej metalowej lampie znalezionej na strychu czy zakupionej na targu staroci.

Czyszczenie metalowych lamp na zewnątrz

Oświetlenie zewnętrzne odgrywa bardzo ważną rolę, zarówno jeżeli chodzi o kwestie wizualne, jak też praktyczne. To dzięki niemu możemy swobodnie i bezpiecznie poruszać się po swoim ogrodzie po zmroku, jak również dostrzec ewentualnych nieproszonych gości przed naszym domem. Jako oświetlenie zewnętrze często wybiera się lampy metalowe. Cechują się uniwersalnym wyglądem i ciekawą stylistyką. Mogą przybierać różne kształty, formy, a nawet kolory.

Zazwyczaj zabezpieczane są specjalnymi środkami, które chronią przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Nie zawsze ochrona jest wystarczająca. Ponadto trudno jest je zabezpieczyć przed zabrudzeniami i kontaktem z deszczem. Dlatego należy lampy metalowe zewnętrzne regularnie czyścić, zwracając uwagę na trudniejsze zabrudzenia i smugi. Szczególnie po deszczowym dniu, kiedy do mokrej lampy przyczepia się kurz i pył, trzeba wyczyścić ją z wykorzystaniem ściereczki oraz wody z detergentem. Tłustych i zaschniętych plam pozbędziesz się, używając WD-40, który dodatkowo zabezpieczy powierzchnię metalową przed korozją. Lampa będzie też wypolerowana, a co za tym idzie lepiej się będzie prezentować.

Zabezpieczenie metalowej powierzchni lakierem wymusza na Tobie większą ostrożność przy czyszczeniu lampy. Nie używaj wtedy gorącej wody oraz ściereczek wykonanych z mocno ściernych materiałów.

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, sprawdź co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy. Wystarczy, że klikniesz tutaj. 

Zdjęcie użyte do artykułu pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/lampa-%C5%9Bwiat%C5%82o-przemys%C5%82owy-stary-842473/