Lato w pełni- to czas wysokich temperatur, słońca i mnóstwa zabawy. Dzięki pięknej pogodzie, dużo czasu spędzamy w naszych ogrodach. Wylegiwanie się na trawie daje dużo przyjemności.  Jest również problemem krążącym po naszej głowie. Często myślimy o tym, jak dbać o kosiarkę, aby nasza trawa wyglądała pięknie, a odpoczynek na trawie sprawiał przyjemność.

Większość kosiarek jest w trakcie zimy przechowywana w garażach lub składzikach. Jak w przypadku wszystkich urządzeń elektronicznych, kosiarki również narażone są na pojawianie się rdzy, kiedy są nieużywane. W trosce o Twoją kosiarkę, przygotowaliśmy krótki poradnik. Dzięki temu czyszczenie ostrzy kosiarki będzie proste jak bułka z masłem.

Prosta konserwacja

Na początku, trzeba sprawdzić kosiarkę z zewnątrz. Śruby i nakładki poluzowują się kiedy kosiarka jest używana. Elementy kosiarki mogą być zbyt zardzewiałe, a ostrza mogą być pokryte resztkami po koszeniu długiej, mokrej trawy.

Rdza

Rdzy można się pozbyć używając szczotki lub wiertła. Dzięki nim szybko pozbędziesz się obdartej farby.  Kolejnym krokiem jest pozbycie się wszelkich pozostałości smaru. Można to zrobić spłukując go przy użyciu silnych detergentów. Po osuszeniu powierzchni czas na zapobieganie rdzy. Czyszczone elementy trzeba pokryć warstwą WD-40. Teraz można już przejść do malowania.

Śruby

Używając klucza dynamometrycznego, można dokręcić poluzowane śruby. Pamiętaj o użyciu odpowiedniej siły, aby dokręcić je jak najmocniej możesz.

Ostrza

Spryskaj czyste ostrza kosiarki preparatem WD-40. Dzięki temu nasmarujesz metal i usuniesz zebrany brud. Dzięki temu zadbasz też o zapobieganie rdzy na przyszłość.

Nadszedł czas na opróżnienie kosiarki. Zacznij od usunięcia świecy z głowicy cylindra. Teraz ostrożnie obróć kosiarkę na bok, uważając na ostrza.  Wyczyść spód kosiarki szczotką drucianą, usuwając pozostałą rdzę i przyklejone resztki. Możesz też użyć plastikowej kielni, aby usunąć pozostałości trawy wciśnięte w kosiarkę.  Kiedy już oczyściłeś ostrza kosiarki, przetrzyj je szmatką.

Możesz też spróbować naostrzyć ostrza- używając do tego odpowiednich narzędzi. Jednak biorąc pod uwagę złożoność kosiarki, rozsądniej jest powierzyć to zadanie specjaliście.

Tuning

Aby silnik pracował z maksymalną wydajnością bez zacinania się i kasłania,  możesz wykonać kilka prostych czynności, które spowodują, że poszczególne części będą ze sobą współgrać.

Wymiana oleju

Zaleca się wymieniać olej każdego sezonu lub co 50 roboczogodzin. Zacznij od włączenia silnika, aby olej wewnątrz się rozgrzał. Pozostaw go włączonego przez minutę lub dwie. Ponownie wyciągnij świece, dzięki czemu kosiarka nie włączy się przez przypadek.  Zetrzyj kurz oraz wszystkie inne resztki, które znajdziesz wokół korka od oleju. Dzięki temu nie wpadną one do środka. WD-40 idealnie zapobiega rdzy i gromadzeniu się brudu, dzięki czemu korek powinien odkręcić się z łatwością.  Podłuż jakiś pojemnik lub ścierkę pod kosiarkę, aby spłynęła tam resztka oleju. Przekręć korek spustowy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, jednocześnie przechylając kosiarkę, tak aby cały olej wyciekł.

Po pozbyciu się oleju, wykręć filtr i wymień go na nowy, który jest odpowiedni dla Twojego silnika. Wciśnij go na miejsce, tak abyś poczuł, że dotyka adaptera. Teraz możesz już napełnić miskę nowym olejem.

Filtr powietrza

Filtr powietrza w kosiarce znajduje się z boku i jest zabezpieczony śrubami lub nakrętkami. Użyj śrubokręta lub klucza, aby dostać się do komory z filtrem.

W zależności od modelu kosiarki, możesz mieć filtr papierowy , który należy wyrzucić lub filtr wielokrotnego użytku.

W przypadku filtru papierowego, trzeba go wykręcić, pamiętając o tym jak był włożony. Udaj się do najbliższego sklepu i znajdź taki sam model, dzięki temu będzie on pasował idealnie. Teraz możesz ju włożyć nowy filtr i zamontować z powrotem pozostałe części.

W przypadku filtrów wielokrotnego użytku, wymiana wygląda całkiem inaczej. Konieczne jest tylko wypranie filtra w delikatnym preparacie. Trzeba uważać, żeby nie pozostawić resztek środka piorącego, bo później bardzo ciężko będzie się ich pozbyć. Pamiętaj aby dokładnie wycisnąć filtr z wody i wysuszyć go przed ponownym zamontowaniem. Na koniec nałóż cienką warstwę oleju na tą część drugą część filtra, aby nie zbierał się tam brud. Umieść go z powrotem na miejsce i zamontuj pokrywę.

Świece

Wymiana świec w kosiarce dla mniej technicznych osób? Może się to wydawać trudnym zdaniem, ale tak naprawdę wymaga bardzo mało czasu i energii.  Ponownie należy usunąć pokrywę nad świecą, aby móc wytrzeć okolice wokół niej i usunąć kurz. Świece możesz usunąć używając klucza lub nasadki, dzięki temu część nie powinna pęknąć, niezależnie od użytej siły.

Wymieniając świecę, najlepiej jest udać się do sklepu, w którym kupowałeś kosiarkę. W takich sklepach zazwyczaj posiadają szeroki wybór części zamiennych. Nowa świece może wymagać dostosowania, aby pasowała do specyfikacji kosiarki. Sprawdź w instrukcji, jak szeroko powinna być przerwa między elektrodami.  Użyj miernika, aby dostosować świece. Zamontuj świecę mocno, ale nie zbyt mocno. Na koniec zamontuj pokrywę.

Czas na odpoczynek

Jak zauważyłeś, czyszczenie kosiarki czy czyszczenie ostrzy kosiarki, nie jest takie trudne. Jedyne co jest potrzebne to kilka narzędzi , niewielka wiedza i puszka WD-40. Teraz zapobieganie rdzy i czyszczenie kosiarki będzie proste. Dzięki temu krótkiemu poradnikowi, będziesz cieszyć się swoim zadbanym ogrodem przez całe lato.