Na pewno zauważyłeś, że za każdym razem kiedy używasz piły łańcuchowej, po zakończeniu prac jest ona ubrudzona kurzem, opiłkami i olejem. Czasami przyklejają się do niej nawet kawałki drewna albo żywica, która wyciekła podczas używania piły łańcuchowej. Nie potrzebujesz specjalisty, żeby wiedzieć, że czyszczenie piły łańcuchowej jest koniecznością. Taka umiejętność na prawdę przyda Ci się podczas codziennych prac. Nawet kiedy piła jest nowa, jej mocna i złożona konstrukcja może stanowić zagrożenie. Wyobraź sobie jak problematyczne może być korzystanie z brudnej piły. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, że czyszczenie piły łańcuchowej jest niezbędne, a wcale nie tak trudne.

Pamiętaj, żeby podczas prac z ostrymi przedmiotami zachować ostrożność i ubrać odpowiednią odzież ochronną. Jeśli nie jesteś przekonany do wykonywania tych prac własnoręcznie- nie rób tego.

1. Co sugerują profesjonaliści?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest wyczyszczenie piły łańcuchowej. Dzięki temu będziesz pewien, że piła działa skutecznie i zapewnia oczekiwane rezultaty przy jednoczesnym małym nakładzie siły. Dlatego, umieść piłę tak, żeby leżała stabilnie i w bezpiecznym miejscu. Chodzi o to, żeby podczas czyszczenia nie poruszała się.

Dzięki temu ryzyko wypadku zostało jest mniejsze. Można więc już zająć się ściągnięciem łańcucha. Musisz odnaleźć gałkę lub guziczek, który zwalnia łańcuch. Kiedy już go zdejmiesz, umieść go z mieszance wody i płynu czyszczącego. Możesz też zamienić płyn czyszczący na amoniak, rozcieńczając go w wodzie. Łańcuch powinien moczyć się przez minimum 20 minut zanim zaczniesz czyścić do miękką szczoteczką.

Szoruj łańcuch aż zobaczysz, że jest on wystarczająco czysty. Po zakończeniu tego etapu, możesz przejść dalej.

2. Smarowanie i ochrona przez rdzą dzięki WD-40

Nadszedł czas na drugi i ostatni już krok. Zanim ponownie zamontujesz łańcuch, musisz go jeszcze dokładnie osuszyć, aby w przyszłości nie pojawiała się na nim rdza. Możesz też podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa i dodatkowo nasmarować łańcuch przy pomocy preparatu wielofunkcyjnego WD-40.

WD-40 sprawi, że łańcuch w pile łańcuchowej będzie odpowiednio nasmarowany, co zmniejsza tarcie pomiędzy łańcuchem a pozostałymi elementami w pile. Dzięki temu piła będzie ciąć drewno jeszcze bardziej równo i będzie poruszać się sprawniej. W efekcie tego nie będzie ona emitować tak dużo ciepła a jej działanie ulegnie poprawie.

Dodatkowo, WD-40 zapewni też ochronę przed rdzą i innymi niechcianymi zanieczyszczeniami piły. Dlatego śmiało, użyj tego środka na łańcuch Twojej piły. Po jego nasmarowaniu, weź kawałek szmatki i zetrzyj nadmiar środka. Zbyt duża jego ilość również może zaszkodzić.

I to już naprawdę wszystko. Dzięki tym 2 prostym krokom, możesz czyścić piłę łańcuchową po każdym użyciu!

Zastosowanie produktu wielofunkcyjnego WD-40 zostało przedstawione firmie WD-40 przez użytkowników tego preparatu. Nie było ono testowane przez firmę WD-40 dlatego nie stanowią oficjalnej rekomendacji firmy. Podczas stosowania produktów WD-40 należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zawsze też przestrzegaj instrukcji wskazanej przez producenta na opakowaniu oraz zwracaj uwagę na pojawiające się tam ostrzeżenia.

Na naszej stronie znajdziesz jeszcze więcej informacji o produktach czy rad i wskazówek dotyczących ich stosowania. Wystarczy, że sprawdzić pozostałe artykuły znajdujące się na blogu. Kliknij tutaj.

Źródło zdjęcia zastosowanego do artykułu: © yevgeniy11 – Adobe Stock