Kamień na słuchawce prysznicowej, to częsty problem, który wynika z niekorzystnego wpływu wielu czynników.  Winą należy obarczyć przede wszystkim…wodę, a właściwie twardą wodę. Słuchawki po jej użyciu nie wycieramy do sucha, robią to tylko niektórzy. Wilgotne środowisko sprzyja nawarstwianiu się kamienia. Pojawiają się też inne zabrudzenia, czasami także  rdza. Każdy chciałby, aby w jego łazience było sterylnie czysto, kąpiel czy inne zabiegi pielęgnacyjne są wtedy znacznie przyjemniejsze. Jak więc najlepiej szybko, łatwo i bez dużego wysiłku pozbyć się uporczywego kamienia i zabrudzenia z słuchawki prysznicowej? Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową? Na to pytanie odpowiemy już za chwilę. 

Słaby strumień wody z słuchawki prysznicowej

Nie tylko kwestie estetyczne, ale również użyteczność i funkcjonalność przy zabrudzonej słuchawce prysznicowej pozostawiają wiele do życzenia. Jeżeli zaniedbamy jej czystość i nie poświęcimy jej wystarczająco dużo uwagi, regularnie ją czyszcząc, dostrzeżemy, że strumień wody z niej płynący będzie coraz słabszy. To efekt zatykania przez kamień ujścia wody. Usuwając kamień na bieżąco, nie będziemy musieli zmagać się z trudnym, stawiającym opór przeciwnikiem. Kamienia pozbędziemy się szybko i skutecznie. Inaczej będzie, kiedy zbagatelizujemy problem, w ogóle nie zwrócimy na niego uwagi. Może się okazać, że w konsekwencji kamień trwale uszkodzi słuchawkę prysznicową i jedynym dobrym rozwiązaniem będzie jej wymiana.

Kiedy słuchawka przestaje działać…trzeba ją rozłożyć

Jak to zrobić? Jeżeli słuchawka prysznicowa jest naprawdę w bardzo złym stanie, nie działa prawidłowo lub też kamień całkowicie zatkał ujścia wody, najlepiej będzie ją rozłożyć. Wyczyszczenie tylko z zewnątrz nie będzie  wystarczająco skuteczne, trzeba ją odkamienić od środka. W tym celu odkręć końcówkę węża od słuchawki. To też dobry moment na sprawdzenie uszczelki, znajdującej się przy jej końcach. Pękniętą, zużytą i zniszczoną należy wymienić. Zdejmujemy kratkę, odkręcając śruby. Mogą one stawiać opór, użyj WD-40, który pomoże je poluzować. Niektóre modele słuchawek mają dodatkowo filtr odkamieniający, który również warto w tym momencie wyjąć. Twoja słuchawka prysznicowa jest już gotowa do wyczyszczenia. Co jeszcze możesz zrobić, żeby wyczyścić słuchawkę prysznicową?

Czym usunąć kamień i zabrudzenia?

Masz kilka możliwości, z których możesz skorzystać. Niektóre, takie jak domowe metody, są bardziej dostępne, inne z kolei, jak chemiczne środki, wymagają od Ciebie wizyty w sklepie. Możemy zdecydować się na środki czyszczące przeznaczone specjalnie do utrzymania armatury w czystości , zarówno łazienkowej, jak też kuchennej, są one zazwyczaj pod tym względem uniwersalne. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu przypadkach zawierają  bardzo drażniące dla organizmu człowieka substancje, które nie najlepiej wpływają na nasze zdrowie, szczególnie jeśli użyjemy ich zbyt dużo. Alternatywą są domowe „mieszanki”, które z powodzeniem przygotujesz z produktów, które znajdują się w większości kuchni.

Niezawodnym środkiem na kamień i brud jest ocet. Należy go wymieszać z wodą w proporcjach 1:1. Możesz zamoczyć w tej mieszance słuchawkę i pozostawić na kilkadziesiąt minut. Kamień zostanie zmiękczony, co pozwoli go łatwiej usunąć. Można też inaczej! Do szczelnego woreczka wlej ocet, umieść w nim słuchawkę i bardzo dobrze zawiąż. To sposób, który sprawdzi się jednak tylko wtedy, kiedy nie potrzebujemy rozkładać słuchawki i czyścimy ją z zewnątrz.

Polecamy też inny sposób. Tym razem sięgamy po kwasek cytrynowy, wodę utlenioną i sodę oczyszczoną. To propozycja dla tych, którzy nie przepadają za niekoniecznie najprzyjemniejszym octowym zapachem. Dwie łyżeczki kwasku cytrynowego rozpuść w 200 ml wody. Stosuj w ten sam sposób, jak przy octowej mieszance. Pleśni z słuchawki pozbędziesz się przy użyciu sody oczyszczonej połączonej z niewielką ilością wody. Na trudniejsze w usunięciu osady dobrze działa też woda utleniona. Nasączoną nią ściereczką przetrzyj powierzchnię słuchawki. Z kamieniem i osadami świetnie radzi sobie ponadto WD40. Wypiera wodę, usuwa brud, a nawet rdzę. Zapobiega też jej ponownemu pojawieniu.

A w jakim stanie jest Twoja suszarka prysznicowa? Dzięki nam już wiesz, jak wyczyścić słuchawkę prysznicową szybko i skutecznie, więc do dzieła.

Więcej interesujących informacji znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.