Podczas pracy są narażone na wyjątkowo duże obciążenie, muszą być więc wytrzymałe oraz trwałe. Świece zapłonowe należą jednak do części samochodowych, które na skutek eksploatacji zużywają się i konieczna jest ich wymiana. Aby wydłużyć ich żywotność, warto jest poświęcić im nieco więcej uwagi i zadbać o ich wygląd i należyty stan. Wymianę odroczysz w czasie, zaoszczędzisz czas i pieniądze. Warto!

Ciężka praca

Świece zapłonowe należą do układu zapłonowego. Na ich elektrodach przeskakuje iskra, inicjując w ten sposób zapłon sprężonej mieszanki wewnątrz komory spalania. To powoduje, iż są one szczególnie odpowiedzialne za rozruch, ale nie tylko, ponieważ mają wpływ na zużycie paliwa i pracę silnika. W przypadku ich zużycia silnik będzie pracować nierówno i dostrzeżemy wyższe koszty eksploatacji, paliwo będziemy uzupełniać częściej.

Pracując, narażone są nieustannie na duże przeciążenie. Odpowiednie świece zapłonowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają solidną izolację, są odporne na wysokie napięcie, różnice temperatur i gwałtowne zmiany ciśnienia w cylindrze.

Świece zapłonowe się zużywają, jednak to, kiedy należy je wymienić, zależy w znaczącym stopniu od samochodu. W nowszych posłużą nam nawet przez 100 tys. km. Producenci zalecają jednak ich wymianę co 30 tys. km. Postępowanie zgodnie z jego wskazówkami na pewno nie zaszkodzi Twojemu pojazdowi, a zapewne usprawni jego pracę i uchroni Cię przed nagłym przepaleniem świec zapłonowych.

Kontroluj stan świec

W jakim stanie są Twoje świece? Czy ich kolor nie budzi Twojego podejrzenia, że to już ten czas, kiedy trzeba wymienić je na nowe? Przyglądaj się im bliżej częściej i regularnie. Stan świec zapłonowych sprawdzany jest, a przynajmniej sprawdzany być powinien, podczas każdego przeglądu, czyli minimum raz w roku. Możesz jednak samodzielnie zweryfikować ich stan, wykorzystując do tego specjalną tabelę z kolorami, kupisz ją w każdym sklepie motoryzacyjnym. Z tabeli dowiesz się, co kolor i rodzaj osadu mówi o stanie Twoich świec. Dzięki temu będziesz mógł ocenić, czy wymagają one jedynie wyczyszczenia czy może już wymiany.

Czyścimy, ale ostrożnie

Dawniej świece zapłonowe nie były dostępne w każdym sklepie motoryzacyjnym, jak jest to teraz. Wymieniano je znacznie rzadziej, natomiast w razie potrzeby czyszczono. Nie zawsze okazywało się to dobrym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o czyszczenie świec zapłonowych problem jest w  technice. Do tej pory kierowcy popełniają ten błąd. Mocne i intensywne szorowanie powierzchni świec przyczynia się do uszkodzenia elektrod. Używanie drucianych szczotek i gąbek o chropowatych powierzchniach nie jest najlepszą opcją. Jeżeli świece zapłonowe w Twoim aucie są brudne, ale nie wymagają jeszcze wymiany, delikatnie wyczyść je preparatem WD-40. Usuwają nawet te trudniejsze zabrudzenia bez konieczności mocnego tarcia. Dodatkowo zabezpieczają przed korozją i ponownym osadzaniem się brudu.

Nie wymieniaj samodzielnie

Jeżeli jednak to już ten czas, że świece zapłonowe muszą zostać wymienione na nowe, nigdy nie dokonuj tej z pozoru łatwej czynności sam. Co może się takiego niedobrego wydarzyć przy wymianie bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia? Możesz np. złamać izolator ceramiczny i wykręcenie świecy będzie bardzo trudne. Wielu kierowców za słabo przykręca świece nowe, uszkadzając głowicę. A jeśli przykręcisz ją za mocno? Stożek świecy pęknie. Chyba lepiej jest powierzyć tę czynność w fachowe ręce…

Sprawdzaj, kontroluj, utrzymuj w czystości oraz regularnie wymieniaj, a unikniesz niemiłych niespodzianek i wysokich kosztów eksploatacji auta.

Sprawdź więcej naszych artykułów na blogu.