Kiedyś pojawiały się tylko w szkołach, dla niektórych były symbolem pracowni, w których przeprowadzane były zajęcia. Dzisiaj dzieci mają je też w swoich domach, służą im do zabawy i nauki. To tablice kredowe i magnetyczne, mające szeroki zakres zastosowania. Doceniają je także dorośli, można na nich tworzyć notatki dotyczące obowiązków domowych, jak też listy zakupów czy po prostu zapisywać przepisy kulinarne. Używając ich, dostrzegamy jednak, że nie należą po pewnym czasie do najczystszych. Trudno się usuwa z nich pozostałości po kredzie, a flamastry się rozmazują. To dobry moment, aby to naprawić. Czyszczenie tablic to temat, którym zajmiemy się w tym artykule. 

Czyszczenie tablic kredowych- wskazówki

Mogą być w różnych kolorach, najbardziej tradycyjne to oczywiście te w kolorze zielonym, w szkole pojawiały się już w minionym stuleciu. W domach w mniejszej wersji mogą przybierać też czarny kolor. W obu przypadkach po pewnym czasie dostrzegamy na nich pozostałości po kredzie, która nie chce tak łatwo jak wcześniej zejść po wytarciu powierzchni tablicy gąbką lub szmatką. Na pewno dobrym sposobem na wyczyszczenie zabrudzonej tablicy jest woda. Zatem użyj ściereczki i wody w celu usunięcia brudu. Efekt może nie być od razu zadowalający, ponieważ na powierzchni mogą pozostać smugi. Wtedy należy powtórzyć tę czynność, a następnie osuszyć tablicę.

Tablica jest jednak w takim stanie, że sama woda to za mało? Konieczne jest użycie środków odtłuszczających, które nie powinny zawierać alkoholu. Na pewno pomoże środek WD-40. Jest to uniwersalny i skuteczny środek przeznaczony nie tylko do zabezpieczenia metalowych elementów przed rdzewieniem. Ponad to usuwa trudne zabrudzenia, do których pozostałości z kredy należą. Wykazuje się właściwościami odtłuszczającymi, a przy tym dodatkowo zabezpiecza powierzchnię tablicy przed kolejnymi zanieczyszczeniami. Nanosimy go na powierzchnię, pozostawiamy na kilka minut, a następnie przecieramy ją suchą ściereczką. Dodatkową zaletą WD-40 jest brak smug na powierzchni.

Czyszczenie tablic magnetycznych- usuwanie zabrudzeń

W szkole coraz częściej pojawiają się białe tablice magnetyczne. Możemy do nich przypiąć za pomocą magnesów kartki z notatkami czy obrazkami. Używamy ich też niekiedy (jeżeli są do tego przystosowane) do pisania po nich specjalnymi flamastrami. Są alternatywą dla tradycyjnych tablic kredowych, którą docenia się za wielofunkcyjność i wszechstronność stosowania. Używamy ich też w domach do zabawy i zapisywania notatek. Powierzchnia tablicy magnetycznej, będącej jednocześnie tablicą suchościeralną, jest pokryta specjalnym lakierem. To on odpowiada za trwałość powierzchni i jej właściwości. Do pisania używamy tylko flamastrów, nie mających charakteru permanentnego, w przeciwnym razie pozostaną na tablicy trwałe ślady.

Mimo ostrożności po pewnym czasie dostrzeżemy pozostałości po flamastrach, które dla walorów estetycznych warto byłoby usunąć. Przeznaczone są do tego specjalne preparaty, wykazujące się dodatkowo właściwościami konserwującymi. W przypadku tablic magnetycznych lakierowanych jest to ważne, ponieważ wraz z użytkowaniem może dojść do uszkodzenia powierzchni pokrytej lakierem i utratę jej właściwości. W ten sam sposób działa środek WD-40, który świetnie sprawdza się zarówno do czyszczenia tablic kredowych, jak też magnetycznych.

Czysta tablica to lepsza widoczność tego, co jest na niej napisane. To również większy komfort jej użytkowania. Ponadto prezentuje się w przestrzeni szkolnej i pokoju dziecka bardziej estetycznie.

Po więcej podobnych artykułów zapraszamy na naszego bloga. Wystarczy, że klikniesz tutaj. 

Zdjęcie użyte w artykule pochodzi z: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kreda-kurz-pyl-tablica-2675047/