Tapicerka samochodowa w dużej mierzy wpływa na to, jak dobrze wygląda wnętrze Twojego samochodu. Trzeba jednak pamiętaj, jak łatwo można ją zniszczyć. Niezależnie od tego czy pojawi się na niej plama po porannej kawie czy plama z kredek używanych przed Twoje dzieci, musisz odpowiednio zabrać się do przywrócenia jej do stanu pierwotnego. Nie martw się- z nami czyszczenie tapicerki będzie na prawdę proste. 

Musisz być przygotowany, że nawet jeśli dbasz o tapicerkę w swoim samochodzie, z czasem i tak zacznie ona wyglądać gorzej, bo po prostu się zużywa. Poniżej znajdziesz kilka przykładów jak wydłużyć jej piękno:

Użyj odkurzacza 

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić zanim na prawdę mocno przyjrzysz się siedzeniom w samochodzie, to pozbycie się tzw. zewnętrznego brudu czyli kurzu, okruszków itp. Pamiętaj, żeby poza odkurzeniem foteli, odkurzyć także całe wnętrze samochodu. 

Czyszczenie

Po skończeniu odkurzania, nadszedł czas na właściwe czyszczenie tapicerki samochodowej. Do tego celu posłuży Ci wiadro wypełnione ciepłą wodą i drugie wypełnione zimną wodą. Do samego czyszczenia będzie potrzebna tylko ciepła woda. Zimna natomiast przyda się to “wykończenia”. Możesz też użyć do czyszczenia jakiś detergentów np. płynu do mycia naczyń. 

Weź gąbkę lub dobrą ścierkę i zanurz w wodzie ze środkiem do czyszczenia. Lepiej użyć do tego gąbki, ponieważ łatwiej i szybciej usuwa zabrudzenia. Szoruj gąbką do momentu, gdy wszystkie plamy znikną. 

Jeśli czyścisz tapicerkę przy pomocy gąbki, musisz uważać, żeby nie zmoczyć zbytnio siedzeń. W innym przypadku czyszczenie tapicerki może przynieść więcej szkody niż pożytku. Fotele nie mogą być zbyt mokre a jednocześnie muszą być czyste. Jeśli tak nie jest, powtarzaj czynność, aż twoim oczom ukaże się czystość. Po wyczyszczeniu tapicerki ciepłą wodą, nadszedł czas na zimną wodę. Zamocz w niej szmatkę, którą następnie zbierz resztki detergentu i zabrudzeń, które mogą nadal znajdować się na tapicerce. Dzięki temu działaniu będzie ona całkowicie czysta. 

Trudne plamy

Czasami na tapicerce (zwłaszcza jeśli jest materiałowa), pojawia się brud, który jest trudny do usunięcia. W takiej sytuacji konieczne będzie użycie specjalistycznych produktów, stworzonych właśnie do czyszczenia tapicerki. 

W tym przypadku trzeba jednak bardzo uważać. Tego typu środki mogą zdziałać cuda, ale mogą także uszkodzić tapicerkę. Może się okazać, że plama zamiast zniknąć, rozniesie się jeszcze bardziej. Dlatego właśnie producenci zalecają, aby najpierw wypróbować środek na małej, niewidocznej powierzchni, żeby sprawdzić czy działa czy nie. 

Moc WD-40

Czyszcząc tapicerkę można również wziąć pod uwagę WD-40. Oferuje on właścicielom samochodów możliwość pielęgnacji tapicerki i dywaników samochodowych. Wylałeś kawę na siedzenie? Dzieci pomazały tapicerkę kredkami wracając z lekcji rysunku? Niezależnie od tego, co to za plama WD-40 Ci pomoże. Pamiętaj jednak, o wcześniejszym wypróbowaniu produktu na małym kawałku tapicerki, w niewidocznym miejscu. 

Kto by pomyślał, że rozwiązaniem jeśli chodzi o czyszczenie tapicerki może być WD-40! A ma jeszcze tyle zastosowań… Sprawdź sam na naszym blogu.