Nie ma nic gorszego niż patrzenie na pożółkłe ślady na metalowych przedmiotach. Przyglądanie się takim zniszczonym przez rdzę elementom, może powodować ściskanie w żołądku. Jest jednak sposób żeby to zmienić. Poniżej znajdziesz kilka produktów, składników i domowych porad, dzięki którym usuwanie rdzy nie będzie już taką zmorą:

Biały ocet

Jednym ze składników, który możesz wykorzystać chcąc pozbyć się rdzy jest biały ocet. Ocet jest dokładnie tym czego potrzebujesz.

Jeśli chcesz pozbyć się tej okropnej rdzy, a jedyne co masz pod ręką to ocet, nie przejmuj się, masz wszystko, co potrzebne. Jedyne, co musisz zrobić to zamoczyć przedmiot (lub tylko to miejsce, gdzie pojawiła się rdza) w białym occie, tak żeby ocet pokrywał jego całą powierzchnię. Upewnij się, że ocet, którego używasz nie jest rozcieńczony, ponieważ nie będzie wtedy działał aż tak skutecznie. Jeśli pokryta rdzą powierzchnia jest bardzo duża, użyj więcej octu. Po około 30 minutach, można już wyciągać przedmiot, chociaż czasami może to potrwać nawet kilka rodzin. Czas namaczania zależy od ilości rdzy z jaką mamy do czynienia.

Ocet powinien na tyle zmiękczyć rdzę, że będzie ją można delikatnie usunąć przy pomocy szczoteczki. Rdzę można usunąć na przykład przy pomocy szczoteczki do zębów, a następnie pozostawić czyszczony przedmiot do wyschnięcia. Jeśli ślady rdzy nadal są widoczne, cały proces trzeba powtórzyć. I taka aż do momentu, kiedy rdza zostanie usunięta całkowicie. Prawda, że usuwanie rdzy nie jest takie trudne?

 Sok z cytryny i Borax

W soku z cytryny, co oczywiste, znajduje się witamina C. To właśnie ona, pomoże w usunięciu rdzy.

Konieczne będzie zmieszanie ze sobą soku z cytryny i Boraxu (naturalny i ekologiczny środek czyszczący) i utworzenie z nich pasty. Taką pastę należy nałożyć na zardzewiałe miejsca i pozostawić na około 30 minut.

Więcej czasu będzie potrzebne, jeśli rdza wniknęła głębiej w dany przedmiot. Jeśli pasta zacznie wysychać, trzeba ją spryskać wodą. Trzeba użyć tyle wody, żeby wystarczająco nawilżyć pastę.

Po pozostawieniu pasty na około pół godziny, można już ścierać rdzę z powierzchni przy pomocy szczoteczki do zębów. Następnie trzeba usunąć resztki rdzy i pasty przy pomocy wody i pozostawić do wyschnięcia. Czasami czynność trzeba powtarzać, żeby całkowicie pozbyć się rdzy.

Ziemniak i soda oczyszczona

Soda oczyszczona to najbardziej wszechstronny i przydatny środek, jeśli chodzi o prace domowe. Począwszy od usuwania plam do usuwania rdzy, domowi eksperci zalecają sodę oczyszczoną praktycznie do wszystkiego. Użycie sody oczyszczonej i kawałka ziemniaka działa cuda, jeśli chodzi właśnie o usuwanie rdzy. Może się to wydawać dziwne, ale na prawdę działa.

Jedyne, co musisz zrobić, to przeciąć ziemniaka na pół i posypać go w miejscu cięcia sodą oczyszczoną. Tą właśnie część należy przyłożyć do zardzewiałego miejsca w celu usunięcia rdzy. Ponieważ ziemniaki mają właściwości kwasowe, pomagają w “odczepieniu” całej rdzy.

Zastosowanie tej właśnie metody, będzie idealne na przykład do usunięcia rdzy z noży kuchennych. Wystarczy nawet, że wbijesz nóż w ziemniaka i pozostawisz na cały dzień. Po wyjęciu noża, jest duże prawdopodobieństwo, że rdza zniknęła całkowicie.

WD-40

Wszystkie wymienione wyżej produkty i metody są bez wątpienia skuteczne, ale naszym ulubionym środkiem jest oczywiście WD-40. Oferuje on tak skuteczne usuwanie rdzy, że wprawi Cię w podziw.

Jedyne, co musisz zrobić to zanurzyć zardzewiały przedmiot w WD-40, na około 10 minut. Następnie trzeba zeskrobać zmiękczoną już rdzę przy pomocy szczoteczki.

WD-40 inaczej niż pozostałe produkty, nie tylko usuwa rdzę ale jeszcze chroni przed jej ponownym pojawianiem się. Oznacza to, że poza tym, że WD-40 doskonale sprawdza się jako produkt, który poradzi sobie z tymi zniszczeniami, które już powstały, równie dobrze sprawdzi się on jako ochrona na przyszłość. Dzięki temu Ty będziesz szczęśliwy.

Czy przekonaliśmy Cię, że usuwanie rdzy nie jest takie trudne? Jeśli tak, to sprawdź nasze pozostałe artykuły na blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.