Wszystko w domu i warsztacie powinno mieć swoje miejsce, tak łatwiej jest utrzymać porządek i zapanować nad często pojawiającym się bałaganem. Wiesz, że miałeś ten śrubokręt z nacięciem krzyżowym, jednak już od kilku dni go szukasz…niestety, bez efektu. Zdecydowanie potrzebna jest Ci skrzynka na narzędzia.

W sklepach z narzędziami i marketach ogrodniczych znajdziesz skrzynki, pudełka, szafki i inne praktyczne gadżety i meble, w których możesz przechowywać swoje narzędzia. Najprościej jest po prostu kupić jedno z nich. Możesz również samodzielnie wykonać skrzynkę na narzędzia – będzie taka, jaką potrzebujesz, a dodatkowo będziesz miał dużą satysfakcję.

Z problemem spotykasz się już na początku – w jaki sposób się do tego zabrać? Wykonamy więc prostą skrzynkę, wykorzystując materiały ogólnodostępne w sklepach, być może masz je nawet w domu.

Czego potrzebujesz?

Na początku – zakupy! Oto gotowa lista:

  • Dwie drewniane formatki o wymiarach 20×30 cm – najlepiej użyć tej z drewna sosnowego
  • Jedna drewniana formatka o wymiarach 15×20 cm
  • Osiem sztuk listewek o wymiarach ok. 5x1x20 cm
  • Wałek drewniany – długość ok. 20 cm i średnica ok. 25 mm
  • Narzędzia: szlifierka, papier ścierny, młotek, klej do drewna, gwoździe, pilarka ręczna (każda złota rączka ma je zapewne w swoim mini warsztacie)

Wymiary mogą się oczywiście różnić, w zależności od tego, jak dużą ma być finalnie skrzynka. To jedynie propozycja, którą możesz dowolnie modyfikować.

Twoja drewniana skrzynka na narzędzia krok po kroku

Masz już wszystkie potrzebne materiały, a zatem możemy zaczynać. Formatki powinny być dobrze wyszlifowane i mieć wskazane wymiary (lub inne w zależności od potrzeb), dlatego szlifujemy drewno i wycinamy odpowiedni kawałek. To również czas na wykazanie się kreatywnością. Boki skrzynki nie muszą być idealnie proste, możecie sobie pozwolić na ich dowolny kształt. Dno skrzynki można przymocować w tradycyjny sposób lub wykonać wcześniej przy pomocy pilarki specjalny wpust. To zależy od Was, jak dużo czasu chcecie poświęcić na jej wykonanie.

Jeżeli zdecydowaliście się na fantazyjne boki skrzynki, to musicie je teraz wyciąć. Potrzebować będziecie do tego wyrzynarki lub ręcznej piły. Po wycięciu krawędzie należy wyszlifować papierem ściernym. Następnie wykonujemy dłuższe boki, wykorzystując do tego cienkie listwy. Przycinamy je do odpowiedniej długości i mocujemy na ściski prosty dystans wykonany np. z kawałka deski. Listwę smarujemy klejem i przybijamy gwoździem. W ten sposób postępujemy z pozostałymi listewkami, tworząc dłuższe boki naszej skrzynki.

Pozostało jeszcze zamocowanie rączki, którą będzie drewniany wałek. Wywiercamy w jego górnej części boków otwory i mocujemy. Gotowe!

Wydłużamy żywotność skrzynki na narzędzia

Gotową skrzynkę możemy pomalować na dowolny kolor, np. biały lub brązowy, będzie się lepiej prezentować. Dodatkowo warto ją zabezpieczyć olejem lub lakierem do drewna, aby była odporna na wpływ czynników zewnętrznych, jak wilgoć czy niskie i wysokie temperatury, posłuży nam na pewno dłużej. Do wyboru są preparaty akrylowe i poliuretanowe. Mając już oryginalną skrzynkę, dobrze jest również zadbać o same narzędzia. Dzięki temu unikniemy pojawienia się rdzy i tym samym będziemy mogli z nich korzystać przez dłuższy czas. Przed korozją i rdzą doskonale chroni preparat WD-40. Nie wnika on w narzędzia, a wypiera całą wodę.

Teraz zyskujesz pewność, że zawsze będziesz miał wszystkie narzędzia pod ręką w jednym miejscu. Poświęć jedno popołudnie na wykonanie skrzynki na narzędzia, a w Twoim warsztacie zapanuje ład i porządek.

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź pozostałe na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.