Postarzałe, z minionej epoki, noszące znamię odległej historii…styl retro to jeden z częściej wybieranych rozwiązań we współczesnych wnętrzach. Zawdzięczamy to jego niepowtarzalnemu urokowi, który wspaniale prezentuje się zarówno w salonie, jak też łazience. Koncentrując się na naszym domowym SPA, zapewne w aranżacjach retro nie może zabraknąć armatury wykonanej z mosiądzu. To symbol piękna przeszłości. Problem pojawia się jednak, kiedy armatura traci swój blask i zamiast lśnić, matowieje. Czym wyczyścić mosiądz, aby przywrócić mu unikalny wygląd tak bardzo pożądany kiedyś i dziś?

Mosiądz charakteryzuje się pomarańczowo-złotą barwą, co jest efektem połączenia cynku oraz miedzi. Wraz z upływem czasu i w wyniku intensywnej eksploatacji i kontaktu z wodą na armaturze retro pojawia się śniedź, inaczej nazywana patyną. Korozja na metalowych elementach powoduje, że zmieniają one kolor na zielono-szary i nie prezentują się one już tak efektownie, jak na początku. Podpowiadamy, jak czyścić mosiądz i cieszyć się dłużej wspaniałym wyglądem retro armatury łazienkowej.

Ketchupem? To może się udać!

Czy mosiądz można wyczyścić skutecznie tym najpopularniejszym na świecie sosem? Okazuje się, że jest to jedna z lepszych odpowiedzi na pytanie, jak czyścić mosiądz. Wynika to z jego składu, w którym znajdziemy m.in. sól i ocet. Te dwie substancje wykazują właściwości sprzyjające rozbijaniu korozji, szczególnie w połączeniu mają zwiększoną skuteczność. Możesz nałożyć go na powierzchnię armatury z wykorzystaniem szmatki lub ściereczki i najlepiej pozostaw na kilka godzin. Im większa warstwa nalotu, tym więcej ketchupu nakładamy. Następnie obficie spłukujemy wodą.

Płyn do mycia naczyń na mniejsze zabrudzenia

A jak czyścić mosiądz, który jest tylko zakurzony i widoczne są na nim niewielkie zabrudzenia? W takich przypadkach pomóc może zwykły płyn do mycia naczyń. Mydło od wieków jest znane jako doskonały środek czyszczący, m.in. rozpuszczający tłuszcz. Sprzątając łazienkę, miej przy sobie płyn do mycia naczyń, który na co dzień stoi w Twojej kuchni. Nałóż jego niewielką ilość na mosiężną powierzchnię i wyczyść szczoteczką. Następnie usuń nadmiar środka letnią wodą.

Jak czyścić mosiądz WD-40?

Wiemy doskonale, że WD-40 to środek o uniwersalnym zastosowaniu, który doskonale radzi sobie z korozją oraz trudnymi zabrudzeniami, jakie pojawiają się na metalowych powierzchniach. Warto mieć go zawsze w domu, również podczas prac porządkowych. Pomoże Ci przy czyszczeniu zaśniedziałej armatury z mosiądzu. Potrzebować będziesz jeszcze miękkiej ściereczki, przy pomocy której wetrzesz środek i wypolerujesz powierzchnię z metalu. Oprócz tego, że przywrócisz armaturze jej pierwotny kolor, to wspaniale ją nabłyszczysz. WD-40 zabezpieczy jej powierzchnię przed ponownym zabrudzeniem i pojawieniem się patyny.

Wracamy do kuchni po…cytrynę i sól!

Ketchup z domowej lodówki sprawdza się w czyszczeniu mosiądzu bardzo dobrze. Równie skuteczna jest mieszanka cytryny i soli. Nie musisz wyciskać soku z cytryny. Wystarczy, że owoc przekroisz na pół, a następnie zanurzysz w soli, która osiądzie się na nasączonej sok powierzchni cytryny. Teraz pozostaje Ci już przetrzeć nią mosiężną armaturę. A jak czyścić mosiądz cytryną w trudno dostępnych miejscach? W takich przypadkach należy wycisnąć sok z cytryny i dodać do niego sól. Przyda się mała szczoteczka, którą po zaburzeniu w mieszance nanieś na zabrudzoną powierzchnię.

Jak czyścić mosiądz? Najlepiej sprawdzonymi sposobami, które znajdziesz w swojej kuchni oraz warsztacie!