Styl i luksus – skórzana tapicerka w samochodzie nieodłącznie kojarzy się z wysokim standardem. Pięknie się prezentuje, ale też ma wpływ na wygodę i komfort jazdy. Aby jednak na długo zachowała swój wyjątkowy wygląd, konieczna jest jej regularna, i co najważniejsze, odpowiednia pielęgnacja. W przeciwnym razie to, co jest atutem Twojego pojazdu, stanie się jedną z jego większych wad.

Profesjonalne czyszczenie i nawilżenie- skórzana tapicerka

Naturalna skóra posiada swoje unikalne zalety, ale nie jest pozbawiona wad. Doskonale wchłania wilgoć i zapobiega wystąpieniu odparzeń. Prawdziwą skórę rozpoznasz po jej porowatości. Nie można jednak zapominać, że utrzymanie jej w czystości jest znacznie trudniejsze niż w przypadku jej zamienników. Tapicerka ze skaju pokryta polichlorkiem winylu nie przemaka i znacznie łatwiej usunąć z niej zabrudzenia. Skóra naturalna ma wobec tego swoje wady, na których powinieneś się skoncentrować przy codziennej i okresowej pielęgnacji.

Osoby, które wnętrze swojego auta mają pokryte piękną naturalną skórę i chcą zachować jej walory estetyczne na długi czas, inwestują w specjalistyczne preparaty do czyszczenia skóry. Pozwalają nie tylko usunąć zabrudzenia, ale dodatkowo pomagają zachować elastyczność skóry i zapobiegają jej marszczeniu i pękaniu. Cena takich produktów nierzadko jest wysoka, co zmusza kierowców do oszczędności i czyszczenia tapicerki domowymi środkami czystości. Efekt? Odbarwienie, marszczenie oraz pękanie skóry, a także brak skuteczności w usuwaniu trudnych zabrudzeń.

Sprawdzone triki- skórzana tapicerka

Alternatywą dla profesjonalnych preparatów i domowych środków czystości są produkty, które znajdziesz w swoim domu. Doskonale sprawdzają się białka jaj ubite na sztywno, które odświeżają skórę. Aby nadać jej blask, należy następnie posmarować ją woskiem lub pastą i wypolerować. Aby zabezpieczyć powierzchnię skóry przed uszkodzeniami, możesz również rozpylić na niej środek WD-40. Praktycznie każdy mężczyzna ma go w swoim samochodzie, warsztacie czy garażu. To uniwersalny preparat, który jednocześnie czyści i zabezpiecza.

Skórzana tapicerka wymaga regularnej pielęgnacji, na pewno potrzebuje więcej uwagi niż tapicerka materiałowa. Na co dzień należy ją czyścić delikatnie szmatką, aby pozbyć się kurzu. Świeże zabrudzenia np. po rozlanej kawie czy na szybko jedzonym śniadaniu w drodze do pracy usuwamy natychmiast. Plama, która zalega za długo, wżera się w tapicerkę i tym samym pozostaje już z nami do końca użytkowania samochodu, a tego chcesz przecież uniknąć.

Gruntowne czyszczenie- skórzana tapicerka

Codzienna pielęgnacja nie zastąpi systematycznego czyszczenia gruntownego, które powinno przeprowadzać się co 3-4 miesiące. Kontroluj jej stan, aby ewentualnie na bieżąco usuwać defekty i zabrudzenia, z bardziej uciążliwymi plamami nie czekaj 3 miesiące. Pamiętaj jednak, że skóra się starzeje. Wraz z upływem czasu zmienia swój kolor i strukturę. Dobra wiadomość jest taka, że można ją zregenerować, nawet tę z bardzo dużymi przebarwieniami. Zajmują się tym profesjonaliści. Jednak jeżeli czujesz się na siłach, możesz skorzystać z dostępnych profesjonalnych preparatów. Pamiętaj jednak, aby wybrać te, które nie wyrządzą skórze większej szkody. Jeżeli skóra Twojego samochodu jest brązowa, możesz również przygotować wywar z zielonych łupin orzechów włoskich i przetrzeć nim przebarwione miejsce. Efekt powinien Cię zaskoczyć!

Naturalna skóra stanowi ozdobę wnętrza Twojego samochodu. Pielęgnuj ją odpowiednio, zasługuje na to!