Metalowe bramy i bramki ogrodowe są jednym z najlepszych wyborów jakich możesz dokonać dla swojego domu i ogrodu. Takie bramki zapewniają trwałość, jakość, styl, odporność ale także powiew szyku i klasy dla Twojego domu. Metalowe bramy ogrodowe mogą kosztować więcej niż drewniane, ale mogą wytrzymać całe nasze życie, jeśli będziemy o nie dbać w odpowiedni sposób. Ponieważ na wykonane z metalu bramki wydajemy taką dużą sumę pieniędzy, należy dobrze je konserwować. Trzeba utrzymywać je w czystości, a czynności pielęgnacyjne wykonywać co najmniej raz w miesiącu.

Jeśli masz w domu metalową bramkę ogrodową, a nie masz pojęcia jak utrzymać ją w czystości i dobrze zakonserwowaną, znajdziesz tu krótki poradnik. Metalowe bramy ogrodowe nie są ciężkie w pielęgnacji, jednak zajmuje ona więcej czasu niż w przypadku innych bramek. Spójrzmy poniżej na procedurę dbania o nie,  która pomoże utrzymać je w perfekcyjnej kondycji.

Krok 1 – Umyj bramę używając wody z mydłem

Do wiaderka z ciepłą wodą wlej trochę mydła. Mieszaj swoją dłonią dopóki nie zobaczysz dużej ilości piany uformowanej na powierzchni wody. Weź gąbkę i zamocz ją we wiaderku z wodą z mydłem. Użyj gąbki do wyczyszczenia bramki przygotowaną mieszanką. Używając twardej szczotki, dobrze wyszoruj wszystkie metalowe bramy ogrodowe. Dzięki temu z łatwością pozbędziesz się ptasich odchodów, smaru i innych zabrudzeń. Najlepiej jeśli wyczyścisz najpierw jedną bramkę po obu stronach, a następnie przejdziesz do czyszczenie kolejnych, powtarzając całą procedurę.

Krok 2 –Spłukiwanie

Kiedy już wyczyścisz wszystkie bramki wodą z mydłem, możesz porządnie spłukać je wodą ze węża ogrodowego. Upewnij się, że na bramce nie zostały żadne ślady z mydła. Pozostawienie go, może skutkować odbarwieniem, a tego z pewnością nie chcemy. Kiedy bramki są już czyste po spłukaniu wodą, należy wziąć ręcznik i wytrzeć nim do sucha wszystkie metalowe bramy ogrodowe jakie masz. Nie musisz wycierać ich dokładnie, pomału doschną na wietrze.

Krok 3 – Szukanie rdzy

Jednym z największych problemów w przypadku metalowych bram ogrodowych jest rdza. Jeśli nie są one w odpowiedni sposób pielęgnowane, rdza może się rozprzestrzenić i w konsekwencji nasze bramki staną się bezużyteczne. Jakikolwiek nawet najmniejszy ślad rdzy powinien Cię zaniepokoić.  Najprościej jest ją usunąć jeśli jest w początkowej fazie rozwoju. Jeśli wymknie się spod kontroli, może to skutkować utratą sprawności bramki. To samo może się stać jeśli nie będzie ona konserwowana z należytą częstotliwością.

Krok 4 – Usuwanie rdzy

Jeśli znajdziesz jakiekolwiek ślady rdzy, metalowe bramy ogrodowe będą wymagały użycia na nich papieru ściernego, aby ją usunąć. Pamiętaj o spokojnym wykonywaniu tej pracy i o doczyszczeniu wszystkich objętych rdzą części bramki. Musisz być bardzo ostrożny i nie możesz trzeć powierzchni zbyt mocno. Takie działanie może uszkodzić bramkę, a jej naprawa może naprawdę dużo kosztować. Upewnij się, że dokładnie oczyściłeś z rdzy obie strony bramki.

Krok 5 – Umyj i spłukaj

Po ukończeniu usuwanie rdzy z bramek, możesz umyć bramkę jeszcze raz. Dokładnie w ten sposób, jak było to opisane w korku pierwszym. Wykonuj kolejne etapy tj. użyj wody z mydłem, aby oczyścić bramkę, spłukaj ją i wytrzyj ręcznikiem. Pozwól też, aby doschła na wietrze przez co najmniej 30 minut.

Krok 6 – Nakładanie podkładu

Wybierz taki podkład, który będzie odpowiedni dla metalowych bramek ogrodowych. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy ma on składniki zapobiegające korozji.  Wybierz taki produkt, który posiada taki mechanizm aplikacji, który pozwoli na jego łatwe zastosowanie. Otwórz bramkę szeroko i rozpocznij rozpylanie preparatu na bramie. Kontynuuj, aż dojdziesz do samego spodu. Taką samą czynność wykonaj po drugiej stronie bramki. Dla lepszej ochrony użyj dwóch warstw produktu. Pamiętaj jednak, aby pierwsza warstwa była sucha, zanim zaczniesz nakładać drugą.

Krok 7 – Smarowanie zamków i zasuw

To jeden z najważniejszych kroków. Ważne jest aby wybrać do tego odpowiedni środek smarujący. WD-40 działa cuda jeśli chodzi o smarowanie zamków i zasuw w bramach. Nie tylko smaruje je, ale także chroni przed korozją przez okres do 1 roku. Jeśli nasmarujesz zamki i zasuwy preparatem wielofunkcyjnym WD-40, możesz być pewny, że będą one działać delikatnie- dokładnie tak, jak powinny. Rdza jest jednym z głównych czynników, które powodują problemy w sprawnym funkcjonowaniu tych mechanizmów. Sprawia, że ciężko jest otwierać, czy zamykać bramki. Nasmarowanie zamków i zasuw produktem WD-40 zapewni Twoim bramką sprawne funkcjonowanie i uchroni je przed rdzą.

Krok 8 – Malowanie

Ostatnim już etapem pielęgnacji, jest malowanie. Metalowe bramy ogrodowe, nie muszą być malowane za każdym razem, gdy je czyścisz. Wystarczy robić to raz na rok. Pamiętaj, aby dobrać taką farbę, która będzie odpowiednia do Twojego rodzaju bramek. Nie zapomnij, że są one wykonane z metalu. Malowanie bram ogrodowych, zapewni im pokrycie warstwą ochronną przed rdzą. Możesz nałożyć dwie warstwy farby, jeśli uważasz, że jedna nie jest wystarczająca. Pamiętaj jednak, żeby poczekać, aż pierwsza warstwa całkowicie wyschnie zanim zaczniesz nakładać drugą.

Metalowe bramy ogrodowe nie tylko wyglądają dobrze, ale też zapewniają maksymalną ochronę, trwałość i dodają elegancji Twojemu domowi. Przestrzegając powyższych kroków, możesz sprawić że Twoje metalowe bramy ogrodowe będą w idealnym stanie przez długi, długi czas.

Sprawdź również, jak wyczyścić przedmioty zrobione z mosiądzu.