Jesteś miłośnikiem antyków? Sprzeciwiasz się powszechnie obowiązującego w trendach wnętrzarskich minimalistycznemu modernizmowi? Twoje wnętrza zdobią dekoracyjne, misterne okucia oraz mosiężne uchwyty przy szafkach? Coraz częściej można również spotkać połączenie tych dwóch skrajnych stylów – nowoczesnej prostoty z dekoracyjną klasyką. Aby antyczne meble i elementy wykończeniowe nie straciły swojego koloru i zachowały swój estetyczny wygląd pomimo upływu lat, konieczne jest regularne czyszczenie, a także polerowanie mosiądzu. Dzięki temu wiekowa już szafka posłuży kolejnym pokoleniom.

Mosiądz traci blask

Złoty kolor powraca do trendów wnętrzarskich. Świetnie komponuje się z modną w tym sezonie zielenią i odnajduje się fantastycznie w stylizacjach glamour. Nawet mały, złoty akcent potrafi uczynić wnętrze eleganckim i stylowym, pozbawić je nowoczesnego chłodu i sterylności. Mosiądz ma swój niepowtarzalny urok, jest tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, a także stosunkowo dobrze znosi warunki sprzyjające procesowi korozji. Na skutek upływającego czasy traci jednak swój największy atut – blask. Można mu jednak łatwo przywrócić piękny połysk. Polerowanie mosiądzu szybko „uratuje” dekoracyjne okucia, uchwyty, klamki oraz kinkiet wykończony mosiądzem. Istnieje kilka sposobów na wypolerowanie powierzchni z tego materiału. Jak zatem powinno przebiegać polerowanie mosiądzu, aby zachować jego naturalne piękno i nie zniszczyć przy tym powierzchni dekoracji i wykończenia?

Polerowanie mosiądzu domowym sposobem

Czy wiesz, że w swojej kuchni możesz znaleźć unikalne składniki, które pozwolą Ci stworzyć „regeneracyjną maskę” dla przedmiotów z mosiądzu? To produkty, które zapewne ma każdy w swojej kuchennej szafce. Są to: biały ocet, mąka i sól. Potrzebować będziesz jeszcze drewnianej łyżki i szklanego bądź plastikowego pojemnika. Mieszamy 2/3 szklanki octu u 2/3 szklanki mąki (najlepiej sprawdza się jęczmienna). Kiedy już składniki się dobrze ze sobą połączą, dodajemy pół szklanki soli i ponownie mieszamy. Następnie nakładamy maskę z wykorzystaniem drewnianej łyżki na elementy z mosiądzu, można również zanurzyć je w przygotowanej miksturze. Teraz musisz poczekać kilka godzin, najlepiej po prostu w takim stanie pozostawić dekoracje na całą noc. Teraz pozostaje już tylko umyć pod bieżącą wodą nasze elementy. Jeżeli jest to konieczne, wykonujemy polerowanie mosiądzu delikatną gąbeczką. Trzeba jednak robić to ostrożnie, aby nie porysować powierzchni (pamiętaj, że w mieszance znajduje się sól). Po wysuszeniu dodatkowo przetrzyj elementy bawełnianą ściereczką.

Polerowanie mosiądzu – inne sprawdzone sposoby

Jednym z bardziej znanych sposobów na przywrócenie blasku mosiężnym przedmiotom jest wypolerowanie ich z wykorzystaniem mydła i wody. Przy przedmiotach z małymi zakamarkami i głębszymi zdobieniami przyda się np. szczoteczka do zębów. Niestety, z większymi zabrudzeniami mydło sobie nie poradzi. Możesz również spróbować wyczyścić mosiądz pastą pomidorową, a następnie umyć wodą z mydłem. Inną metodą polerowania mosiądzu jest mieszanka wody, soli i cytryny. W tym przypadku również używamy składnika, który może pozostawić na delikatniejszych powierzchniach nieestetyczne zarysowania. Jeżeli masz obawy, że uchwyt może się zniszczyć, zrezygnuj z tej mieszanki.

Przy delikatnych przedmiotach i również dużych zabrudzeniach dobrze sprawdza się WD40. Możesz być pewien, że nie porysujesz mosiężnych powierzchni. Spryskaj środkiem zabrudzony i pozbawiony blaskiem element i pozostaw go na ok. 30 minut, można również na dłużej, jeżeli zabrudzenia są szczególnie duże. Następnie wypoleruj suchą, miękką szmatką. Jest blask!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, być może chcesz poznać więcej ciekawych wskazówek. Znajdziesz je na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/klamka-stara-ozdobna-zamek-mosi%C4%85dz-1708206/