Zimę można lubić lub nienawidzić, kwestia gustu i nastawienia, ale trzeba ją znosić, bo pojawia się mniej więcej co roku o tej samej porze. Czasami zbyt wcześnie, zaskakując kierowców, niekiedy bardzo późno. Czy jako kierowca i właściciel samochodu jesteś przygotowany na jej nadejście. Opony i płyn do spryskiwaczy wymienione? Progi przed rdzą zabezpieczone? A uszczelki nasmarowane? O tym ostatnim zapomina większość osób, bagatelizując problem nieszczelności lub po prostu nie mając świadomości, że może on wystąpić. Zima jednak jest bardzo niebezpieczna dla gumowych uszczelek. Jeśli zastanawiasz się jak dbać o uszczelki, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. 

Jak dbać o uszczelki, kiedy narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych

Jak sama nazwa wskazuje, uszczelki mają za zadanie uszczelniać, w samochodzie m.in. szyby i okna. Znajdują się one pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem samochodu, uniemożliwiając tym samym wymianę powietrza, zimne nie przedostaje się do środka, a ciepłe z niego nie ucieka. Taki przynajmniej jest pierwotny plan, który nie do końca udaje się zawsze zrealizować. Uszczelki gumowe wzmacniają niektóre części, które znajdują się na zagięciach. Ich funkcja jest więc podwójna – uszczelnianie i wzmacnianie. Są jednak narażone na uszkodzenia, a także utratę swoich właściwości.

Najbardziej niekorzystna jest dla nich woda i wahania temperatur. Nietrudno więc wywnioskować, że to właśnie zimą może dojść do ich uszkodzenia i osłabienia. Temperatury powyżej zera powodują, że woda utrzymuje się na ich powierzchni. Z kolei minusowe wartości sprawiają, że woda zamarza. To powoduje, że gumowe uszczelki tracą swoje właściwości, przepuszczają powietrze do środka pojazdu, jak też sprawiają, że ucieka z niego ciepło. Zamarznięte uszczelki uniemożliwiają często otwarcie szyby lub drzwi. Kiedy użyjemy siły, możemy zniszczyć znacznie więcej niż tylko uszczelkę, np. całe drzwi czy szybę. Naprawa nie należy do najtańszych, a więc sami narażamy się na nieplanowane wydatki.

Jak dbać o uszczelki – konserwacja gumowych uszczelek

To wystarczające powody, dla których warto jest się bliżej przyjrzeć gumowym uszczelkom w samochodzie, szczególnie przed sezonem zimowym, a najlepiej jeszcze na początku jesieni. Aby je zabezpieczyć i wzmocnić, trzeba regularnie aplikować na ich powierzchnię ochronną warstwą specjalnego preparatu. Na rynku jest szeroki wybór podobnych produktów, które cechują się różnym składam i tym samym skutecznością działania. Przed przystąpieniem do aplikacji każdego z nich, należy bardzo dokładnie osuszyć uszczelkę, do czego przyda się sucha ściereczka. Niektórzy w kolejnym etapie nakładają na uszczelkę wazelinę. Niestety, guma wazeliny nie wchłania, co przyczynia się do wystąpienia nieestetycznych zabrudzeń, również na ubraniach podczas wsiadania czy wysiadania z auta. Alternatywą są specjalne silikony o przeznaczeniu konserwującym. Mogą być one w sprayu lub w sztyfcie, przez co są łatwe w użyciu, a także docierają w trudno dostępne miejsca.

Właściwości konserwujące i wypierające wodę ma też uniwersalny produkt WD-40, który z założenia przeznaczony jest do odrdzewiania i konserwacji elementów metalowych. Równie dobrze sprawdza się w przypadku gumowych powierzchni. Radzi sobie z czyszczeniem uszczelek oraz ich wzmacnianiu i zabezpieczaniu przed wilgocią. Sprawia, że stają się bardziej elastyczne i odporne na kruszenie. Dzięki specjalnemu zaworowi i aplikatorowi można go precyzyjnie zaaplikować w trudno dostępne miejsca.

A Ty pamiętałeś o uszczelkach w swoim samochodzie? Może jeszcze nic straconego!

Więcej artykułów dotyczących dbania o samochód znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.