Wydawać by się mogło, że kosiarka jest prostym urządzeniem, ale tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie. W sklepach ogrodniczych można spotkać bardzo wiele rodzajów kosiarek, które charakteryzują się różną funkcjonalnością. W przypadku tego rodzaju sprzętu można zauważyć pewien paradoks. Naprawa kosiarki o prostej konstrukcji np. spalinowej jest dużo trudniejsza niż tej, w której uwzględniono najnowsze rozwiązania technologiczne. Czas więc odpowiedzieć na pytanie, jak naprawić kosiarkę.

Popularne rodzaje kosiarek

Ludzie mający ogródek bądź działkę najczęściej używają kosiarki z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. To stosunkowo tani sprzęt i wygodny w użyciu. Jednak za niską cenę otrzymują niską jakość. Niską, ale taką, która nadal jest w pełni wystarczająca, ponieważ spełnia swoją funkcję i w miarę równo kosi trawę. Kiedy ulegnie uszkodzeniu i będzie konieczna naprawa kosiarki, to okazuje się, że na pierwszy rzut oka wygląda to poważnie, ale po dokładniejszych oględzinach można zdecydować się na samodzielną próbę naprawy kosiarki.

Jak naprawić kosiarkę? – Najczęstsza usterka

W pierwszej kolejności należy określić, co w kosiarce się zepsuło. Najczęściej naprawa kosiarki zawęża się do zerwanej linki. Szczęście w nieszczęściu to tak częsta usterka, że nową linkę można kupić praktycznie w każdym sklepie dla majsterkowiczów. Wymiana jej jest bardzo prosta i szybka. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, a tym bardziej odwiedzin profesjonalnego serwisu.

Jak naprawić kosiarkę? – uszkodzenia mechaniczne

Jeśli kosiarka intensywnie pracuje przez wiele godzin, to pojawia się ryzyko, że po pewnym czasie może zacząć zawodzić jej silnik. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że zwyczajnie się przegrzeje. Zaistnienie takiej sytuacji może doprowadzić do uszkodzenia łożyska czy wirnika. Naprawa kosiarki z takim uszkodzeniem wymaga osoby, która posiada na ten temat jakąś wiedzę. W praktyce rozwiązałoby ten problem większość majsterkowiczów. Konstrukcja łożyska czy wirnika, a nawet kondensatora nie należy do skomplikowanych. Dlatego w tym przypadku, pomoc wyspecjalizowanego w tego typu sprawach serwisu, również nie będzie konieczna.

Jak naprawić kosiarkę?

Co zrobić, gdy olej zaleje świecę?

Kosiarki elektryczne są zasilane energią z gniazdka. Osoba, która podejmuje się koszenia, musi uważać, aby przez przypadek nie przeciąć kabla, który podejdzie pod ostrze tnące. Natomiast kosiarki spalinowe są wyposażone w dwusuwowe i czterosuwowe silniki. Wprawia je w ruch odpowiednia mieszkanka oleju napędowego ściśle określona przez producenta. W tańszych modelach niestety nie ma akumulatora wspomagającego rozruch, a zamiast tego paliwo wtłacza się do gaźnika ręcznie, czyli poprzez energiczne naciskanie gumowego przycisku. Jeśli osoba kosząca źle skomponuje mieszkankę paliwową, czyli ilość benzyny i oleju, to wtedy olej zaleje świecie i zaczną się uporczywe problemy z jej uruchomieniem. Naprawa takiej usterki polega na wykręceniu świecy. Jeśli będzie zaolejona, to należy spryskać ją WD-40 który wyprze olej z jej ścian, a następnie przetrzeć ściereczką aż będzie sucha. Na świecy także może pojawić się nagar, z którym WD-40 poradzi sobie tak samo, jak z olejem. Po skończonej pracy należy założyć wyczyszczoną świecę i ponownie spróbować odpalić silnik gwałtownym pociągnięciem za linkę rozruchową.

Regulacja wysokości

Zdecydowana większość kosiarek niezależnie od typu ma regulację wysokości koszenia. Polega ona na podnoszeniu i obniżaniu kół. To sprawia, że ostrze znajduje się w określonej przez koszącego odległości od gleby. To bardzo przydatna funkcja, ponieważ trawa w różnych miejscach na podwórku rośnie inaczej. Tam, gdzie cień, będzie niższa, a w nasłonecznionych miejscach może być wysoka. Wysokość reguluje się poprzez odkręcenie i ponowne przykręcenie śruby na specjalnej, zazwyczaj trzypoziomowej skali. Jeśli śruby będą zapieczone, to ich odkręcenie może przysporzyć wiele trudu nawet silnemu mężczyźnie. Kłopot można zażegnać poprzez spryskanie śruby WD-40. Doskonałe właściwości smarujące tego wielofunkcyjnego preparatu z pewnością ułatwią jej odkręcenie. Dodatkowym atutem takiego działania będzie fakt, że preparat wyczyści zabrudzenia ze śrub, dzięki czemu ich gwinty będą zachowane w lepszym stanie przez dłuższy czas.

Ostrzenie noża tnącego i smarowanie WD-40

Ostatnia rzecz, która często ulega uszkodzeniu, to ostrze tnące. To najprostszy, a zarazem najbardziej potrzebny element w urządzeniu, jakim jest kosiarka. Ostrze tnące jak każde inne należy ostrzyć. Jeśli będzie tępe, to zamiast trymować trawę będzie ją wyrywać. W efekcie podwórko będzie nierówno skoszone, a przez to jego wygląd będzie mało estetyczny. Żeby temu zapobiec, należy regularnie ostrzyć ostrze. Jeśli nie potrafimy tego zrobić samodzielnie, to warto udać się do serwisu naprawy kosiarek, który z pewnością podejmie się tego zadania. Po powrocie przed rozpoczęciem koszenia dobrze jest spryskać ostrze preparatem WD-40. To wytworzy na nim pewnego rodzaju warstwę ochronną, dzięki czemu nie tylko będzie dobrze kosiło trawę, ale też, gdy ostrze natrafi na szyszkę bądź patyk, to lepiej zniesie spotkanie z czymś o tak dużej twardości. Właściwa konserwacja ostrza sprawi, że będzie się ono wolniej zużywało.

Wiesz już, jak naprawić kosiarkę. Chcesz zadbać o swój ogród? Sprawdź jakie jeszcze artykuły związane z tym tematem znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.