Pralka, jak każde urządzenie RTV/AGD wymaga regularnego czyszczenia. Zużywa się, ale też brudzi, a to od nas zależy w znaczącym stopniu, jak długo będzie nam służyła. Być może dostrzegłeś, że po wyjęciu ubrania z pralki nie pachną one najlepiej. Zamiast przyjemnej świeżości płynu do płukania czujesz pleśń. Tak być nie powinno! Możliwe jest też, że po kilkunastu miesiącach korzystania z pralki dostrzegasz rdzę na jej pokrywie czy też drzwiczkach. Nie tylko Ty musisz zmagać się z tym trudnym problemem. Jeżeli pralka nie jest czyszczona regularnie, zarówno na jej obudowie, jak też wewnętrznych elementach pojawiają się rdza i pleśń. Jest jednak dla niej ratunek! Jak pozbyć się rdzy na pralce?

Przyczyny pojawienia się rdzy na pralce

Dlaczego właśnie rdza brudzi i szpeci naszą pralkę? Zazwyczaj winą obarczamy wodę…i słusznie. Pomimo, że czyni dla nas bardzo dużo dobrego, czasami jednak szkodzi. Woda sprzyja pojawianiu się ognisk rdzy na metalowych elementach. Będzie to więc widoczne zarówno przy pralkach ładowanych od przodu, jak też od góry. Nie wycieramy ich do sucha po wyjęciu prania, a więc jeszcze przez długi czas po skończonej pracy powierzchnia pralki jest wilgotna. Stwarza to idealne warunki do namnażania się bakterii i wirusów, co skutkuje wystąpieniem pleśni i tego charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. Z tego samego powodu elementy metalowe pokrywają się pleśnią.

Czym się pozbyć rdzy?

Istnieje wiele produktów o właściwościach odrdzewiających. Niektóre są mniej, inne bardziej skuteczne, dlatego warto wcześniej sprawdzić, który może pochwalić się najlepszymi opiniami. Skuteczne pozbycie się całej rdzy, w efekcie pozwoli Ci dłużej cieszyć się jej brakiem, a jeżeli dobrze będziesz dbać o sprzęt, to już nigdy jej nie zobaczysz. Rdzy szybko i bez zbędnego wysiłku pozbędziesz się m.in. uniwersalnym środkiem WD-40. Jest on znany ze swoich właściwości antykorozyjnych. Przydaje się w samochodzie, warsztacie, ogrodzie, ale też domu. Wykazuje on zdolność do wypierania wilgoci, usprawnia działanie wszelkich urządzeń, a także pomaga w usuwaniu trudniejszych zabrudzeń. Zatem przy okazji wyczyścisz pralkę. Jeżeli chcemy wyczyścić wewnętrzne elementy pralki, to warto jest skorzystać z szybkiego penetrantu WD-40 lub też WD-40 Flexible z elastyczną rurką o długości 18 cm, dzięki której łatwiej dotrzemy w trudno dostępne miejsca.

A co z odpryśniętą emalią?

Rdza bardzo często występuje w tych miejscach pralki, w których pojawiły się ubytki w zewnętrznej powłoce emaliowanej, co spowodowało odsłonięcie metalowej powierzchni. Jest to następstwo np. uderzenia o krawędzie urządzenia czy po prostu już długiego jego użytkowania. Niedoskonałości nie wystarczy tylko zamaskować, ponieważ nie pozbędziemy się w ten sposób problemu. W pierwszej kolejności usuwamy rdzę przy pomocy WD-40. Osuszamy dokładnie powierzchnię. Dopiero wtedy możemy zaaplikować nową emalię. Znajdziemy ją w ofercie wielu producentów,  oferujących również różnego rodzaju farby do malowania ścian, sufitów i innych powierzchni. Najlepiej użyć wariantu w sprayu, ponieważ jest wygodny i precyzyjny w stosowaniu. Nie potrzebujemy dodatkowych akcesoriów, jak np. pędzel i pojemnik do rozrabiania farby. Emalia musi nie tylko usunąć odprysk, ale też stworzyć trwałą powłokę ochronną, dlatego warto zdecydować się na produkt wysokiej jakości.

Jeżeli Twoja pralka jest jeszcze nowa i nie dostrzegłeś na niej ognisk rdzy, to po każdym użyciu wycieraj ją do sucha, szczególnie drzwiczki oraz uszczelki przy bębnie. Do pralek ładowanych od góry przeznaczone są specjalne nakładki ochronne, będące dodatkowym zabezpieczeniem.

Wiesz już jak pozbyć się rdzy na pralce, może czas na kolejne porady? Sprawdź naszego bloga klikając tutaj.