Dość powszechne stało się wyrzucanie mebli z żelaza zaraz po tym, jak pokryją się rdzą. Często dzieje się to po sezonie zimowym, kiedy to jest najwięcej wilgoci w powietrzu. Osłabia to meble i zaczynają one niszczeć.

Większość z nas trzyma te misternie wykonane meble na zewnątrz np. na tarasie, ponieważ ładnie wyglądają. Bez wątpienia usuwanie rdzy jest ciężkim zajęciem. To, że nie znasz odpowiedniego sposobu, nie oznacza, że musisz od razu wyrzucać meble. Zamiast urządzać wyprzedaż garażową twoich drogich mebli, wykorzystaj kilka domowych sposobów i wyczyść je. Dzisiaj, poznasz różne środki dostępne na rynku, które pomogą ci w pozbyciu się rdzy. Jednak wiele z nich działa na krótki czas, więc po kilku miesiącach rdza na meblach może wracać.

WD-40 to preparat wielofunkcyjny, który nie koroduje, dlatego idealnie nadaje się do ochrony mebli przed rdzą. Poniżej znajdziesz kilka przedmiotów domowych, których możesz użyć aby pozbyć się rdzy z tych misternie wykonanych małych dzieł sztuki. Przed użyciem WD-40, wypróbuj te rzeczy:

Folia aluminiowa i ocet

Ocet to jeden z najlepiej działających na rdzę środków, które znajdziesz w domu. Jednak ta metoda wymaga zanurzenia metalowych przedmiotów w occie na całą noc. Dzięki temu rdza odejdzie z łatwością. Ponieważ ciężko zanurzyć meble w misce z octem, są inne sposoby, żeby pozbyć się rdzy.

Na początku spryskaj zardzewiałe powierzchnie WD-40 i przetrzyj szmatką, aby usunąć brud i tłuszcz. Teraz spryskaj meble octem i zanurz w nim folię aluminiową. Przetrzyj nią zardzewiałe miejsca, aż zobaczysz, że rdza znika. Może to trochę potrwać, ponieważ to zajęcie wymaga dość dużo energii.

Limonka i sól

Sok z limonki aktywuje kryształki soli i sprawia, że rdza gładko schodzi. Posyp zardzewiałe elementy solą a następnie spryskaj je sokiem z limonki. Dodaj więcej soli i soku z limonki, żeby stworzyć grubą warstwę. Pozostaw na dwie, trzy godziny. Po tym czasie, usuń warstwę soli i soku z limonki i przetrzyj powierzchnię. Upewnij się, że powierzchnia jest dokładnie wytarta, inaczej zacznie się utleniać. Spryskaj powierzchnię WD-40 i nasmaruj całą powierzchnię. WD-40 to metoda 101 jeśli chodzi o  “Jak pozbyć się rdzy”. Chroni przed wilgocią i utrzymuje powierzchnię suchą i bez rdzy. Jeśli nie masz limonek, możesz użyć cytryn. Cytryna ma te same właściwości co ocet i szybko działa na rdzę.

Ziemniak i płyn do mycia naczyń

Może to dziwnie zabrzmieć and te składniki naprawdę robią robotę. Kroki są raczej takie same: użyj WD-40 aby oczyścić powierzchnie i upewnić się, że nie pozostanie na niej żaden brud.

Przetnij ziemniaka na pół i pokryj go płynem do naczyń. Użyj tej połówki ziemniaka jak gąbki i przetrzyj nim zardzewiałe powierzchnie. Aby doczyścić rogi i inne zakamarki, zrób mieszankę soku z ziemniaka z płynem do naczyń i nalej  na trudno dostępne miejsca. Możesz użyć szczotki albo skrobaka żeby wyczyścić te miejsca.

Soda oczyszczona i woda

Mieszanka sody oczyszczonej i wody działa podobnie jak sok z limonki i sól. W tym przypadku również potrzebna jest gruba warstwa pokrywająca zardzewiałe elementy. Rozpuszczenie rdzy wymaga trochę czasu. Najpierw nasyp sodę oczyszczoną następnie spryskaj powierzchnię wodą. Rób tak, aż mebel zostanie dokładnie pokryty tymi składnikami. Poczekaj godzinę lub dwie i oczyść powierzchnię szczoteczką.

Kwas szczawiowy

Używanie kwasy szczawiowego jest ryzykowne ale dość szybko usuwa rdzę. Wykorzystując tą metodę trzeba zachować specjalne środki ostrożności. Zanim zaczniesz używać kwasu szczawiowego, załóż rękawiczki, okulary i spinacz na nos. Próbuj nie wdychać oparów, ponieważ są toksyczne. Ponieważ meble są zbyt duże aby całkowicie zanurzyć je w kwasie i wodzie, możesz polać je niewielką ilością i użyć szczotki drucianej aby zeskrobać rdzę.

Jak już wspomniane wyżej, używanie środków dostępnych w sklepach na meblach z żelaza może je uszkodzić.

Wysoce zalecane jest stosowanie WD-40 po usunięciu rdzy. Jest to wysokiej jakości środek, który posiada wiele zalet jeśli chodzi o ochronę przed rdzą.

Te wskazówki Jak pozbyć się rdzy mogą być wykorzystywane zawsze. Z niewielka pomocą WD-40, możesz być pewny, że rdza nie powróci. WD-40 oferuje same plusy i pomaga utrzymać rdzę w ryzach. Po usunięciu rdzy, możesz użyć WD-40 do następujących rzeczy:

1.     Do nasmarowania podatnych na rdzę miejsc

Te części mebli, które łatwo się zatrzaskują- jak np. nogi stołu- mogą z łatwością zostać odblokowane. WD-40 sprawia, że są dobrze nasmarowane i działają bez zarzutu zawsze gdy je ruszasz.

2.     Penetruje zardzewiałe elementy

Jeśli podłokietniki mebli się zablokowały, zastosuj WD-40 ze specjalnym aplikatorem. Po kilku minutach z łatwością je rozdzielisz.

3.     Wypiera wodę

Głównymi czynnikami powodującymi rdzę są woda i powietrze. Kiedy zaatakują one te piękne, rzeźbione meble z żelaza, rdza pojawi się bardzo szybko. Możesz użyć tego preparatu na meblach i odczekać aż wyschnie, a stanie się to po chwili. WD-40 ochroni meble przed działaniem wody aż na 6 miesięcy.

4.     Jest idealnym środkiem czyszczącym

Przed rozpoczęciem usuwania rdzy, możesz użyć WD-40 aby pozbyć się kurzu, tłuszczy, smaru czy innych zabrudzeń, które znalazły się na meblach w wyniku zmieniających się warunków pogodowych.

Dlatego, następnym razem jeśli zobaczysz chociaż mały kawałek rdzy na meblach, użyj wymienionych wyżej technik i WD-40 aby je oczyścić i ochronić na przyszłość.