Mierzysz się z problemem brudnego silnika? Zastanawiasz się, jak wyczyścić silnik ze smaru? Nie martw się, nie potrzebujesz profesjonalisty, który by Ci w tym pomógł. Biorąc pod uwagę ile środków jest dostępnych na rynku, możesz być pewien, że poradzisz sobie z tym sam.  Jedyne czego potrzebujesz to kilka produktów (głównie odtłuszczacz) i możesz zacząć usuwać smar: 

Przygotowanie silnika do czyszczenia 

Zanik zaczniesz rzeczywiście czyścić silnik, musisz go do tego przygotować. Jak właściwie to zrobić? Stosując tak zwane mycie wstępne.  

Mycie wstępne czyli:

  1. Usuwanie zanieczyszczeń
  2. Ochrona elementów wrażliwych
  3. Odpalenie silnika i usunięcie smaru

Usuwanie zanieczyszczeń

Na początku, musisz usunąć wszystkie zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w komorze silnika. Oznacza to pozbycie się wszystkiego, co nie powinno się tam znajdować. Trawa, gałązki, liście, papier czy inne tego typu rzeczy powinny zostać usunięte, ponieważ mogą wpływać na funkcjonowanie silnika. 

Ochrona elementów, które tego wymagają 

Czyszczenie wymagałoby użycia wody, prawda? Niestety woda może uszkodzić części elektryczne w samochodzie. Oczywiście jest sposób, żeby tego uniknąć: wyciągnij akumulator i wyczyść pozostałe elementy. Pamiętaj jednak o zabezpieczeniu wszystkich przewodów, drutów itp. Kable czy np. świece możesz przykryć folią. Dzięki temu woda się do nich nie dostanie i nie wyrządzi szkód. 

Odpalenie silnika 

Jesteśmy w trakcie mycia wstępnego. Tak to prawda, ale nie martw się. Odpalenie silnika jest jego częścią. Dlaczego? Cóż, prościej jest pozbyć się smaru, gdy silnik jest ciepły. Żeby stał się ciepły najlepiej odpalić samochód. W pełni poważnie, możemy zalecić włączenie silnika na 5 minut. Tyle wystarczy, aby ułatwić usuwanie obecnego na nim brudu i smaru. 

Czas wyczyścić silnik ze smaru. Pora na mycie właściwe.

Mycie właściwe 

Po zakończeniu mycia wstępnego można przejść do tzw. mycia właściwego. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, dzięki którym Twój silnik zyska taka opiekę na jaką zasługuje:

Użyj odtłuszczacza aby pozbyć się zabrudzeń 

Nadszedł w końcu czas na udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jak wyczyścić silnik ze smaru. Tutaj z pewnością pomoże Ci odtłuszczacz. Na rynku znajdziesz wiele tego typu środków. Podczas stosowania odtłuszczacza, musisz uważać, żeby nie spryskać nim lakierowanych powierzchni, ponieważ może spowodować usunięcie lakieru. Dlatego właśnie, zawsze przestrzegaj zaleceń producentów. 

Im bardziej brudny silnik, tym więcej czasu będzie potrzebował odtłuszczacz, żeby zadziałać. Zazwyczaj należy spryskać powierzchnię preparatem i pozostawić ją na 3 do 5 minut a następnie przetrzeć ściereczką. Jeśli używasz dobrej jakości produktu, nie będziesz musiał używać dużo siły. Jednak dobrze jeśli zaopatrzysz się w ochronę oczu zanim rozpoczniesz pracę. Po zakończonym myciu, należy przeczyścić elementy przy pomocy wody. Pamiętaj, żeby wrażliwe elementy zasłonić folią. Tak jak opisywaliśmy to wyżej. 

Umyj samochód 

Skoro już myjesz silnik, to czemu by nie umyć całego samochodu? Mycie samochodu zaraz po zastosowaniu odtłuszczacza, sprawi , że nawet jeśli przez przypadek prysnąłeś na lakier- nie uszkodzisz go. Zostanie zmyty zanim zdąży wyrządzić szkodę. 

Koniec pracy

Po usunięciu smaru z powierzchni silnika trzeba jeszcze zadbać o czystość pozostałych elementów w samochodzie. Na przykład klemów akumulatora. Pamiętaj, że samochód działa tak dobrze, jak dobrze o niego dbasz. Dlatego czasem warto poświęcić trochę swojego czasu i zafundować mu porządne mycie. Natomiast jeśli nie czujesz się na siłach, żeby robić to samemu, zawsze możesz powierzyć auto profesjonaliście. 

Wiesz już jak wyczyścić silnik ze smaru. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jeszcze wskazówki dla Ciebie przygotowaliśmy, kliknij tutaj. Nasz blog jest pełen wartościowych informacji.