Nie wyglądają najlepiej na meblach czy lodówce. Trudno usunąć naklejki z szyb samochodu i ze szklanych słoików. Czy Ty również szukasz sprawdzonego sposobu na usunięcie naklejek oraz pozostałości po nich z różnych powierzchni? Próbowałeś już wrzątku, detergentów, mycia gąbką i szczotką, ale bezskutecznie lub też ze skutkami ubocznymi – zniszczone fronty szafek, zarysowania na lodówce… naklejki na szafkach to zjawisko, które często trudno jest nam wyjaśnić, dzieci naklejają je, kiedy rodzice nie widzą. Z butelek i słoików chcesz się ich pozbyć, aby wykorzystać pojemniki do innych celów. Jak więc zrobić to szybko i bez zniszczeń?

Naklejki na lodówce

Do lodówki przyczepiamy magnesy, karteczki z listą zakupów, pocztówki, paragony i rachunki do zapłaty. Ale dlaczego czasami znajdują się na niej też naklejki? Zapewne dzieci chciały pozostawić również w tym miejscu swój „trwały” ślad. Aby usunąć naklejki, nasącz wacik oliwą, po czym przyłóż go do naklejki i pozostaw nawet na kilka godzin. Teraz możesz spróbować delikatnie zdjąć naklejkę.

Naklejki na meblach

Usuwając je z mebli, istnieje obawa, że pozostanie na ich powierzchni nieestetyczny ślad, kolor się odbarwi, na frontach pojawią się zarysowania, natomiast do pozostałości po kleju będziesz musiał się przyzwyczaić. Spróbuj podgrzać naklejkę suszarką przez ok. 4 minuty, dzięki czemu klej się przesuszy i łatwiej będzie Ci go usunąć. Przyda Ci się kuchenna gąbka lub ściereczka, a także zmywacz do paznokci lub spirytus salicylowy. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ w przypadku niektórych mebli, kontakt z tymi środkami może spowodować, że ich kolor się odbarwi. Dlatego najlepiej wykonać wcześniej próbę w niewidocznym miejscu.

Naklejki na szybach

Na szybach samochodu, oknach w domu, lustrze w łazience, blacie stolika kawowego…naklejki w tych miejscach pojawiają się wyjątkowo często. Nawet w najtrudniejszych przypadkach z tym problemem poradzi sobie środek WD 40, który nie tylko przydaje się mechanikom w warsztacie samochodowym, a kierowcom podczas zimowych problemów z zamarzniętą szybą. W miejscu, gdzie znajduje się naklejka, przetrzyj powierzchnię mokrą ściereczką, po czym nałóż obficie WD 40 i pozostaw go na ok. 20 minut. Skrobaczką bądź innym podobnym narzędziem delikatnie usuń naklejkę. Jeżeli pozostały po niej ślady, powtórz tę czynność. Po dwóch próbach nie powinno być po naklejce żadnych pozostałości. Teraz umyj szybę płynem przeznaczonym do szklanych powierzchni. W ten sam sposób usuniesz naklejki ze słoików i szklanych butelek.

Naklejki na ceramicznych naczyniach

I na nich mogą się one pojawić. Możesz usunąć naklejki, umieszczając naczynia w misce wypełnionej gorącą wodą z 1-2 łyżkami płynu do mycia naczyń. Pozostaw je tak na kilka godzin, najlepiej jednak na całą noc. Chropowatą stroną gąbki przetrzyj miejsce, gdzie znajduje się naklejka. Mogą pozostać ślady po kleju. Z nimi poradzi sobie bardzo dobrze spirytus salicylowy.

Naklejki na plastikowych przedmiotach

Możesz się z nimi spotkać na plastikowych pudełkach, zabawkach dla dzieci, ale też kolorowych meblach czy doniczkach. Potrzebować będziesz odtłuszczacza, np. takiego, którego używasz na co dzień podczas sprzątania. Po jego użyciu, delikatnie zeskrob naklejkę nożykiem lub innym ostrzejszym narzędziem. Uważaj, aby nie porysować powierzchni.

Z naklejkami na różnego rodzaju powierzchniach poradzisz sobie bez problemu! Sprawdź, jak skuteczne są nasze sprawdzone sposoby.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź nasze pozostałe porady na blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.