Po kilkugodzinnej pracy przy samochodzie są wszędzie – na ubraniach, ciele, podłodze, nawet na ścianach i narzędziach. Plamy po tłuszczu, smarze i oleju to często odwiedzający Twój domowy warsztat goście. Naprawiłeś usterkę i jesteś z siebie dumny? Teraz musisz po sobie posprzątać. Zabrudzenia tego typu nie należą do łatwych w usunięciu. Świetne i skuteczne pomysły mają kobiety, które z równie trudnymi plamami radzą sobie na co dzień. Zastanawiasz się jak usunąć smar? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Ubrania z plamami po smarze oddajesz najczęściej w ręce swojej kobiety. Słusznie, ona najczęściej wie, co z tym zrobić i jak przywrócić należyty stan Twojej koszulce czy spodniom. Smar jednak widoczny jest też na podłodze w warsztacie lub garażu. Z tym musisz sobie poradzić już sam. I tu nasuwa się pytanie, jak usunąć smar?

Po ratunek do kuchni – płyn do mycia naczyń

Może pomóc, a z pewnością  warto spróbować, szczególnie że przy usuwaniu zabrudzeń z tkanin sprawdza się bardzo dobrze. Będziesz jednak potrzebować go w większych ilościach, żona może nie być zachwycona. Należy rozcieńczyć go w z wodą, jednak w innych proporcjach niż przy myciu naczyń, dodaj więcej płynu. Podobnie działa pasta BHP, ją też możesz wykorzystać zarówno przy plamach na ubraniach, jak też na podłodze w garażu.

Mocniejsze środki – benzyna ekstrakcyjna

Jej w kuchni nie znajdziesz, lecz w swoim warsztacie już tak. Benzyna ekstrakcyjna rozpuszcza tłuszcze i olej. Wykorzystuje się ją przy pracach remontowych do oczyszczania powierzchni przed malowaniem. Jest powszechnie stosowana w profesjonalnych warsztatach samochodowych i zakładach przemysłowych. Skutecznie usuwa pozostałości po farbach. Czy pomoże przy zabrudzeniach po smarze. Warto spróbować, szczególnie jeżeli plama nie należy do najświeższych. Jeżeli chcesz ją zastosować na ubranie, najpierw wykonaj próbę na niewidocznym fragmencie materiału, dzięki temu koszulka lub spodnie nie będą nadawały się już tylko do… kosza.

Szukaj w lodówce – masło

To metoda, która sprawdzi się w szczególności w przypadku zabrudzeń z oleju i tłuszczu na ubraniach. Chcesz zaskoczyć swoją partnerkę i samodzielnie uporać się z trudną plamą? Masło nałóż na plamę, podkładając pod materiał chusteczkę higieniczną lub kawałek ręcznika papierowego. Pozostaw tak na ok. 20 minut, a następnie wypierz ubranie np. z wykorzystaniem szarego mydła. Jeżeli plama jest świeża lub stosunkowo niewielka, masło może nie być Ci potrzebne, spróbuj samego prania w szarym mydle.

Niezawodny towarzysz napraw samochodowych – WD-40

Jest z Tobą często, prawda? W usuwaniu zabrudzeń z powierzchni warsztatowych również Ci pomoże. WD-40 nie tylko smaruje i chroni przed korozją, ale te bardzo dobrze rozpuszcza olej i tłuszcz. Nałóż go na zabrudzenia po smarze i poczekaj ok . 15 minut. Następnie zetrzyj ściereczką lub przy większych zabrudzeniach szczotką metalową. Nie potrzebujesz go w dużych ilościach, lecz działaj szybko, będzie łatwiej i tym samej skuteczniej.

Jak usunąć smar? Plamy na ubraniu – tego nie rób!

Czasami chcesz pomóc, a niestety wyrządzasz większą szkodę. Jeżeli zabrudzisz smarem ubranie, nie czekaj, aż zaschnie. Co często robimy, a robić nie powinniśmy? Prasujemy zabrudzone ubranie! Wysoka temperatura sprawia, że brud wnika w tkaninę i już jego usunięcie jest niemożliwe. Plama powinna być usunięta również możliwie jak najszybciej. Jeżeli zaschnie, na pewno będzie trudniej. Domowe sposoby mogą wtedy nie wystarczyć.

Smar to niełatwy brud, zarówno jeżeli chodzi o tkaniny, jak również podłogę w warsztacie czy garażu. Są jednak sprawdzone i skuteczne sposoby, w jaki sposób  sobie z nimi radzić. Spróbuj i zapamiętaj cenne wskazówki… na teraz i na przyszłość.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.