Chwila nieuwagi i jest… plama po domowej pomidorówce mamy, francuskim czerwonym winie, czekoladzie, którą podjadaliśmy w nocy bądź też atramencie podczas odrabiania pracy domowej z dzieckiem. Często to właśnie te plamy pozostają na ubraniach, dywanie i obrusie po upraniu w pralce w środkach chemicznych. Musimy pożegnać się z nową bluzką, położyć serwetkę na obrusie i kupić dziecku kolejne w tym miesiącu spodnie. Czy na pewno? Jakie są skuteczne sposoby na trudne plamy?

Słodko i czekoladowo

Najczęściej pojawiają się, kiedy próbujemy w tajemnicy zjeść paczkę ciastek czy czekolady. Plama na bluzce zdradza jednak nasze słodkie grzeszki. Plamy z czekolady i kakao łatwiej usuniesz, namaczając tkaniny w mleku. Następnie wystarczy wyprać je w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła bądź środka piorącego. Inny sposób to posypanie plamy solą, w tym przypadku liczy się szybka reakcja, należy to zrobić natychmiast po słodkiej uczcie, po czym pierzemy tkaninę w pralce lub ręcznie.

Szczególnie czekolada potrafi jednak przysporzyć niemałych kłopotów. Jeżeli powyższe metody nie pomogły, do trzech razy sztuka. Nałóż na plamę żółtko z gliceryną, pozostaw na kilka minut i zmyj. Udało się?

Pomidorowe problemy

Przyrządza się z nich pyszną zupę pomidorową, produkuje ketchup i sosy do makaronów, a także dekoruje zdrowym dodatkiem kanapki. Pomidor! Plamy ze świeżego sosu pomidorowego pozostają z nami na długo, a niekiedy nawet na zawsze. Co z tym zrobić? Natychmiast spłucz zabrudzenia zimną wodą, to reakcja natychmiastowa. Następnie, upierz tkaninę w pralce lub dodatkowo namocz wcześniej w roztworze z boraksu i wody.

A jeżeli plama jest już zaschnięta? Okazuje się, że jeszcze nie wszystko wiemy o popularnych preparatach obecnych w naszych domowych szafkach. Na pomidorowe plamy na tkaninach – ubraniach, obrusach i dywanach pomaga uniwersalny środek WD-40. Usuń wcześniej resztki sosu, a następnie nałóż preparat na plamę, pozostaw na kilka minut, po czym upierz. Gotowe! Na temat plam z pomidora przygotowaliśmy osobny artykuł. Sprawdź sam.

Dziecięce zabrudzenia

Twoje dziecko niejednokrotnie wróciło ze szkoły w bluzce poplamionej atramentem. Zdarza się nawet najlepszym, a dzieciom małe wypadki przy pracy się wybacza. Nie musisz od razu wyrzucać ubrania i biec do sklepu po kolejne. Spróbuj stawić czoła wyzwaniu. W gorącej wodzie rozpuść sól, a następnie polej zabrudzenie spirytusem. Dobrze sprawdzi się też sok z cytryny. Zabrudzeń po ołówkach i długopisach pozbędziesz się, stosując na nie alkohol lub aceton.

Po sobotnim ucztowaniu

Lampka wina, potem druga i trzecia, a rano nieprzyjemna pamiątka po miłym wieczorze – czerwona plama na białym obrusie bądź nowej sukience w modnym żółtym kolorze. Możesz posypać ją solą i namoczyć w zimnej wodzie. Odpowiednio sprawdzi się także soda oczyszczona. Jest jeszcze jeden, bardzo ciekawy sposób, plamy po czerwonym winie usuwa…wino białe! Polej nim zabrudzenie i upierz tkaninę w pralce. W tym przypadku także możesz zastosować preparat WD-40. Pomaga, szczególnie ze starszymi plamami.

Plamy owocowe

Są zdrowe i warto je jeść, najlepiej kilka razy dziennie, zdarza się jednak, że nie spodziewanie pobrudzą nasz codzienny outfit. Plamy z owoców usuniesz z łatwością, stosując gorącą wodę, sok z cytryny, a także delikatnie namoczonym alkoholem wacikiem. Soki z owoców poskromisz szarym mydłem, stary, dobry sposób naszych dziadków.

Trudne plamy nie muszą oznaczać rozstania z ulubionymi ubraniami, białym obrusem czy dywanem w salonie. Kilka sprawdzonych trików pomoże Ci je usunąć. Bez paniki, spokojnie poradzisz sobie z każdym zabrudzeniem.