Taczka to jedno z tych prostych narzędzi, które obecnie postrzegamy jako ponadczasowe. Nie zmienił tego nawet galopujący postęp technologiczny. W niektórych branżach, jak ogrodnictwo czy budownictwo praca bez taczki jest bardzo trudna, a czasem wręcz niemożliwa. Taczka z uwagi na prostą budowę i ponadprzeciętną wytrzymałość umożliwia przewożenie bardzo wielu materiałów i surowców. Jedyną wadą jest to, że wiele z nich ma właściwości brudzące, co sprawia, że powinna być przechowywana w odpowiednim miejscu i regularnie poddawana czyszczeniu. Spełniając te dwie rzeczy, nie wystąpi na niej korozja i będzie się dobrze prezentowała wizualnie. Zatem jak wyczyścić taczkę?

Gdzie przechowywać taczkę?

Niezależnie od materiałów, z których została wykonana taczka, zaleca się, aby zawsze przechowywać ją postawioną do góry kołem w zadaszonym miejscu pozbawionym wilgoci. Idealnie sprawdzi się garaż, budynek gospodarczy stojący na podwórku czy magazynek na narzędzia ogrodowe. Przechowywanie taczki w jednym z tych miejsc zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem trudnych warunków atmosferycznych. Należy pamiętać, że taczka w zależności od przeznaczenia składa się z różnych materiałów. Te dedykowane pracom na budowie np. służące do przewozu cegieł będą wykonane głównie z blachy, która zazwyczaj nie jest nierdzewna. Natomiast te ogrodowe konstruuje się z lżejszych materiałów, ale też będą cechowały się mniejszymi możliwościami załadunkowymi. Niezależnie od rodzaju, koło zawsze będzie miało gumową opnę, a na rączkach zauważymy plastikowe nasadki zapobiegające ślizganiu się dłoni. Blacha, guma, plastik, każdemu z tych materiałów może zaszkodzić wilgoć.

Jak wyczyścić taczkę po przewożeniu suchych materiałów?

Zawsze, gdy przewozimy coś w taczce, to po skończonej pracy musimy zadać sobie pytanie, jak wyczyścić taczkę? Materiał, materiałowi nie jest równy. Inaczej będzie wyglądał proces czyszczenia po przewożeniu piachu, a inaczej po przewożeniu cegieł czy cementu. O ile mamy do czynienia z suchym surowcem, to w takim przypadku zazwyczaj wystarczy szczotka, woda i szmatka. W pierwszej kolejności trzeba szczotką wymieść z misy taczki zalegające pozostałości przewożonego materiału. Następnie wypłukać misę i koło silnym strumieniem wody. To pozwoli uzyskać jeszcze bardziej zadowalający efekt.

Czyszczenie taczki z mokrego surowca

Jeśli taczka stała przez dłuższy czas na dworze i głównie był w niej przewożony mokry surowiec, jak piach czy zaprawa, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w misie taczki powstaną zaschnięte, trudne do usunięcia zabrudzenia. Niestety nie poradzi sobie z nimi ani szczotka, ani woda. Ponadto wilgoć może doprowadzić do wystąpienia korozji. W takiej sytuacji niezbędne będzie użycie preparatu wielofunkcyjnego. Najlepiej sięgnąć po sprawdzony produkt. Rozwiązaniem może być np. WD-40. W pierwszej kolejności preparat dobrze zda egzamin z usuwania trudnych zabrudzeń. W efekcie przywróci taczce przyzwoity wygląd i będzie odpowiednio przygotowana do kolejnej pracy.

Czas na usunięcie korozji

W sytuacji, gdy blacha, z której została wykonana misa taczki, poddała się działaniu szkodliwych czynników i wystąpiła na niej korozja, to do jej usunięcia również możemy posłużyć się WD-40. Stosowanie preparatu do usuwania korozji jest zalecane od wielu lat na całym świecie. Najzwyczajniej WD-40 nie tylko ją usunie, ale również zabezpieczy misę przed jej ponownym wystąpieniem. To w dużej mierze zwiększy żywotność taczki nawet do kilku lat. Wystarczy dokładnie obejrzeć taczkę, aby dowiedzieć się, w których miejscach wystąpiła korozja. Następnie spryskać te punkty wielofunkcyjnym WD-40 i zeskrobać ją przy pomocy noża bądź innego ostrego narzędzia. Po skończonej pracy można jeszcze raz profilaktycznie i dla uzyskania lepszego zabezpieczenia użyć WD-40 i przeczyścić te miejsca ściereczką.

Jak wyczyścić taczkę- dzięki kilku prostym trikom

Jak wyczyścić taczkę używaną sezonowo

Niektórzy ludzie korzystają z taczki tylko sezonowo, np. mają działkę, na której wiosną i latem uprawiają rośliny i warzywa, a przez następne dwie pory roku stoi ona nieużywana. To najbardziej niebezpieczny czas dla taczki. Nawet jeśli będzie przechowywana prawidłowo i zgodnie z zaleceniami producenta, to i tak istnieje pewne ryzyko, że kiedy temperatura spadnie poniżej zera stopni Celsjusza, to pojawi się na niej korozja. Zatem jeśli nadejdzie dzień, w którym po raz ostatni użyliśmy taczki i kolejny raz będzie nam potrzebna dopiero w przyszłym sezonie, to warto ją dokładnie spryskać WD-40 i wyczyścić ściereczką. Preparat wytworzy na taczce warstwę ochronną, która pomoże jej przetrwać w dobrej kondycji aż do następnej wiosny.

Szybko i skutecznie

Czyszczenie taczki jest z pewnością łatwiejsze niż pamięć o tym, że po skończonej pracy trzeba ją wyczyścić. Nawet pewien odsetek osób, który o tym pamięta, świadomie rezygnuje z tej czynności. Ludzie zazwyczaj argumentują swoją decyzję zmęczeniem po ciężkiej pracy. Oczywiście każdy ma wybór, ale dokładna konserwacja taczki trawa dosłownie pięć minut. Żeby ją profesjonalnie przeprowadzić, wystarczy mieć szczotkę, trochę wody, szmatkę i preparat wielofunkcyjny WD-40.