Pojawiły się już pierwsze oznaki prawdziwej wiosny, więc można uznać, że zimę mamy za sobą. Przed nami czas porządków, ale też naprawy szkód, które wyrządziła biała pora roku. Nie był to dobry czas dla Twoich okien, na których widoczne są zabrudzenia.  Być może  na skutek niekorzystnego wpływu mrozu, niskich temperatur i wody .utraciły one również swoje właściwości  Warto to sprawdzić, ponieważ nie są to zmiany nieodwracalne. Jak zadbać o okna? Na co zwrócić uwagę i czego potrzebują Twoje okna, aby odzyskać dobrą „kondycję”?

Jak zadbać o okna? Najpierw mycie

Okna powinno się konserwować dwa razy w roku, w tym również po zimie, kiedy na horyzoncie widać już wiosnę. Zanim jednak sprawdzisz, czy nie doszło do uszkodzeń i zajmiesz się naprawą ewentualnych szkód, powinieneś okna dobrze wyczyścić. Zrób więc to tak, jak zwykle, wykorzystując swoje sprawdzone sposoby na okna bez smug oraz idealnie czyste ramy zarówno od strony zewnętrznej, jak też wewnętrznej. Do szyb możesz wykorzystać np. ocet, a trudniejsze zabrudzenia z ram usuniesz, aplikując uniwersalny środek WD-40. Jeżeli masz okna drewniane, to najlepiej jest skorzystać z przeznaczonych do tego środków. Używaj też miękkich ściereczek, które są bezpieczne dla drewna i nie wywołują uszkodzeń, jak m.in. szorstkie gąbki.

Jak zadbać o okna? Przegląd techniczny.

Okna uchylasz, otwierasz i zamykasz przez cały rok, są więc narażone na duże obciążenie mechaniczne. Nie sprzyjają im też woda, mróz i niskie temperatury, czyli  charakterystyczne dla zimy warunki pogodowe. Sprawdź wszystkie elementy metalowe, jakie znajdują się w okuciach okien. Dokręć te, które się poluzowały, a zużyte koniecznie wymień. Ruchome elementy trzeba obowiązkowo nasmarować, aby mechanizm działał płynnie. Wykorzystaj do tego WD-40 o właściwościach smarujących, ewentualnie wazelinę techniczną. Następnie zweryfikuj stan uszczelek, które odpowiadają za szczelność okien. Wykonane są z gumy, która nie najlepiej znosi mrozy i wilgoć. Aby spełniały swoją funkcję muszą być odpowiednio elastyczne. Na skutek oddziaływania na nie warunków pogodowych stają się jednak kruche i pękają. Należy je wówczas wymienić, a nowe zabezpieczyć przed utratą właściwości, wydłużając ich żywotność. Tutaj również dobrze sprawdza się WD-40.

Jak zadbać o okna? Szczelność okien

Okna po zimie mogły się rozszczelnić, szczególnie jeżeli nie zawsze pamiętasz, aby je przygotować do kolejnej zimy. Szybko i w bardzo prosty sposób sprawdzisz, czy okna w Twoim domu są szczelne. Potrzebować będziesz tylko kartki papieru. Wkładamy ją pomiędzy skrzydło i ościeżnicę i zamykamy okno. Czy możesz bez problemu wyjąć kartkę przy zamkniętym oknie? Jeżeli tak, to znaczy, że okucia wymagają wyregulowania.  Siłę docisku trzeba jednak dostosować do aktualnej pory roku. Zimą  najlepiej sprawdza się ścisłe dopasowanie, potrzebujemy bardzo dobrej ochrony przed chłodem napływającym z zewnątrz oraz utraty ciepła ze środka budynku. Słabszy docisk będziemy ustawiać na lato, co sprzyja właściwej mikrowentylacji.

Jak więc zadbać o okna? Okien nie wystarczy tylko  umyć po zimie, aby przywrócić im dobry stan. W ten sposób tylko usuwamy zewnętrzne, powierzchowne ślady, jakie pozostawiła po sobie biała pora roku. Sprawdź, co się dzieje w środku, w jakim stanie są okucia i czy uszczelki nie wymagają wymiany. Koniecznie wyreguluj okna, jeżeli okna nie przeszły pozytywnie testu szczelności. Wiosenne rewolucje właśnie się rozpoczęły. Zaplanuj więc prace zarówno w domu, jak też na zewnątrz, w ogrodzie i na tarasie.

Skoro już wiesz jak zadbać o okna po zimie, może nadszedł czas na poznanie naszych pozostałych artykułów? Jeśli tak, kliknij tutaj. 

Zdjęcie użyte w artykule pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/czosnek-kaktus-okno-natura-zielony-2556022/