Choinka nadaje ducha Świąt, prawda? Jednak to też często duży problem, kiedy okres świąteczny dobiegnie końca. Jednak nie musi tak być. Jest wiele sposobów, dzięki którym z łatwością pozbędziesz się choinki. Jeśli zastanawiasz się jak zutylizować choinkę, poniżej znajdziesz kilka wskazówek:

Użyj plastikowej torby na drzewa

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić kiedy chcesz pozbyć się choinki, to zadbanie o to, żeby nie zrobić niepotrzebnego bałaganu. Dlaczego? Cóż, jeśli chcesz mieć dodatkowe sprzątanie po wyniesieniu drzewka- Twój wybór. Jednym z pomysłów na to, jak nie narobić bałaganu jest użycie plastikowego opakowania na drzewka. Połóż opakowanie pod stojakiem, podczas gdy choinka nadal w nim stoi. Dzięki temu z łatwością zawiniesz plastikową torbę wokół dołu drzewka.

Rozdrabnianie drzewka

Programy rozdrabniania drzewek po Świętach są szybko rozwijającym się trendem w wielu miejscach. Dlaczego? Ponieważ pozwala to wykorzystać choinkę nawet po zakończeniu okresu świątecznego. Jest wiele miejsc, gdzie możemy oddać drzewko w celu rozdrobnienia czy ześciółkowania. Przetworzoną choinkę możesz później wykorzystać w ogrodzie w różnych celach.

Jednak w przypadku drzewka świątecznego, przed jego rozdrobnieniem trzeba zadbać o kilka rzeczy zanim zostanie przetworzone. Pamiętaj żeby sprawnie je przygotować i nie zostawić na nim np. bombek.

Jak zutylizować choinkę – wyrzucenie drzewka

Jeśli nie odpowiada Ci wyżej wymienione rozwiązanie, możesz rozważyć po prostu wyrzucenie choinki na śmieci. Oczywiście zanim to zrobisz, musisz pamiętać o kilku czynnościach. Przede wszystkim musisz usunąć wszystkie ozdoby: bombki, światełka, łańcuchy i inne ozdoby, które znajdują się na Twoim drzewku.

Musisz usunąć wszystkie materiały, które nie są organiczne, oznacza to, że musisz również pozbyć się stojaka na choinkę. Następnie, najlepiej byłoby jeśli potniesz drzewko na kilka mniejszych części, dzięki czemu bez problemu zmieści się do śmietnika. Pamiętaj, żeby wyrzucając choinkę do kosza, kierować się obowiązującym w Twoim rejonie prawem. W różnych miejscach wyrzucanie tego typu rzeczy, może wiązać się z różnymi regulacjami.

Problem erozji gleby

Erozja gleby to ostrzeżenie, które wysyła warstwa gleby. Warstwa uprawna, dla tych, którzy nie wiedzą, to górna warstwa gleby, która jest najbardziej organiczna i urodzajna. W tym ostrzeżeniu chodzi o to, że jakość gleby może zostać zmniejszona, więc w niektórych miejscach wyrzucanie drzewek jest nawet pożądane. Dzięki temu można zatrzymać lub zminimalizować erozję gleby. To dopiero świąteczny cud, prawda?

Karmniki dla ptaków

Wystarczy już wskazówek dotyczących recyklingu choinki. Zastanawiałeś się nad tym, żeby użyć jej ponownie już po zakończeniu sezonu świątecznego? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pomyśl o tym teraz. Choinka może zostać użyta jako karmnik dla ptaków czy ich schronisko w Twoim ogrodzie. Po zakończeniu Świąt, pozbądź się wszystkich ozdób z choinki i wystaw drzewko na zewnątrz, tak żeby ptaki i inne stworzenia mogły korzystać z niego jako swojego schronienia. Aby jeszcze ulepszyć ten nowoczesny karmnik czy schronienie, włóż do niego kilka ziaren popcornu czy świeże kawałki pomarańczy. Przyciągnie to zwierzęta- one nie zawsze od razu wiedzą, co dla nich najlepsze.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić z choinką, kiedy Święta dobiegną już końca. Musisz tylko zastanowić się, co najlepiej odpowiada TOBIE. Dzięki nam wiesz już, jak zutylizować choinkę.