Jako motocyklista na pewno dbasz o to, żeby Twój ukochany motocykl wyglądał jak nowy i błyszczał. Wiesz też jak kosztowne może być profesjonalne mycie i pielęgnacja motoru. A przecież trzeba to robić co kilka dni. To na prawdę może uderzyć w kieszeń. A przecież jazda motocyklem ma sprawiać Ci przyjemność, a nie dokładać zmartwień. Dlatego właśnie prezentujemy Ci kilka wskazówek, dzięki którym poradzisz sobie z pielęgnacją motocykla samemu.

Użyj wody i odpowiednich środków czyszczących

Umyj motor używając wody, ale nie zbyt dużej ilości. Pamiętaj, żeby używać odpowiednich środków. Są specjalne produkty do mycia motocykli. Pamiętaj, żeby nie były to środki ścierne ani preparaty wielofunkcyjne. Mogą one zniszczyć części chromowane albo sam lakier. A oczywiście nie chcesz do tego dopuścić.

Szampony samochodowe i środki czyszczące mają określony poziom pH, który pokazuje czy nie są one szkodliwe dla lakieru. Szukaj produktów, które są przeznaczone właśnie do czyszczenie motocykli.

Mycie wysokim ciśnieniem

Czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem sprawdza się bardzo dobrze przy usuwaniu brudu zgromadzonego na powierzchni motocykla. Podobnie jest w przypadku rowerów. Skutecznie usuniesz w ten sposób zaschnięte błoto i trudny brud. Dzięki wysokiemu ciśnieniu woda dotrze w takie miejsca, gdzie nie dostaniesz się ze szmatką czy szczoteczką.

Z drugiej strony należy zachować ostrożność podczas używania wody pod wysokim ciśnieniem, ponieważ może się ona dostać do obwodów i spowodować nieprawidłowe działania motocykla, może też usunąć smar z miejsc, gdzie jest on potrzebny. Dlatego przed rozpoczęciem pracy zabezpiecz miejsca, w których obecność smaru jest niezbędna np. łańcuch czy hamulce.

Każdy motocyklista powinien mieć odpowiedni sprzęt do czyszczenia

Cieszy Cię jazda motocyklem? Jeśli tak, to powinieneś posiadać niezbędne akcesoria do wyczyszczenia motoru. Mówimy tutaj o odpowiednich szczotkach, ściereczkach i gąbkach. Pamiętaj żeby używać kilku różnych ścierek i szmatek w zależności od czyszczonego elementu. Nie możesz używać tej samej gąbki do odtłuszczenia koła i wyczyszczenia siedzenia. W ten sposób zatłuścisz siedzenie.

Analogicznie, ścierka której używasz do usunięcia brudu z błotników nie może być użyta do czyszczenia lakierowanych elementów, ponieważ szorstki brud może spowodować pojawienie się rys na lakierze. Do odtłuszczenia okolic silnika i do wyczyszczenia opon możesz użyć szczotki. Natomiast szczoteczka do zębów przyda Ci się do wyczyszczenia miejsc trudno dostępnych, gdzie nie sięgnie duża szczotka.

Jazda motocyklem, który błyszczy- spełniamy marzenia

Każdy motocyklista powinien używać smaru  

Nasmaruj miejsca, które mogły „ucierpieć” podczas mycia. Użyj smaru do łańcucha, żeby porządnie nasmarować łańcuch. Dokładnie sprawdź czy wszystkie miejsca, które wymagają smarowania- są nasmarowane.

Błyszcz dzięki WD-40

Po umyciu motocykla, czasem okazuje się, że nie błyszczy on tak jak powinien. W takiej sytuacji zazwyczaj szukamy polerek, a polerowanie to męcząca czynność. Co więcej, takie działanie może spowodować starcie warstwy lakieru.

Dlatego najlepiej użyć specjalnego środka od WD-40, który woskuje i poleruje. Dzięki temu Twój motocykl będzie wyglądał pięknie. Każdy motor na to zasługuje.

Jazda motocyklem- czas start! Wszystko już gotowe. Ruszaj w drogę.

Więcej informacji o produktach, wskazówek i rad dotyczących ich stosowania, znajdziesz na naszej stronie w zakładce blog. Możesz też po prostu kliknąć tutaj.