Drzwi garażowe do największy ruchomy element znajdujący się w domu. Podnosimy i opuszczamy je około tysiąca razy w ciągu roku. Dlatego właśnie tak istotna jest ich konserwacja. Jej częścią jest oczywiście smarowanie drzwi- dlatego w tym artykule podpowiemy Ci trochę jeśli chodzi o idealny smar do drzwi garażowych. Będąc właścicielami domu jednorodzinnego musimy pamiętać, aby zająć się przeprowadzać czynności pielęgnacyjne drzwi w garażu co najmniej raz na trzy miesiące. 

Utrzymanie drzwi garażowych w dobrej kondycji to na prawdę nie jest fizyka kwantowa. Jedyne, co musisz zrobić to zadbać o ich gładkie poruszanie się. Sprawdź jak to zrobić: 

1. Odpowiednie czyszczenie prowadnic. 

Jeżeli Twoje drzwi garażowe skrzypią, nie wystarczy, że spryskasz smarem prowadnice. Najpierw należy pamiętać o ich wyczyszczeniu. W innym przypadku zastosowanie smaru spowoduje jeszcze większe przyciąganie brudu i kurzu. 

Dlatego zamiast w pośpiechu nasmarować drzwi, pamiętaj, żeby najpierw dokładnie je wyczyścić. Musisz przetrzeć prowadnice i rolki czystą, wilgotną szmatką. Następnie koniecznie wytrzyj je do sucha. Dopiero teraz można nałożyć smar. Jeśli potrzebujesz środka, który pomoże Ci pozbyć się brudu zebranego przez lata, użyj WD-40.  Jest to również preparat, który idealnie działa jako smar do drzwi garażowych. 

2. Stosowanie uszczelek

Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, zamontowanie uszczelek będzie świetnym rozwiązaniem. Powstrzymają one wnikanie wody do garażu. Wnętrze twojego garażu będzie całkowicie bezpieczne. Najbardziej efektywne będzie zastosowanie uszczelek na dole drzwi. 

3. Dopasowanie czujników

Czujniki w drzwiach garażowych są ich bardzo istotnym elementem, wpływającym na ich prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego tak istotne jest ich odpowiednie ustawienie. Musisz ustawić je w odpowiednim miejscu. Jeśli nie będą znajdowały się w odpowiednim miejscu, światełka będą mrugać, co oznacza, że musisz lepiej je ustawić. Po odpowiednim zamontowaniu czujników, światełka przestaną mrugać. 

4. Reset  ustawień otwierania

Jeśli drwi garażowe są zamknięte, trzeba jeszcze raz uruchomić system otwierania. Oto konieczne kroki: 

  • Odłącz zasilanie drzwi garażowych 
  • Odczekaj 10 sekund 
  • Włącz zasilanie ponownie

Kiedy zasilanie zostanie przywrócone, zamknij drzwi i upewnij się, że zamykają się do samego dołu.

5. Idealny smar do drzwi garażowych- odpowiednie działanie

Jedną z kluczowych rzeczy przy konserwacji drzwi garażowych jest odpowiednie smarowanie ich mechanizmów. Dzięki temu pozbędziesz się skrzypienia, które towarzyszy otwieraniu i zamykaniu drzwi. Dlatego właśnie niezbędny będzie odpowiedni smar do drzwi garażowych. Działa on najlepiej na takie elementy jak: prowadnice, metalowe rolki, łożyska, zawiasy, zamki itp. Preparat wielofunkcyjny WD-40 działa idealnie jako smar do drzwi garażowych. Poza tym, że zapewnia idealne smarowanie, tworzy także powłokę chroniącą przed rdzą i korozją. 

Nic nie jest w stanie pokonać WD-40 jeśli chodzi o smarowanie drzwi garażowych. Przez ponad 60 lat to najczęściej wybierany środek do poprawy ich funkcjonowania. Jego zaletą jest wspomniana wyżej ochrona przed rdza i korozją. Dodatkowo jest odporny na działanie wysokich i niskich temperatur, co sprawia, że idealnie nadaje się do mechanizmów w drzwiach. Ponad to z czasem nie zmienia swojej konsystencji na gumowatą i nie przyciąga brudu, jak to się dzieje w przypadku innych preparatów. 

Poniżej znajdziesz listę elementów, które powinieneś spryskać przy użyciu WD-40 .

  • Sprężyny: Spryskaj sprężyny WD-40. Pamiętaj, żeby były pokryte smarem ale nie zanurzone w nim. 
  • Zawiasy: Nasmaruj te miejsca gdzie zawiasy się zginają. Pamiętaj, żeby nie smarować części plastikowych, ponieważ mogą się zniszczyć. 
  • Łożyska: Zastosuj WD-40 jako smar na łożyska drzwi garażowych. 
  • Zamki:Jeśli masz problem z otwieraniem i zamykaniem zamków- tutaj również idealnie sprawdzi się WD-40

Sprawdź na naszym blogu jakie jeszcze zastosowania ma WD-40.