Zakup wiertarki, szlifierki czy też piły tarczowej to niemała inwestycja. Trudno pogodzić się  z faktem, że zawodzą w działaniu po upływie krótkiego czasu użytkowania. Wpływ na to ma jednak sposób, w jaki się z nimi obchodzimy, czy dbamy o ich czystość i pamiętamy o ich konserwacji. Aby uniknąć złośliwości rzeczy martwych, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać podczas konserwacji elektronarzędzi.

Nie ma narzędzia, któremu nie trzeba poświęcić uwagi, aby z nami współpracowało przez długi czas. Po pracy wymagają oczyszczenia z kurzu, wiórów i kleju, ostrza wymagają naostrzenia, a metalowe elementy nasmarowania w celu zabezpieczenia ich przed rdzą. W przeciwnym razie szybko pożegnasz się z zakupionym sprzętem.

Konserwacja elektronarzędzi- regularne czyszczenie

Elektronarzędzia czyścimy po każdym użyciu! Nie każdy o tym pamięta, a nagromadzone zabrudzenia skutecznie skracają ich żywotność. Przykładem jest chociażby młot udarowy, pracujący w strefie wylotu pyłu. Jeżeli zapomnisz o odsysaniu pyłu, musisz się liczyć z wysokim ryzykiem zablokowania szczęki uchwytu.

Twoje narzędzie straciło udar lub zaczyna wyraźnie słabnąć? To sygnał, że zapomniałeś o smarowaniu jego wnętrza, szczególnie przekładni i głowicy. Smary przydadzą się również w przypadku wrzecion i współpracujących z nimi elementami. Podobnie jest w przypadku elektronarzędzi ze stalowymi ostrzami. Wymagają one nie tylko systematycznego ostrzenia, ale też zabezpieczenia smarem lub olejem, co stanowi ochronę przed rdzewieniem. Ostrza i wiertła nasmarujesz wysoko wydajnym smarem PTFE od WD-40. Jeżeli rdza na metalowych elementach już się pojawiła, bez paniki, elektronarzędzia mogą Ci jeszcze posłużyć przez kilka lat. Rdzę usuniesz, spryskując powierzchnię środkiem WD-40 oraz z wykorzystaniem szczotki drucianej.

Konserwacja elektronarzędzi- uporczywy pył i kurz

Wszystkie elektronarzędzia, które pracują w środowisku mocno zapylonym, wymagają szczególnej uwagi. Pył gromadzący się wewnątrz narzędzia bardzo dobrze absorbuje wilgoć w momencie, kiedy jego temperatura się obniża. To prowadzi do jego twardnienia, a w efekcie do uszkodzenia silnika. Pamiętaj, aby regularnie czyścić przewody wentylacyjne. Potrzebować będziesz jedynie wilgotnej szmatki i miękkiej szczoteczki. Z takim przygotowaniem usuniesz z narzędzi pył i kurz.

Konserwacja elektronarzędzi- przechowywanie i użytkowanie

Na stan elektronarzędzi wpływ ma nie tylko ich czyszczenie oraz konserwacja, ale również ich przechowywanie i użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem. Przechowuj je w miejscu suchym, ponieważ wilgoć szkodzi zarówno metalowym, jak również drewnianym elementom. Możesz wykorzystać do tego specjalne skrzynki lub szafki. Ostrza i części robocze należy odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem, korzystając ze specjalnych nakładek – osłonek lub plastikowych listewek. Pamiętaj również, że każde narzędzie ma swoje przeznaczenie i korzystanie z niego w sposób niezalecany przez producenta może skutkować jego uszkodzeniem i szybszym zużyciem.

Konserwacja elektronarzędzi- przegląd elektronarzędzi

Nawet najbardziej trwałe narzędzia ulegają zużyciu, szczególnie ich robocze elementy. Podczas ich przeglądu, zwróć uwagę, czy ich uchwyty nie są poluzowane, w przeciwnym razie podczas pracy możesz się skaleczyć. Na nowe należy wymienić dłut i luźne rękojeści pilników.

Przechowywanie, czyszczenie, konserwacja i właściwe użytkowanie – trzymaj się tych zasad, a elektronarzędzia posłużą Ci dłużej i tym samym unikniesz konieczności przedwczesnej wymiany na nowe.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.