Koniec zimy! Myślisz już o nadchodzącym lecie i długo wyczekanym słońcu? Jednak zanim poddasz się błogiemu lenistwu, musisz zająć się obowiązkami. Odpowiemy Ci na pytanie, jak konserwować i przechowywać narty. Nie powinieneś ich po prostu włożyć do schowka. Poświęć im trochę uwagi. Sprawdź nasze porady poniżej: 

Nasmaruj i chroń

Twoje narty prawdopodobnie przeszły właśnie ciężki sezon. Brud i sól mogła je uszkodzić. Naszykuj je i rozpocznij aplikację smaru lub parafiny na powierzchnię ślizgu. Możesz potrzebować specjalnego żelazka, które każdy zaawansowany narciarz powinien mieć. Dzięki temu utworzysz na powierzchni nart warstwę chroniącą przed brudem i zmianami atmosferycznymi.

Nigdy nie robiłeś tego własnoręcznie? Nie czujesz się w tym mocny? Możesz skontaktować się z firmami, które zajmują się pielęgnacją i konserwacją nart. Jednak na prawdę polecamy Ci robienie tego samemu oraz inwestycję w żelazko i smar. 

I rdza nie siada! 

Brzegi nart zrobione są z metalu. Jeśli nie chcesz w przyszłości inwestować w kolejne narty, nie zapomnij o przetarciu metalowych brzegów przy pomocy wazeliny. W rezultacie nie będą one narażone na wilgoć, która powoduje powstawanie korozji. 

Możesz użyć do tego celu tradycyjnej wazeliny albo WD-40 . To produkt, który wypiera wodę i chroni przed rdzą. Nałóż małą ilość preparatu WD-40 na ściereczkę a następnie na powierzchnię nart. Pozostaw do wyschnięcia. 

Łączenia również wymagają uwagi

Wielu narciarzy zapomina o nich, skupiając się tylko na brzegach i ślizgu. A one również mają metalowe elementy, które narażone są na warunki atmosferyczne, a co za tym idzie na powstawanie rdzy. Na początek pozbywamy się więc brudu, a następnie używamy specjalnego oleju. Warto też poluzować łączenia lub całkowicie je odkręcić. Pamiętaj tylko przy następnym wyjeździe na stok, że to zrobiłeś.

Letnie starzenie

Twoje narty są już perfekcyjnie przygotowane żeby przetrwać wiosnę, lato i jesień. Dużo się napracowałeś, żeby były w takim stanie, więc nie zmarnujmy tego! Zapewnij im jak najlepsze warunki, aby przetrwać starzenie w lecie. 

Najlepiej jest kupić specjalny pokrowiec, włożyć do niego narty i przechowywać w takiej pozycji w jakiej normalnie na nich jeździsz. Większość ludzi decyduje się przechowywać narty w swoich garażach lub piwnicach. Musisz jednak wiedzieć, że wilgotne miejsca nie są dla nich dobre. Wybierz suche i ciemne miejsce tak, żeby miały dobrą fluktuację powietrza. 

Sprzęt narciarski to inwestycja na kilka sezonów. Im lepiej o nie dbasz, tym dłużej będziesz mógł na nich jeździć. Pamiętaj tylko, żeby po każdym powrocie z wypadu w góry odpowiednio je konserwować, a już na pewno na koniec sezonu. Twoje narty będą gotowe na zimowe szaleństwo.