Jadąc samochodem w góry zimą, raczej nie polecamy wybierać się bez odpowiedniego dodatkowe wyposażenia. Brak łańcuchów śniegowych może spowodować, że przeprawa przez pokryte lodem zbocza będzie niemożliwa, a jazda po zaśnieżonych drogach okaże się naprawdę niebezpieczna. Łańcuchy mogą przydać się nie tylko w górach. Kiedy śnieg i lód pokrywa drogi, a my planujemy dalszą podróż, na pewno ich zapakowanie będzie rozsądnym pomysłem. Jeżeli już masz łańcuchy śniegowe, to aby posłużyły Ci dłużej, a ich stan nie zmuszał Cię do zakupu kolejnych, zadbaj o nie w odpowiedni sposób. Są wykonuje z metalu, a w połączeniu z wodą już wiesz, co to dla nich oznacza – korozję! Sprawdź, jak dbać o łańcuchy samochodowe.

Jak dbać o łańcuchy samochodowe? Podstawowe czynności

Łańcuchy śniegowe wykonuje się z różnego rodzaju metali, może być to lekkie aluminium lub stalowe, uznawane za najtrwalsze, są jednak zdecydowanie cięższe. Narażone są one na bardzo duże obciążenie, dlatego ważne jest, aby były dobrej jakości. W przeciwnym razie szybko się zużyją. Ponadto „pracują” w trudnych warunkach atmosferycznych, co oznacza, że istnieje ryzyko ich uszkodzenia na skutek niekorzystnego na nich wpływu niskiej temperatury czy śniegu. Jest to oczywiście możliwe, jeżeli nie będziemy stosować się przynajmniej do podstawowych zasad ich użytkowania.

Oprócz tego, że należy je zakładać i zdejmować zgodnie z załączoną instrukcją i zaleceniami producenta, to trzeba jeszcze właściwie zadbać o zdjęciu ich z kół. Koniecznie zawsze oczyszczaj je z nadmiaru śniegu, błota i soli ulicznej. Przyda się do tego woda i sucha ściereczka, którą wyczyścisz ich powierzchnię do sucha. Przechowujemy je najlepiej w oryginalnym opakowaniu, jeżeli takie posiadamy. Alternatywą może być dowolne, inne pudełko, np. z tworzywa sztucznego. Łańcuchy śnieżne, Już zimą podczas użytkowania, są narażone na niekorzystny wpływ wody i wilgoci. Dobrze byłoby oszczędzić im tych niedogodności poza sezonem. Znajdź dla nich możliwie jak najbardziej suche miejsce, chroniąc przed wodą i wilgocią.

Woda może poważnie je uszkodzić, a kontakt z nią jest nieunikniony. Aby zabezpieczyć je przed skutkami jej działania, podczas czyszczenia, a także przed ich pierwszych i ostatnim użyciem po sezonie, pokryj ich powierzchnię warstwą uniwersalnego preparatu WD-40. Wypiera skutecznie wilgoć i zapobiega korozji. Jednocześnie pomoże Ci usunąć ewentualne trudne zabrudzenia, np. po błocie czy smarze.

Nigdy nie używaj uszkodzonych łańcuchów śnieżnych

Łańcuchy śnieżne mogą się uszkodzić, co wynika z warunków, w jakich ich używamy. Dlatego też przed sezonem, sprawdź, jaki jest ich stan. Jeżeli pojawiła się rdza, usuniesz ją przy pomocy WD-40. Mogła ona jednak osłabić połączenia między ogniwami, co zwiększa ryzyko ich zerwania podczas jazdy. Jeżeli ogniwa są w znaczącym stopniu wytarte, nie zakładaj łańcuchów, w takim stanie nie można ich używać w takim stanie. Nie zawsze oznacza to konieczność zakupu nowych, czasami wystarczy wymienić ogniwa, co warto zlecić fachowcom. Aby wydłużyć trwałość łańcuchów, korzystaj z możliwości ich obustronnego stosowania. Oczywiście nie wszystkie modele są do tego przystosowane. Zanim więc spróbujesz, sprawdź, jak korzysta się z tych, które kupiłeś.

Łańcuchy śnieżne mają poprawiać przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Jednocześnie jednak ich obecność na kołach w trudnych warunkach sprzyja lepszemu komfortowi prowadzenia pojazdu. Nie lekceważ śnieżnej i mroźnej pogody, jaka ma Ci towarzyszyć podczas wypoczynku w górach. Nie myśl jednak, że z łańcuchów korzystamy tylko na górskim terenie. Na nizinach często też okazują się niezbędne.

Zdjęcie, które użyliśmy w artykule jest zapożyczone z: https://pixabay.com/pl/photos/%C5%82a%C5%84cuchy-%C5%9Bniegowe-zima-%C5%9Bnieg-zimowa-3029596/

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.